Piikkiön huumekokeiluissa paljon alle 15-vuotiaita – kannabista tilattiin porukalla netistä

3

Poliisi alkoi viime syksynä selvittää Piikkiön huumeongelmaa. Epäiltynä on noin 30 nuorta, jotka ovat sotkeutuneet huumausaineiden käyttörikoksiin tai huumausainerikoksiin. Joukossa on 20 alle 15-vuotiasta nuorta.
– Nuorimmat ovat 12–13-vuotiaita. Mukana on myös kahdeksan tyttöä. Lähes kaikki ovat Piikkiön alueella asuvia nuoria, ylikonstaapeli Janne Aro-Heinilä kertoo.
Aro-Heinilä kertoo, että viimeisin tapaus Piikkiöstä on viime viikonlopulta, jossa kaksi nuorta jäi kiinni huumeiden käytöstä. Tällä kertaa he olivat kuitenkin ulkopaikkakuntalaisia.
Piikkiöläisnuoret keräsivät porukalla rahat ja ostivat kannabista netistä. Jotkut nuorista kävivät noutamassa huumeet Turusta ja jakoivat ne sitten muille.
– Kaikista huumeita käyttäneistä on tehty lastensuojeluilmoitus, ja vanhemmat ovat saaneet asiasta tiedon, Aro-Heinilä kertoo.
KL/JARI MALM

Lue lisää 22.2.2019 lehdestä

3 KOMMENTIT

Kommenttien lisääminen on estetty.