Sauvossa yritysten verokärjessä Huuhka-lähtöinen yritysrypäs, Paimiossa tuttu sijoitusyhtiö ja Kaarinassa kakkosena Langh Tech Oy – katso yritysten verotaulukko jutusta

0

SAUVO

Sauvon kymmenen eniten yhteisöveroja maksaneen yrityksen kärkikolmikkoa yhdistää Pertti Huuhka. Hänen innovoiva otteensa on taustalla edelleen niin Huuhka Oy:ssä, Pacadel Oy:ssä kuin yritysverolistan kolmantena olevassa Rakennus Huuhka Oy:ssäkin. Veroja nämä  yritykset maksoivat yhteensä yli 350 000 euroa. Kymmenen eniten veroja maksanutta yritystä maksaa yhteensä veroja reilut 570 000 euroa.

Pertti Huuhka on myös yksityisillä tuloillaan merkittävä veronmaksaja, vaikka onkin omien sanojensa mukaan jo eläkkeellä. Huuhkan verotettavat tulot viime vuodelta ylsivät 458 000 euroon, ja ansiotulojen osuus oli näistä reilut 70 000 euroa.

Verohallinnon tiistaina julkistamien tietojen nojalla voi päätellä, että Sauvon kaltaisessa pikkukunnassa Huuhkan yritysten painoarvo on todella suuri. Kaikkien yritysten päätoimipaikka on Sauvossa ja monet työntekijät niinikään asuvat ja maksavat veroja Sauvossa. Myös Huuhkan perheen nuorempi polvi asuu ja työskentelee pääsääntöisesti Sauvossa.

Hieman tuntemattomampia nimiä ovat listan seuraavat yritykset Ocasor Oy, joka on Fredrik, Wilhelm ja Nina Rosenlewin hallinnoima sijoitusyhtiö sekä Elmo Design suunnittelutoimisto.

JärjestysVerovelvollisen nimiVerotuskuntaVerotettava tuloMaksuunpannut verot yhteensä
1.Metalliasennus Huuhka Oy738 Sauvo821922167226
2.Pocadel Oy738 Sauvo624560127063
3.Rakennus Huuhka Oy738 Sauvo29365059723
4.Oy Ocasor Ab738 Sauvo20325441327
5.J.Suominen Oy738 Sauvo19907140476
6.Elmo Design Oy738 Sauvo15000037990
7.Sauvon Sähkötarvike Oy738 Sauvo14209728882
8.Grandellin Liikenne Oy738 Sauvo13599727640
9.Peuravaaran Puutarha Oy738 Sauvo12458225318
10.Järventila OY738 Sauvo11138822632
11.Perhekoti Sarijanne Oy738 Sauvo10730121801
12.Peltisepänliike J. Pohjaluoto Oy738 Sauvo10380321089
13.VMT Steel Oy738 Sauvo9767719842
14.T. Rusi Oy738 Sauvo9140818566
15.JARVENKYLA OY738 Sauvo8367416993
16.Dataforce Finland Oy738 Sauvo6854514014
17.Hydrauliikkahuolto Rönnberg Oy738 Sauvo6343112873
18.Refocon Shipbuilding Oy738 Sauvo6322712832
19.Halssin Farmi Oy738 Sauvo5440811037
20.Refocon Oy738 Sauvo498479969
21.Mobidesign Oy738 Sauvo471629432
22.HTL Logistiikka Oy738 Sauvo4500011250
23.Kuljetusliike Mikander Oy738 Sauvo441518930
24.Salmensuun Tila Oy738 Sauvo401258125
25.Rödsand vk Oy738 Sauvo374317486
26.Taloushallinnon Ratkaisutoimisto Oikia Oy738 Sauvo367617352
27.Linol Oy738 Sauvo306466129
28.Saustilan Maanrakennus Oy738 Sauvo287195744
29.Hakkisherkku Oy738 Sauvo216784336
30.Lounais-Suomen Metsäpalvelu Oy738 Sauvo176633533
31.Salon Maa- ja Vesirakennus Oy738 Sauvo174933499
32.Korpelan Murske Oy738 Sauvo174793496
33.Rakennusliike Kannas Oy738 Sauvo170863417
34.Pro Hunting Oy738 Sauvo167783356
35.Kuljetus Petri Nurminen Oy738 Sauvo121222424
36.Mäntykankareen Vesi Oy738 Sauvo115872317
37.Teematalo Wanhahovi Oy738 Sauvo113942279
38.Oak Hillside Oy738 Sauvo100002500
39.Sauvon Palvelutaksi Oy738 Sauvo86811736
40.Mauri Kuustonen Oy738 Sauvo84111682
41.Sauvon Kylmähuolto Oy738 Sauvo83891678
42.Osmalahden Seri Oy738 Sauvo73901578
43.Sauvon Konekaivuu Oy738 Sauvo4032806
44.Ykkös Kyydit Oy738 Sauvo3477695
45.Taksi Kaarto Oy738 Sauvo3448690
46.Forstén Musical Industries Oy738 Sauvo2402480
47.Merirantala Oy738 Sauvo2359472
48.Ingamer Oy738 Sauvo2103421
49.Kiinteistö Oy Sauvon Nyby738 Sauvo1882376
50.Mjölner Oy738 Sauvo1767353
51.Heleskooppi Oy738 Sauvo1670334
52.Ruonan Ym Kylien Osakaskunta738 Sauvo1515401
53.Kriisla Oy738 Sauvo1231246
54.Juleri Oy738 Sauvo1129226
55.MK-Palvelut Oy738 Sauvo1090218
56.SÖDEROJA OY738 Sauvo749150
57.Sauvon Winter's Oy738 Sauvo748150
58.OsMarine Oy738 Sauvo44589
59.Akkris Oy738 Sauvo15431
60.Bauwerk Finland Oy738 Sauvo10020
61.Koneranta Oy738 Sauvo9419
62.Kiinteistö Oy Kalliomaja738 Sauvo5711

Paimiossa kärjessä tuttu sijoitusyhtiö

Paimion yrityslistalla kärjessä on jälleen Pemarstock, joka on Lähteenmäen suvun sijoitusyhtiö. Viime vuonna sen liikevaihto oli reilut seitsemän miljoonaa ja tilikauden tuloskin yli kaksi miljoonaa. Veroja yritys maksoi reilut puoli miljoonaa euroa.

