Kairankulma katoaa Paimion ydinkeskustasta

0
Lounais-Suomen Osuuspankin toimitusjohtaja Vesa Viitaniemi kertoo, että pankki on hakemassa kaavamuutosta maltillisella aikataululla. - Arvelisin, että nykyiset vuokralaiset voivat toimia rakennuksessa ainakin kaksi tai kolme vuotta, hän toteaa.
Lounais-Suomen Osuuspankin toimitusjohtaja Vesa Viitaniemi kertoo, että pankki on hakemassa kaavamuutosta maltillisella aikataululla. – Arvelisin, että nykyiset vuokralaiset voivat toimia rakennuksessa ainakin kaksi tai kolme vuotta, hän toteaa.

Paimion ydinkeskustan ilme on muuttumassa. Lounais-Suomen Osuuspankki on hakenut kaavamuutosta omistamalleen korttelille, joka sijaitsee liikennevaloristyksen pohjoispuolella.

Jos kaavaprosessi etenee suunnitellusti, Kairankulmaksi kutsuttu matala, Vistantien puoleinen rakennus puretaan, ja sen tilalle nousee kerrostalo.

Kairankulmassa toimii tällä hetkellä muun muassa kampaamo ja hieroja.

Miksi Osuuspankki haluaa purkaa Kairankulman? Lue lisää 26.1.2016 lehdestä