Sarapiston karavaanareilla synttäritreffit

0
Karavaanarit odottavat Sarapistossa jo kovasti tulevan viikonlopun syntymäpäivätreffejä.
Karavaanarit odottavat Sarapistossa jo kovasti tulevan viikonlopun syntymäpäivätreffejä.

– Liikkumisen vapaus. Reitin voi suunnitella joka aamu sen mukaan, miltä taivaalla näyttää. Jos kesälomareissua tekisi hotelleissa asuen, ei vastaavaa valinnanvaraa olisi, vastaa SF-Caravan Sauvon Seutu ry:n puheenjohtaja Kimmo Laine kysymykseen karavaanarielämän viehätysvoimasta.
Sarapistossa majapaikkaansa pitävän yhdistyksen 20-vuotisjuhlia vietetään tulevana viikonloppuna. Mukaan kutsutaan karavaanareita ympäri Suomea.
– Alueelle mahtuu noin 140 vaunua. Toivottavasti emme kuitenkaan joudu tilanteeseen, jossa joku pitäisi käännyttää takaisin, Laine miettii.
Sarapiston 20-vuotistreffeillä on ohjelmaa kaikenikäisille. Lauantaina lapset pääsevät esittämään taitojaan Sarapiston Talentissa, kun taas perjantai- ja lauantai-iltoina valssataan tanssilavalla. Lisäksi luvassa on Sauvon Elävän Kulttuurin Seuran nukketeatteriesitys.