Pemarstock Oy on perustettu vuonna 1989. Osakeyhtiön toimitusjohtaja on Lassi Lähteenmäki .

Hot Mix Oy Finland on pääasialliselta toimialaltaan rakennusliike. Yrityksen toimitusjohtaja on Tapani Ritamäki.

Tuttuja listakärjestä ovat entuudestaan mm. Ansion Sementtivalimo Oy, Mesera Oy, Petrimed ja Paimion Lämpökeskus.

Kymmenen kärkiyritystä maksaa yhteensä veroja reilut kaksi miljoonaa euroa.

JärjestysVerovelvollisen nimiVerotettava tuloMaksuunpannut verot yhteensä
1.Pemarstock Oy2598512510412
2.Hot Mix Oy Finland1823816367763
3.Ansion Sementtivalimo Oy1808828364766
4.Mesera Cranes Finland Oy961095195219
5.Petrimed Oy780000197695
6.Paimion Lämpökeskus Oy539816109818
7.Vilomix Finland Oy537775109402
8.Amomatic Oy46369594327
9.Asianajotoimisto Thureson Oy42856187177
10.Kasvihuonerakennus J & P Kurki Oy38083277464
11.Premium Pet Food Suomi Oy36827674909
12.Paimion Palaliha Oy33803568755
13.VA Optimate Oy33490868119
14.Ampeerix Oy31000078550
15.Turnip Rock Oy29497259992
16.Kattava Oy25552851965
17.Mehiläinen Omakoti Ahki Oy23850548501
18.Jonator Oy22542645839
19.Paimion Metka Hinta Oy21915844564
20.Kuuraa-yhtiöt Oy20017140700
21.Puhetulkit JuTuksi Oy19296539233
22.J2P2-Invest Oy19000048130
23.Rauhalan Louhinta Oy18980538590
24.Aallonmetsä Oy17247235063
25.Askalan Maansiirto Oy17000043060
26.VitaForte Oy15764932047
27.JPJ-Rakennus Oy15185230867
28.Rekottila Oy14996030482
29.WIRECO-NB OY14939930368
30.Vahasilta Oy14364929197
31.Alitalon Vihannes Oy13561127562
32.Paimio-Sauvo sairaankuljetus Oy13398127230
33.Starrent Oy12352825103
34.Urban Design Boutique Oy11000027850
35.Alastalon Tila Oy10545221424
36.Vähäkiinteistöt Oy10516521033
37.Smidson Oy9900520112
38.Lunia Invest Oy9591419483
39.Jonator Kiinteistöt Oy9591219182
40.Mehiläinen Omakoti Luohti Oy9496919291
41.Trukkihuolto Harri Havumäki Oy9211918711
42.Metamatik Oy8858117991
43.Lyyli Tuomolan säätiö sr872455732
44.Tilitoimisto Peltokangas Oy8424117108
45.Paimion Logistiikkakeskus Oy8067916383
46.Canutus Oy7962816169
47.Paimion Hiekkahuolto Oy7912016066
48.10-Hinaus Oy7894216030
49.Paimion Valimokiinteistöt Oy7708815418
50.Mainostoimisto Rautalanka Oy7500018978
51.Kiinteistö Oy Käenpesä7142814286
52.Paimion Yhteismetsä6911118315
53.Paimion Peltituote Oy6523513240
54.Kuljetus Pertti J. Leino Oy6516213226
55.Varsinais-Suomen MKP Oy6500016443
56.PK Sammutinhuolto Oy6373212935
57.LogiEdu Oy6358412904
58.Aero Copters Consulting Finland Oy6277012739
59.Saralena Oy6131912264
60.Muovitalli Lehtonen Oy6108012395
61.Maalausliike Marko Oksanen Oy5970812116
62.Kiinteistö Oy Paimion Simppa5782911566
63.OP Koti Lounais-Suomi Oy LKV5696711558
64.DATAN OY5649711462
65.Vahako Oy5438211032
66.KA-Steel Oy5239610628
67.Peltitaiturit oy5196510540
68.Turun Lähikuljetus Oy5090310324
69.Tiiltec Oy492479849
70.Paimio-Koti OY461649233
71.Kiinteistö Oy Jäkäläpuisto439488790
72.Järvinen Tekniikka Oy434048681
73.TAITEK OY429118582
74.Kara Asunnot Oy420528410
75.Streamfabriken Oy408868177
76.KVK-Team Oy408448169
77.Maanrakennus Henri Nikander Oy397267945
78.Vistan Kerrostalo Oy395557911
79.Hammaslääkäri Teija Siltanen Oy393447869
80.Cassior Oy389187784
81.Rapula Oy388617772
82.Kankaanpään Murske Oy375737515
83.Saaren tila Oy366607332
84.Vahte Oy363287266
85.RENTANOM OY352657053
86.Defour Oy343286866
87.Paimion seurakunta336152104
88.Ama-Prom Oy332226644
89.Peimarin Liikenne Oy327076541
90.IPEKO OY307746255
91.RenoTube Oy303006060
92.LVI-Kunu Oy292825856
93.Tiemerkintä Ritamäki Oy284265685
94.Kiinteistö Oy Paimion Paimari281675633
95.Kuljetus Joni Ojala Oy279655593
96.Sähköhuolto Kosonen Oy270665413
97.Vistan Pesula Oy270115402
98.SLIT-consulting OY260375207
99.FysioPeimari Oy259595192
100.Paimion Taksit Oy250006250
101.Pintakäsittely Menninkäinen Oy250006250
102.Vartsalo Oy249834997
103.MG Smart Oy249614992
104.Tiilikeskus Oy243694874
105.Jottis Oy230724614
106.JM-Tilit Oy229664593
107.Tili-Peimari OY224724494
108.Navix Oy218424368
109.Paimion Kuljetus Oy217294446
110.Lasse Lampi Racing Oy212434249
111.Paimion Romuliike Oy210604212
112.MSA-Suunnittelu Oy208614172
113.Maataloustuottajain Paimion Yhdistys MTK - Paimio ry206581293
114.Paimion Bitumikatto Iltanen Oy200005000
115.Ritomar Oy200005000
116.Tax Invest Oy200005000
117.HS-Boats Oy193623872
118.AL-Rakennus ja Remontointipalvelu Oy192173843
119.Hakala-Talot Oy181753635
120.Napakaira Oy178233565
121.Kinde Oy176163523
122.News First Finland Oy171253425
123.Vistamatkat Oy167913358
124.Temarsi Oy166363327
125.Paimion Ta-LO Oy159163183
126.Varastoasema Oy158353167
127.Parcolor Oy150003750
128.Pyöräliike Santala Oy148232965
129.Vistan Markkinat Oy146642933
130.Kiinteistöyhtiö Tiilikartano Oy146582932
131.Seleinka Oy145502910
132.Peimarin Rakennuspalvelu Oy142852857
133.Sapiens Oy136682734
134.AK Laatuverkot Oy136622732
135.Lounais-Suomen Osuuspankki132062641
136.Lounaskahvila Ansku Oy123972479
137.JFE yhtiöt Oy122992460
138.Suomen Kone- ja Laitepalvelu Oy119512390
139.Clindoc Oy117402348
140.Hio - Tuote Oy107702154
141.Vansor Oy105162203
142.GF Infrastructure Oy100912018
143.PeHoldMi Oy100002500
144.Directio Oy99881998
145.Halavuk Oy99831997
146.Helin ruokapalvelut Oy93221864
147.Navix Marketing Oy93041861
148.Elovi Oy92581852
149.Petri Reunanen Oy88491770
150.Junnin Sähkö Oy77041541
151.FarmWorks Oy75551511
152.Paimion Optiikka Oy72361447
153.Kuljetus V. Kujala Oy59621192
154.Vistan Kauppa Oy58591172
155.Varsinais-Suomen Aikuiskoulutussäätiö sr5784362
156.Veljekset Kovanen Oy55631113
157.Karunan Kuljetus Oy55201104
158.Peimar Invest Oy50261005
159.Aqua - Invest Oy50001250
160.Oy PVRM Kiinteistöt Fastigheter Ab50001250
161.Sähkö-Vista Oy50001250
162.Voimavalo Oy4477895
163.Kone ja Rakennuspalvelu Kara Oy4051810
164.Kotihoito Tuija Ojaniemi Oy4025905
165.INCOSERV OY3856771
166.Paimion Metsästysseura ry.3641378
167.Lämpö- ja kuljetustekninen konsulttitoimisto Konvektio Oy -3472694
168.1646 Jaana Jäntti Oy3259652
169.Sukselan Kyläyhdistys ry3234202
170.Klammerituote Oy3072614
171.Hagmari Oy3054611
172.Jemi-Star Oy2925585
173.Wetec Finland Oy2913583
174.EKL-Invest Oy2813563
175.Järvinen Infra Oy2751550
176.Lasi-inssi Oy2702540
177.Kibori Oy2694539
178.LVI-SEVON OY2282456
179.Deli Hylé Oy2263453
180.Jarmetec Oy2025405
181.PoMal Oy1900380
182.Tili-Paimio Oy1844369
183.Tili ja Isännöinti Manttaali Oy1728346
184.Electro Service Oy1609322
185.SCF Palvelut Oy1484297
186.Kerttu B Oy1363273
187.Vistavisio Oy1304261
188.MSPV-Konsultit Oy1268254
189.Hyvinvoinnin Tavaratalo Oy765153
190.Uhmis Oy616123
191.Oy Tertrade Ab581116
192.Oy Tersil Ab44689
193.Nuoren Keskustan Liiton Paimion osasto ry39425
194.Vivi Point OY38577
195.HeiLin Oy32765
196.Optimaa oy9920
197.Rem Racing ry7916
198.Paimion Seudun Vanhustenkotiyhdistys ry326
199.Papakiinteistöt Oy51

