Ruokakoulu kokkasi ensimmäistä kertaa Paimiossa

0
Aino Lindberg työsti taikinaa torstaina ruokakoulussa.
Aino Lindberg työsti taikinaa torstaina ruokakoulussa.

Vistan koulun kotitalousluokassa on käynyt maanantaista torstaihin kuhina. 4H-yhdistyksen järjestämä ruokakoulu on opettanut päivisin innokkaita pikku kokkeja valmistamaan erilaisia ruokia aina marjapirtelöstä lihapulliin.
–Ruokakoulussa lapset oppivat tekemään itsenäisesti erilaisia ruokia. Kesäkuu on hyvää aikaa harjoitella ruokakoulussa, kun suurin osa vanhemmista on töissä, 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Ulla Peura kertoo.
Ruokakoulu alkoi maanantaina tarjoamalla lapsille ja vanhemmille aamupalan. Tämän jälkeen päivän ohjelmassa oli muun muassa lihapullien ja muusin valmistusta.
Ruokakoulun innokas ryhmä koostuu 8–11-vuotiaista tytöistä. Poikia ei ryhmässä näy lainkaan.
–Ryhmä täyttyi päivässä, eivätkä kaikki halukkaat välttämättä päässeet mukaan, Ulla Peura sanoo.

Lue lisää 12.6.2015 lehdestä