Aikamatkalle Karjalaan

0
Johannes-Seuran toimistonhoitaja Marjatta Haltia (vas.) sai idean Karjala-näyttelyn anomisesta Paimioon. Paimion Karjalaseuran puheenjohtaja Arja Kulmala ryhtyi toimeen.

Paimion Karjalaseura on yhteistyössä Johannes-Seuran kanssa onnistunut hankkimaan Paimioon parin viikon ajaksi Ilta-Sanomien ainutlaatuisen valokuvanäyttelyn Karjalan historiasta. Paimio on Suomen läntisellä laidalla Ilmajoen ohella ainoa paikkakunta, mihin näyttely on saatu.
Tänään maanantaina avattu näyttely on esillä Paimion kaupungintalon näyttelyparvella marraskuun 15. päivään saakka. Esillä on satakunta historiallista valokuvaa luovutetusta Karjalasta 1900-luvun alkuvuosista ensimmäisiin Neuvostoliitto-vuosikymmeniin saakka.

Johannes-Seuran toimistonhoitaja Marjatta Haltia (vas.) sai idean Karjala-näyttelyn anomisesta Paimioon. Paimion Karjalaseuran puheenjohtaja Arja Kulmala ryhtyi toimeen.

Johannes-Seuran toimistonhoitaja Marjatta Haltia (vas.) sai idean Karjala-näyttelyn anomisesta Paimioon. Paimion Karjalaseuran puheenjohtaja Arja Kulmala ryhtyi toimeen.