Kaarinassa kakkosena Langhin yritys

Hesburgerin keskusyritys Hes-Pro tekee vuodesta toiseen hyvää tulosta ja maksaa jälleen yrityksistä eniten veroa Kaarinassa. Verovuonna 2019 Hes-Pron verotettava tulo oli 9,4 miljoonaa euroa. Tästä yritys maksoi yhteisöveroa 1,9 miljoonaa euroa.

Yritystiedoissa Hes-Pron toimitusjohtaja on Marko Salmela ja hallituksen puheenjohtaja Heikki Salmela .

Hes-Pro Oy kuuluu samaan yritysryhmään Hesburger-liikemerkin omistavan Burger-In Oy:n kanssa

Kaarinan yritysten verolistan kakkonen on Langh Tech Oy Ab. Suurimpien yhteisöveromaksajien listalta löytyy myös Langhin suvun toinenkin yritys, Pesupalvelu Hans Langh Oy.

Langh Tech teki 6,5 miljoonaa euroa verotettavaa tuloa, josta yritys maksoi 1,3 miljoonaa euroa veroa. Pesulapalvelu teki lähes 2 miljoonan euron tulon, josta veroja kertyi 400 000 euroa.

Langhin yritysryppään taustalla myös yksityisesti isä ja tyttäret ovat tuloillaan merkittäviä paikallisia veronmaksajia. Hans Langhin verotettavat tulot ovat reilut 441 000 euroa, ja tyttäristä Laura Langh-Lagerlöfin tulot ovat 252 000 ja Linda Langhin 246 000 euroa.

Uusia nimiä eniten yhteisöveroa maksaneiden yritysten listalla on LVI-alan Waiwela Oy. JKK-Kiinteistö Oy on Kotron perheen kiinteistöyhtiö. Calto Oy on sairaalatekniikkaan erikoistunut talotekniikkayritys.

Kaarinan kymmenen suurimman yrityksen yhteenlaskettu yhteisöveropotti vuodelta 2019 oli 7,9 miljoonaa euroa. Määrä on selvästi isompi kuin vuonna 2018, jolloin vastaava kokonaismäärä oli reilu 6 miljoonaa euroa.

