Paimion joulumarkkinoilla jälleen runsaasti väkeä

0
6-vuotias Lotta Immaisi sai karkin joulupukilta Paimion joulumarkkinoilla. Hän kertoi toivovansa joululahjaksi koiraa, joka tottelee 15 sanaa.
6-vuotias Lotta Immaisi sai karkin joulupukilta Paimion joulumarkkinoilla. Hän kertoi toivovansa joululahjaksi koiraa, joka tottelee 15 sanaa.

Aurinko pilkahteli ja hiukan luntakin löytyi maasta sunnuntaina Paimion joulumarkkinoilla. Väkeä oli tullut runsaasti paikalle kaupungintalolle, ja käsityökojuja ja ohjelmaa riitti.
Lapset kävivät tervehtimässä joulupukkia tai koristelemassa itse piparkakkuja. Pelmun jouluinen bändi sekä Musiikkiopiston kuoro ja soittajat huolehtivat joulutunnelmasta. Näyttelyparvella komeili toinen toistaan hienompia piparkakkutaloja.
Joulupukilta saivat karkin muun muassa 4-vuotias Martta ja 6-vuotias Lotta Immaisi.
– Haluaisin sellaisen, sellaisen puhuvan kuola-karhun, Martta kertoi tärkeänä toimittajalle.
Vanhemmat ehdottivat, että kyse taitaa olla koala-karhusta.
Paimion parasta piparkakkua 2015 pääset äänestämään täältä.

Lue lisää 24.11.2015 lehdestä