Rastille taas menestystä, nyt Ruotsista “mannaa”

0
Kuvassa joukkueen ankkuri Frédéric Tranchand maaliintulon jälkeen ilmojen teillä. (kuva Antti Suonpää)
25manna_kuva_nettiu
Kuvassa joukkueen ankkuri Frédéric Tranchand maaliintulon jälkeen ilmojen teillä. (kuva Antti Suonpää)

Paimion Rastin menestyksekäs kausi sai jatkoa lauantaina Tukholman kupeessa Haningessa seuran ykkösjoukkueen suunnistettua 25manna-viestissä upeasti neljänneksi. Muutamista viime hetken poisjäänneistä huolimatta joukkue pystyi pitkälti virheettömän tasaiseen suoritukseen, jonka kruunasivat erinomaiset yksilösuoritukset oikeissa paikoissa. Aiemmin seuran paras 25mannasijoitus oli kahdesti saavutettu yhdeksäs tila. Kakkosjoukkue teki niin ikään ”vajaamiehisenä” hyvää työtä yltäen lopulta sijalle 84, joka sekin on seuran ennätyssija kakkosjoukkueen osalta.
Nimensä mukaisesti kilpailu käydään 25-henkisin joukkuein, joiden kokoonpanoon tulee kuulua tiettyjen rajoitusten mukainen määrä tietyn ikähaarukan ja sukupuolen suunnistajia. Kilpailu mittaakin seurojen paremmuutta laajemmalla tasolla, mistä syystä monet kutsuvat sitä seurojen epäviralliseksi maailmanmestaruuskilpailuksi. -teksti:  Antti Veijalainen

 

 

 

 

 

Lue lisää 14.10.2014.lehdestä