JärjestysVerovelvollisen nimiVerotettava tuloMaksuunpannut verot yhteensä
1.Hes-Pro (Finland) Oy94343841889877
2.Langh Tech Oy Ab64883951300679
3.Waiwela Oy60698721216974
4.Swegon ILTO Oy4386790880358
5.JKK-Kiinteistö Oy3253167653633
6.Pesupalvelu Hans Langh Oy1980043399009
7.Calto Oy1923221387644
8.Sauvon Säilyke Oy1820062367012
9.Soinitilat Oy1725000434250
10.Sininen Polku Oy1695551342110
11.Oy NIT Naval Interior Team Ltd1503243303649
12.Okartek Oy1396796282359
13.ASPRO OY1383092279618
14.Haklift Oy1353111273622
15.SN-Kiinnike Oy1287206260441
16.TPE Turun Pelti ja Eristys Oy1258473254695
17.Valaisin Grönlund Oy1252055253411
18.Kaarjoki Oy1142164231433
19.Warmia Oy1057003214401
20.A-Hellman Oy919286186857
21.Nostopalvelu Simola Oy817908166409
22.Langh Patents Oy Ab772309157130
23.Carina Solutions Oy742534151071
24.RA Asunnot Oy700531140106
25.SaJaSe Oy680000172345
26.Rakennustuote J. Tuokko Oy547439111369
27.Hotellinx Systems Oy533819108597
28.Langh Group Oy Ab530869108097
29.Oy Milosan Ab514776104722
30.Piikkiön Osuuspankki48649298966
31.Lindroosin Puutarha Oy48495598653
32.Addiktum Oy45889593350
33.KSP Kaarina Oy44835391205
34.EVH-Elektrotekniikka Oy43032387536
35.Suomen Turvakauppa Oy42302386150
36.Hannumet Oy40619182625
37.Oy Uprising Int.38518078349
38.Muovitehdas Abso Oy34532570239
39.TWC Invest Oy32512164789
40.terho & terho oy32212563194
41.Puuvaja Oy32100965290
42.Puutarha Timo Juntti Oy30532462098
43.Kaarinan Teräskiinteistöt Oy30286960574
44.ICB Marketing Oy Ltd29893560716
45.Muuritutkimus Oy29440159876
46.Toni Kiinteistöt Oy28561458088
47.Maksa&Makkara Oy28173757298
48.Kaarinan Puutyö Oy27626756185
49.JAS-Holding Oy27031154642
50.Kirte Oy26324053534
51.Nappulakiinteistöt Oy26046252092
52.Turun Kuljetinasennus Oy25860152590
53.Calto Service Oy25650652164
54.Piikkiön Autokoulu Oy25303051457
55.Oy Reuter Invest Ab24187449186
56.Ysikolme Oy24080649119
57.Reltec Oy24017748841
58.Topi Riivari Oy23898948599
59.Casaneera Oy23850748501
60.Domicet Oy23783248364
61.Medilittois Oy23669848133
62.Maanrakennus Velling Oy23494447776
63.TLR-Eristys Lahti Oy23136647048
64.Hihnatek Oy22197744396
65.Amorosa Oy22079244896
66.Camteam Oy22051044839
67.Suomen Terätuonti Oy22026244788
68.Cleantime Oy22018344772
69.Voivala Yhtiöt Oy21962144658
70.Oliem Oy21953344640
71.Kuljetus Myntt Oy21871744474
72.Marmint Oy21736444199
73.Palveluyhdistys Kaseva ry21284643279
74.Asennus ja LVI-huolto Hovinmäki Oy21249743308
75.Janne Lindroos Oy20860942247
76.Lounaiskodit Oy20669342027
77.Oy Forssa-Engineering Ab20611141909
78.Juntinmäki Oy20207740415
79.HSM Medical Oy20111840892
80.Peimarin Hydrauliikka Oy20090740849
81.Hesoma Oy19660539974
82.Matic-Sorvaus Oy19064838762
83.Autopalvelu JW-Service Oy18293837193
84.Rx Finland oy18025036646
85.T. Nieminen Oy17963636521
86.Kaarinan Karkaisutyöt Oy17916436425
87.Lasiluoto Oy17673935931
88.Turun Hihnatekniikka Oy17619335820
89.Navaltek Oy17615935813
90.Geniperosa Oy17535535650
91.Asianajotoimisto Uronen Oy17389835353
92.Oy Trade Fairly Ltd17251635072
93.Kaarinan Lukko Oy16916234390
94.Hermaski Oy16453433448
95.Hammaspalvelu J-P Melkko Oy16328132137
96.Audio Hellman Oy16228532990
97.DocM Oy15898232418
98.HOTELLI KIVITASKU OY15628231768
99.Nordic Six Sigma Oy15321331144
100.Ilmastointitekniikka Holma Oy14881730249
101.Kiinteistö Oy Kaarinan Kärrykatu 414785830054
102.Exnita Oy14550028675
103.Havukiinteistöt Oy14352328705
104.Pakkauspalvelu Irpack Oy14139328739
105.TS Medicons Oy14139128738
106.Taksi Marjamäki Oy13939328331
107.nollaE Oy13480227397
108.Nostopalvelu A. Pihajoki Oy13390327214
109.Ritarak Oy13166326758
110.Tehomix Oy13055526533
111.Paistajankatu 4 Teollisuuskiinteistö Oy12187024374
112.Maalaus-Jautek Oy12065224518
113.Lawarc Oy12000030385
114.Tili-Turunen Oy11835124049
115.Harritec Oy11447423260
116.Langh Service Oy Ab11395523255
117.Leo Steel Oy11340323043
118.Kaarinan Eläinlääkäriasema Oy11321723005
119.Haustechnik FI Oy11269622899
120.J J J Niemi Oy11268320416
121.Mattomies Oy Ruohola & Ruohola11051722455
122.Ovitehdas Vihanto Oy10758221858
123.El Craft Oy10726021792
124.Muuttopalvelu M & M Niemi Oy10650621639
125.Maanrakennus & Maisemointi Rainio Oy10644821627
126.Inno M&M Clean Oy10498021328
127.Nordic Business Doctors Oy10262820825
128.Oy Noortrade Ab10164220649
