TSTV:n Luonto Plussa vierailee Paimion Askalankoskella

0

askala-kuntsari

Turun Sanomien Luonto Plussa vierailee tällä viikolla Paimiossa. Turun yliopiston eläinmuseon konservaattori ja Turun Sanomien luontoasiantuntija Ari Karhilahti vie toimittaja Ann-Mari Rannikon ja kuvaaja Juha Pajun Askalan voimalaitoksen kulmille.

Ohjelmassa ihaillaan muun muassa voimalaitoksen komeaa puuputkea, vanhaa tukkikourua ja valtavan kokoista salavaa joen rannalla. Mutta mitä tapahtuu, kun Ari Karhilahti johdattaa toimittaja Ann-Mari Rannikon riippusillalle?

 

Katso tästä Luonto Plussan Askala-jakso

Askalan voimalaitos on Koskienergian omistuksessa.  Voimalan läheisyydessä sijaitseva vanha voimalanhoitajan talo on Paimion seudun ympäristöyhdistyksen hallussa.

 

Näin löydät Askalankoskelle:

Aja Sähköyhtiöntietä pohjoiseen Tarvasjoen suuntaan noin 6 km.

Käänny vasemmalle jokilaakson suuntaan viittojen “Askalan voimala” ja “Voimalantie” kohdalla. Jatka tätä tietä laakson pohjalle noin 1,5 km. Lopussa on jyrkkä alamäki.

Parkkipaikka on laakson pohjalla voimalan luona.