Päivi Laine kuvasi laulujoutsenpariskunnan Paimion luontopolun varrella 19. huhtikuuta. Laine jäi tarkkailemaan lintuja ja huomasi, että lintu valvoi ensin tarkkaan, että toinen sai syödä rauhassa. Toinenkin lintu otti sitten lepoasennon, mutta jäi kuitenkin vielä selvästi tarkkailemaan ohikulkijaa.
Kartan pisteet osoittavat lukijoiden Bongaa kevät -havaintojen paikat. Osa paikoista on vain suuntaa antavia.
Saat kuvan ja siihen liittyvät tiedot näkyviin painamalla kartan pisteestä.
Kartta avautuu koko ruudun leveydeltä, kun painat oikealla yläkulmassa olevaa laatikon muotoista painiketta.
Ota kuva tai video keväästä tai kevään merkistä ja lähetä se meille Bongaa kevät -verkkoseurantaan. Toivomme kuvia esimerkiksi kukista, linnuista, kylvötöistä, kuraleikeistä tai vaikkapa jäiden lähdöstä.
Voit seurata kevään edistymistä tällä sivulla ja osallistu samalla itse kuvagallerian luontiin. Kokoamme karttaan lukijoiden lähettämiä kuvia, videoita ja havaintoja paikkakunnittain.
- Ota kuva tai video keväästä tai kevään merkistä ja lähetä se meille.
- Lähetä kuva sähköpostilla lukijalta@kunnallislehti.fi.
- Voit myös merkitä kuvan meille sosiaalisessa mediassa #kevätkuva2017
- Julkaisemme kuvia kevään edistymisestä tällä sivulla
- Liitä mukaan tieto, missä kuva on otettu sekä ajankohta. Tarvitsemme myös yhteystietosi.
Arvomme kuvia lähettäneiden tai tägänneiden kesken kaksi elokuvalippua joka viikko.
Elokuvalippujen voittajat ovat:
Keijo Väänänen, Uusikaupunki
Mari Huitti, Loimaa
Anne Ruohonen, Rusko
Tarja Smidtslund, Lieto
Erkki Sillanpää, Raisio
Jenni Merilä, Perniö
Kevään parhaan kuvan lähettäjä voittaa Punahilkan kotipalvelun 3 tunnin kotisiivouksen (arvo 120 euroa). Palkinnon saaja valitaan huhtikuun lopulla.
Julkaisemme parhaita kuvia myöhemmin keväällä myös lehdessä.
Verkkoseuranta tehdään yhteistyössä yhdeksän eri lehden kanssa: Auranmaan Viikkolehti, Kaarina-lehti, Kunnallislehti, Laitilan Sanomat, Loimaan lehti, Paikallislehti Somero, Salon Seudun Sanomat, Turun Sanomat ja Uudenkaupungin Sanomat.