129.MUOTOILUTOIMISTO LIUKUHIHNA OY10129920579
130.BO-Rakennus Oy9970220254
131.Renssi Finland Oy9874120059
132.Paino-Kaarina Oy9790319888
133.Tiliturva Oy9774119855
134.Taksi Petri Raunio Oy9648519600
135.Proof Mestar Oy9411819118
136.Ilmatalo Oy9270718831
137.Kuljetuspalvelu Petri Peltomaa Oy9105718495
138.TiMotive Oy9000022780
139.ALCASA OY8999718279
140.Varaosapalvelu E&M Oy8996018272
141.Kiinteistö Oy Kaarinan Hallimestari8612717225
142.Ketola Oy Kaarina8608017482
143.jon PS oy Partnering Solutions8524517312
144.Oy Lind-Tec Hydro Ab8354916967
145.Markkinointi Vähätalo Oy8347516607
146.Turun Sähköurakointi Oy8319216894
147.Auto-Haapanen Oy8228316710
148.Kaarinan TR-Työstö Oy8161816574
149.Hihku Oy8076716401
150.Machine Trade Finland Oy8032716312
151.ANNAsport Oy8000020245
152.Pomeline Oy7984416213
153.Peimarin koulutuskuntayhtymä789144940
154.Aimo Virtanen Oy7805415849
155.Teollisuuskiinteistö Oy Lautamiehenkatu 37721615443
156.MH-Fibre Oy7576815384
157.LeanMec Oy7566515363
158.Kuntoutusväylä SW Oy7500018978
159.Kaarinan Isännöitsijäpalvelu Oy7464715156
160.Cinemahouse Oy7428215081
161.TOP SECURITY FINLAND OY7416715058
162.Professional Kitchen KK-Service Oy7310914843
163.Aito Software Oy7176314569
164.Tuloskone Oy7153414307
165.Sarakaisa Oy7076314153
166.Alberni Oy7072714358
167.Kiinteistö Oy Vanhuudenturva7007314225
168.Tilintarkastus R. Vehniäinen Oy7002014214
169.Hoitopoika Oy7001514213
170.VetMasters Oy6985914181
171.Tilihalme Oy6895413997
172.Arvoanalyysit AJR Oy6791913787
173.Sprita Invest Oy6743213687
174.Logitrail Oy6674913548
175.Omnicon Oy6653713505
176.Megalight Systems Oy6630113457
177.Silmälääkäripalvelut Pöllönen & Timgren Oy6407013003
178.Oy AIT Nordic Ltd6383912956
179.Junitek Oy6274712734
180.Secutek Oy6177412536
181.Lightpress-Kiinteistöt Oy6144512289
182.J & R Lehtinen Oy6095712370
183.Combiporras Oy6014612205
184.Suomen Verkostourakointi Oy5949112071
185.Projektis Oy5920912014
186.Lightpress Oy5905311982
187.Kaarinan Konevuokraus Oy5866911904
188.Tila ja Ala Oy5859412191
189.Seleris Ventures Oy5853311876
190.MilTest Oy5735711637
191.LVI-Wikström Oy5728711623
192.Kiinteistö Oy Pukkilanlehto5671211342
193.Sähköasennukset Welldone Oy5639811442
194.Fundacon Oy5580411321
195.Oy Spinkkilä Ltd5544811249
196.HongYun Oy5534511228
197.Oy Rikomet Ltd5505511169
198.Sevesa Oy5420510996
199.Lauri Karlsson Oy5416010987
200.Suomen Välinehuolto Oy5309710770
201.Krossin Katsastus Oy5267410684
202.Veikko Nummela Oy5259210667
203.V-S Puutarhamulta Oy5251210651
204.Nord-Rent Oy5244610738
205.Kaarinan Suodatintekniikka Oy5243010634
206.Etelä-Suomen Kartanorakenne Oy5179810506
207.Navigator Invest Oy5130510261
208.MatFabrik Oy5000012640
209.TOSRAK Oy492489850
210.Kiinteistö Oy Kaarinan Kolmonen489189784
211.Eristysliike Lähde Oy488989780
212.Nappula Invest Oy488479769
213.Kaarinan Asennus- ja Koneistuspalvelu Oy487969759
214.Topsafe Oy487409748
215.Kaarinan Vanhusten Palvelukeskuksen säätiö sr4798233364
216.Keskikartano Oy478159563
217.LVIS Niitynperä Oy476199524
218.Stenmann Oy Ab474279485
219.Varsinais-Suomen Taksiarena Oy467439349
220.Profanus Oy466009320
221.LS-Electric Oy461149223
222.Clarity Management Oy450619012
223.Langh Ship Oy Ab450619012
224.VS Basket Oy4500011250
225.Ylittäjät Oy446418928
226.Kaarinan keskuspiste 10 Oy446389820
227.Firmitas Perhepalvelut OY443948879
228.Strongflow Oy439338787
229.Perhekoti Amanda Oy436288726
230.Katariinan Kruunu Oy435008700
231.JMK Legal Consulting Oy430138603
232.Saneeraus ja Maalaus Rajalainen Oy423588472
233.Aura Sails Oy419688394
234.Asta Vuokrauspalvelu Oy418538371
235.Taksit V. & J. Laine Oy415258305
236.Hevoslääkärikeskus Hippomedi Oy414558291
237.Tehourakointi I. Salmela Oy410448209
238.Kaarinan Kunnossapito Oy409878197
239.Apeto Oy408158163
240.Kaarinantien Grilli Oy405648113
241.Seweri Finland Oy403198064
242.Castillo Oy401968039
243.Tam Consult Oy4000010000
244.Munkkeenranta Oy396338027
245.Meganismi Oy389997800
246.PR-Kasi Oy384967699
247.Trides Oy382067641
248.Kiinteistö- ja öljypoltinhuolto Juhani Kosonen Oy381467629
249.Termocon Oy379957599
250.Maininki kiinteistöpalvelut Oy378857577
251.Archipelago Invest Oy Ab373887478
252.Sundqvist Investments Oy Ab369307386
253.Jalkaterapia SunJalat Oy368827376
254.Caprilap Oy366717334
255.KumRok Oy361927238
256.Suomen Majoituspalvelu Oy360857217
257.Hammaslääkäri Anneli Levonmaa Oy360397208
258.Asennus Metso Oy359107182
259.Länsi-Suomen Pikkubussit Oy356597132
260.Estonia Rauta Oy355567111
261.Star Enterprises, Inc. Oy354877097
262.PH Control Oy354637093
263.VM Garage Oy354327086
264.MILA Consulting Oy353857077
265.Samin Korjaamo Oy353347067
266.AOE Invest Oy353037061
267.Kiinteistö Oy Krossinriuku352157043
268.Villa Järvelä Oy350457109
269.KK-Palvelu Oy349816996
270.JL Koneurakointi ja kuljetus Oy349386988
271.Elrito Oy348847127
272.Lounaskahvila Reivi Oy347286946
273.Medilex Oy346476929
274.Kiinteistö Oy Kaarinan Hallimestarinkatu 9339086782
275.Hammasseppä Rinne Oy338966779
276.Hermakon Oy338586772
277.Kristiina Mäkinen Oy337156743
278.Flower lounge Oy335406708
279.JUSA Kaivuu Oy332286646
280.Cromsoft Oy331306626
281.Kukko-Hallit Oy329096582
282.Cafe Piikkiö Oy327446549
283.Oy Hitpoint Ltd326586532
284.Mannelin Holding Oy322996460
285.Auditum Tilintarkastus Oy317476349
286.Laurs' Oy313566271
287.Kaarinanseudun Hautaustoimisto Oy311236225
288.Fennosoftec Oy307236145
289.Protomet Oy304416088
290.JR-Sorvaus Oy302916058
291.Top-Burger Oy297235945
292.Invoy Automation Oy287955759
293.Kilosport Liikuntapalvelut Oy284605692
294.Korjaamopalvelu Tammi Oy282845657
295.Chosen MedDent Oy Ltd281865637
296.Marinserv Oy281165623
297.Sovira Oy279985600
298.Coaching Language Finland Oy273835477
299.Scale Up Oy Ltd267635353
300.Carehouse Oy267455349
301.Maalausliike Timo Randell Oy263565271
302.Enodate Oy255615112
303.MH Marine Oy252735055
304.Rakennus Antti Juhani Oy252705054
305.PtoP Oy250006250
306.SM-Nautic Oy250006250
307.Alpha Source Oy248724974
308.Insinööritoimisto Kallio Oy240264805
309.Taksi Ojaranta Oy239964799
310.PG-PLAN Oy238724774
311.Sahlsten Pakkaus Oy235344707
312.Piikkiön Kiinteistöisännöinti Oy234134683
313.PL HITSAUS JA ASENNUS OY231714634
314.LVI-HAVERINEN OY229074581
315.KSL EUROPE OY227404548
316.Suomen Mestarityö Oy226624532
317.NBD Partners Oy223964479
318.Raimo Ristolainen Oy223854477
319.Suomen Kuivajäähdytys Oy220264405
320.Kone ja Rakennus Manninen Oy219794396
321.Varsinais-Suomen Lääkäripalvelu Oy218604372
322.Terottajankadun Kiinteistöt Oy217634353
323.Maatermia Oy216184324
324.Rauno Salovaara Oy214804296
325.Boat House Company Oy214783591
326.Kaarinan Aquadata Oy212974164
327.Ensiapukoulutus Camilla Mäkinen Oy212674253
328.LS Academy Oy211844237
329.APX-Metalli Oy210914218
330.Kärkineliöt Oy208274165
331.Steel Motor Oy207684154
332.Jamara-Invest Oy205254105
333.Turun Jokeripelti Oy203174063
334.Tili-Piikkiö Oy202564051
335.Ojala JJ Oy200604012
336.Loimu Design Oy200005000
337.Rapu Training oy200005000
338.Majortek Oy198223964
339.Top QC Oy196493930
340.Suomen Teollisuusvaate Oy196353927
341.Kaarinan Sähköpalvelu Oy196183924
342.Made Consulting Ltd Oy194933899
343.FysioMilla Oy192143843
344.Jakoli Oy190223804
345.Krossin Leipomokiinteistö Oy190203904
346.Peimarin koulutus Oy189993800
347.Turun Huoltopalvelu Oy189503790
348.Tuorlan Majatalo Oy184403688
349.Zilup Oy181133611
350.Maataso Oy181013620
351.Loistosaari Oy180813616
352.LVI-Huolto Mäkelä Oy177503550
353.Teksti-Kaarina Oy172943459
354.Dekomo Oy170553411
355.Piikkiön Portti Oy170523410
356.Certel Oy170103402
357.Turun Kiinteistökuvaus Oy168933379
358.Softasampo Oy168293366
359.Ajanteos Kustannus Oy167093342
360.Kino Events Finland Oy166923338
361.El Dente Oy165983320
362.Matic-Invest Oy165133303
363.Hydromat Oy162933259
364.KKI Koneasennus Oy162213244
365.Rautaportti Oy161113222
366.Villa Wolax Oy160683214
367.JARsähkö Oy159113182
368.RAKENNUS KIVILAMMI OY157693154
369.Kuljetusliike Gunn Oy156573131
370.M. Alander Oy156343127
371.Virra Oy153303066
372.Hiushuone Klips Oy152963059
373.PKS Holding Oy152573051
374.Archipelago Engineering Oy Ab151073021
375.Kiinteistö Oy Jahtipaikoitus150363007
376.Autohuolto T. Jylhä Oy150003750
377.Hj. Jousi Oy150003750
378.KiPa Myynti Oy150003750
379.LightBat Oy150003750
380.Arctic Ohana Oy149552991
381.Ajonomi Oy149492990
382.LVI-Union Oy147342947
383.Samel Oy143502870
384.Kommunikointipalvelut Kuuluville Oy143252865
385.NL-Nahkatuote Oy142212844
386.Trisal Oy141912838
387.Kaarinan Fysiopiste Oy141742835
388.F-Doors Oy140332807
389.SMM Capital Oy140242805
390.GoodElf Oy140062801
391.RAP Kujakon Oy136722734
392.Euro-Sukellus Oy135712714
393.Pyökäri Oy135452709
394.Trans Peak Oy135052701
395.Niina Fu Oy134002680
396.Neuropsykologi- ja terapiapalvelu Saarenketo Oy133602672
397.Betaram Oy132292646
398.Kaarinan Yrityspalvelut Oy131542631
399.Insinööritoimisto S. Sonninen Oy129212584
400.Aitolampi Oy129161320
401.Vår Pappa Betalar Oy Ab129102582
402.MEdisain Oy128472569
403.Autokorjaamo Testipiste Oy128362567
404.Simplifio Oy127982560
405.Kaarinan Ykköstien Kirpputori Oy127662553
406.KPM Huolto Oy127482550
407.TTV Medi-Consulting Oy127112542
408.HelsiTar Oy127022540
409.Lounavirta Oy126382528
410.Venhix Oy126062621
411.LKV Arvo Oy124872497
412.Neurodent Oy123822476
413.Kaarinan TR-Maalaus Oy123492470
414.Jesendo Oy122752455
415.Samiks Oy120342407
416.Archipelago Project Oy Ab120022400
417.R&T Rakennustuotepalvelut Oy119142383
418.Sariola Consulting Oy117242345
419.Lift Brothers OY116012320
420.Waterloo Oy115302306
421.Detertec Ltd Oy115262305
422.Tuotetalo Oy114262285
423.Empor Oy112652253
424.Kiinteistöyhtiö Ardante Oy112642253
425.FG-Mainos Oy112572251
426.FINETIC OY111932239
427.Mielen voima Oy111922238
428.Esfoor Oy110712214
429.Princeps Oy108892178
430.H. Östberg Oy108392168
431.Päivähoito Villa Leppis Oy105642113
432.Kaarinan Lattiat Oy104432089
433.Lapijoen Sähkö Oy103772075
434.Jenkia Oy103352067
435.Sadea Oy100392008
436.Kaarinan Lvi-asennus Oy100002500
437.Manun Hitsaamo Oy100002500
438.Sewer John Oy100002500
439.Economico Oy99761995
440.Kone-Lammi Cator Oy98381968
441.Kiinteistö Oy Nokkala97941959
442.Taksiarena Turku Oy97931959
443.Sicco-Med Oy96481930
444.Paritek Oy95431909
445.Scan-Air Oy92811856
446.Kuusiston telakka Oy92761855
447.Pecos Oy91451829
448.Turun Talo Service Oy91041821
449.Pamico Oy89401788
450.MRE-Rakennus Oy88141763
451.Nasaka Oy87821756
452.6B-Design Oy86431729
453.Relaxion Oy85811716
454.Kuvastaja Oy83951679
455.Kaivuuliike J. Jokinen Oy83651673
456.Bluevitone Oy81341627
457.Reistarit Oy80411608
458.Lakiasiaintoimisto Oikum Oy78141563
459.Harjakonepalvelu Vihervirta Oy77871557
460.Spero Oy76951539
461.Fennocon Oy76181524
462.Saaristorakennus Ketonen Oy76051521
463.Tilitoimisto Lindberg Oy75771515
464.Soinila Marine Advisory Oy74281486
465.Turku Båthus Oy Ab73681474
466.Ljusström Kapital Oy73021460
467.Stratox-Yrityspalvelut Oy73011460
468.Saneeraustaiturit Oy70981420
469.Hedvi Markkinointi Oy70321406
470.Spoonful Oy67971359
471.Laser-Rakennus Oy67831357
472.L. Laaksonen Oy67441349
473.Ekkono Finland Oy66481330
474.Halmako Oy66311326
475.AD-Tukku Oy64501290
476.Kiinteistö Oy Kaarinan Krossinkaari64411288
477.Kone-Cator Oy63431269
478.Teknopower Oy6336818
479.Vesamar Kodit Oy63221264
480.Tilikunta Oy62671253
481.Kiinteistö Oy Kaarinan Asianajajankatu 362411248
482.Engarea Oy62041241
483.Pukkila Invest Oy61141223
484.SVU Holding Oy60751215
485.MKM Kiinteistöt Oy60721214
486.ORLE Oy60181204
487.FysioLuoma Oy59511190
488.Piikkiön Kalustemaalaus Oy59081182
489.Ilmacontrol Oy58591172
490.EP Erityisperintä Oy57681154
491.Ravintola Focca Oy57471149
492.Grafipro Tools Oy57421148
493.Muotti-Matti Oy56831137
494.Sauna Manager Oy55561111
495.Supernova Invest Oy55071101
496.Kuljetusliike Sevesa Oy53831077
497.Sarion Oy53531071
498.Turvare koulutus Oy52871057
499.Tuomas Tunturi Oy51791036
500.Finnkoski Oy51351027
501.Maahovi Oy50901018
502.HELKO Oy50801016
503.1655 Paula Kylänpää Oy50111002
504.TJ-Notariaatti Oy50091002
505.Avella Interior Oy50001250
506.K & H Lasi ja Rakennus Oy50001250
507.Kaarinan Ravintolapalvelut Oy50001250
508.Kiinteistö Oy Fridheminkallio50001250
509.Kiinteistö Oy Fridheminranta50001250
510.Kucko Oy50001250
511.Pohjolan Eräpalvelut Oy50001250
512.Taksipalvelu Pyökäri Oy50001250
513.Littoisten Polttopuu ja Monitoimi Oy4987997
514.Maintes Oy4981996
515.Kaappo-Kiinteistöt Oy4928986
516.Boss Marketing Oy4927985
517.Oftalmo Oy4839968
518.Empocon Oy4786957
519.Suomen Huvilupa Oy4721944
520.Nordic operator service Finland Oy4623925
521.Madastra Oy4539908
522.Kaarinanhovi Oy4526905
523.TAXI & PIKKUBUS TURKU OY4409882
524.Taksi Sundqvist Oy4283857
525.J.A. Balance Oy4207841
526.Kiinteistö Oy Salvelanlaaksontie 24185837
527.Hoivatuulet Oy4148830
528.Kosara Oy4148830
529.Matti Kurppa Oy4039808
530.Automation Assistant Oy3989898
531.K-Hvitfelt Oy39671043
532.LKV Nilovaara Oy3854771
533.Demosarte Oy Ab3752750
534.Sellco Nordic Oy3724745
535.Garten Merivuori Oy3697739
536.Naetti Oy3620724
537.Kaarjoki Oy3586717
538.Suomen Pihakaivo Oy3544709
539.Jormita Oy3522704
540.N & O Lehtinen Oy3475695
541.Kiinteistö Oy Rasmella3415683
542.Timanttiporaus Salmi Oy3395679
543.Oy Doublespike3375675
544.Verkkohuolto EL Oy3368674
545.Sateka Oy3303661
546.Wesl Sport Oy3302660
547.Suomen Laite ja Asennus Oy3281656
548.Pirales Oy3068614
549.Oy Umbrella Ab3067613
550.Clavus Oy3030606
551.Kaarinan Autohuolto Oy3025605
552.Moottorikoneistus Ojala Oy3014603
553.Serkaarina ry2965593
554.Tamian Oy2946589
555.EcoKiilto OY2829566
556.Combiporras Oy2809562
557.Food HR Oy2774555
558.etM-Valmennus Oy2733547
559.Iisi Capital Oy2690538
560.EM Systems Oy2664533
561.Nova Talent Oy2629526
562.Asennuspalvelu Sorje Oy konkurssipesä2594519
563.SB-RENT Oy2574515
564.Hoitola Face & Body Oy2530506
565.Jeta-Palvelu Oy2471494
566.Sähkösuunto Oy2438488
567.Nordic Asunnot Oy / Nordic Bostäder Ab2404481
568.Siipikarjatalouden tutkimussäätiö sr2385477
569.Finliner Oy2270454
570.Proven Solutions Oy2269454
571.Trivore oy2203441
572.Laskenta Vataja Oy2188438
573.Kaarinan Kiinteistöpalvelu Oy2184437
574.RJ Holding Oy2180436
575.Kiinteistöosakeyhtiö Tulonen2159432
576.Decoman OY2148430
577.KAROSE OY2120424
578.Kaitop Oy2118424
579.Savakko Transport Oy2015403
580.SH-Group Oy1923385
581.Hiuskulma Ravattula Oy1920484
582.Kaarinan Kuljetus Oy1916383
583.JC-Investment Oy1869374
584.SF-Caravan Kaarina ry1858372
585.KOOK Management Oy1836367
586.Suomen Peruna Oy1768354
587.Kiinteistö Oy Jousitie 61740348
588.Korjaamo J&J Kaarina Oy1576315
589.Aitosoft Oy1480296
590.AFA kiinteistö Oy1445289
591.Elekon-suunnittelu Oy1364273
592.Mainossuora Oy1342268
593.Vivesa Solutions Oy Ab1258252
594.Oy Rukanlaavu1255251
595.Kaarinan Kehitys Oy1220244
596.Teollisuustuote ja -maalaus Oy1158232
597.Ohjelmointi- ja Tehomittauspalvelu Leppänen Oy1123225
598.TR-Vesitykit Oy1091218
599.Kiinteistö Oy Kaistila1033207
600.Ahma Consulting Oy987197
601.Grand House Oy LKV Haapaniemi969194
602.Unkkuri Oy955191
603.PL-Isännöinti Oy947189
604.Emmin Kammari Oy943189
605.Femix Oy892278
606.Kiinteistökoski Oy892178
607.Turun Polkupyörähuolto Oy861172
608.Santalahden Osakaskunta800212
609.DVC Inter Oy790158
610.Rakennus Sirviö Oy773155
611.Marketing Tools JH Oy750150
612.A & K SALMINEN OY747149
613.Kiinteistö Oy Kaarinan Kivitokeenkatu 4716143
614.Suomen Sukellustyö Oy697139
615.proah Oy649130
616.Ilmari Lähde Oy642128
617.MaticCo Oy632126
618.NFB Finland Oy613123
619.Taksiliikenne Vuori & K:ni Oy598120
620.TRAINRRR OY585117
621.EkoKaarina Oy584117
622.Fresca Oy535107
623.T&O IMPORT OY534107
624.Japis Oy530106
625.Action Lähetit Oy44689
626.KNX-Works Oy33767
627.Vesi- ja maanrakennus Lautasalo Oy31864
628.P. Peltola Oy30661
629.Laattahomma Oy28958
630.JH Holding Oy27254
631.Autokorjaamo MP Oy26553
632.K & M International Oy23747
633.Sky Clean Oy23046
634.Oy Lunden Trading LTD21343
635.Makarlan Talli Oy21042
636.Hauspanta Holding Oy20140
637.Nostopalvelu Simola Oy20140
638.Insinööritoimisto Simsalabim Oy20140
639.DinoFix Oy186137
640.Kaarjoki Konepaja Oy13627
641.Aumi Oy12124
642.Oy Delphos International Ab11323
643.Kaikukallion Vesiosuuskunta9018
644.Ekkurak Oy439
645.Parmaal Oy408
646.Kiinteistö Oy Ylläsmehto306
647.Looptec Software Oy275
648.Kiinteistö Oy Piikkiön Burger184
649.HP Maksupalvelut Oy153
650.Piikkiön Burger Oy133
651.Kiint. Oy Piikkiön Ohikulkutie 575122
652.Kaarinan Burger Oy41
653.Saramaya Oy31
654.Kiinteistö Oy Kaarinan Retail Park20
655.Kiinteistö Oy Kaarinan Laarikatu10
656.Kärjen Lämpö Oy10
657.PMK-Rakenne Oy10
658.Olivia-yhtiöt Oy10

FAKTA Yhteisövero

Yhteisövero peritään yrityksen tuloksesta.

Yhteisöveroa maksavia yhteisöjä ovat osakeyhtiöt, osuuskunnat sekä tietyin edellytyksin liikelaitokset, julkisyhteisöt, yhdistykset, laitokset, säätiöt ja asunto-osakeyhtiöt.

Yhteisövero on Suomessa 20 prosenttia.

Yhteisöveropotin kasvua selittää yleensä hyvä vire taloudessa.

Suurin osa veroista menee valtiolle, lähes 70 prosenttia. Loppupotista kunnille kertyy veroja sen mukaan, kuinka paljon kunnan alueella on työpaikkoja.

Yritysten maksamat verot valtiolle ja kunnille olivat vuonna 2018 5,9 miljardia euroa, jossa on lisäystä 255 miljoonaa vuodesta 2017.