Sami Haltia palaa valmentamaan Hakaan

0
Kari Löytönen ja Sami Haltia yhdistävät voimansa Paimion Hakan naisten edustuksen ja B-tyttöjen valmennuksessa.

PAIMIO

Kokenut liigavalmentaja Sami Haltia ​ toimii tulevalla kaudella Paimion Hakan naisten edustusjoukkueen ja B-tyttöjen yhteisessä valmennustiimissä.

– Saamme Samin mukana arvokasta pitkän linjan valmennuskokemusta sekä loistavaa pelinäkemystä. Olen erittäin tyytyväinen, että hän lähti mukaan, kertoo Paimion Hakan puheenjohtaja ​Tuomas Hyssälä ​. Paimion Haka on luonnollinen valinta, sillä koko Haltian perhe on ollut vahvasti mukana kotikaupunkinsa seuran toiminnassa. Sami Haltian puoliso Kirsi toimi jokunen vuosi sitten myös seuran puheenjohtajana.

– Asumme nykyään Paimiossa ja yksi ratkaiseva tekijä olikin halu toimia kotipaikkakunnalla ja kotiseurassa. Olen seurannut Hakan eri joukkueiden pelejä. Seurassa on paljon hyviä toimijoita sekä kiva kodikas ympäristö toimia, perustelee Haltia valintaansa.

Haltia aloitti valmentajauransa 1990-luvun alussa Paimion Hakassa B-poikien valmentajana. Tämän jälkeen hän toimi Hakan miesten edustusjoukkueen pelaajavalmentajana. Valmennukseen tuli muutama vuosi taukoa, kunnes into valmennukseen palasi Haltian omien tytärten aloittaessa jalkapallon nappulaliigassa. Nappuloista perustettiin tuloksekas T95-joukkue, jota Haltia luotsasi monen vuoden ajan.

Vuonna 2011 Haltia suuntasi TPS:ään, jossa hän on toiminut vuosien varrella muun muassa juniorivalmentajana, valmennuspäällikkönä sekä naisten liigajoukkueen päävalmentajana. Kausina 2014-2017 Haltia valmensi menestyksekkäästi TPS:n naisia palauttaen seuran Naisten Liigan kärkijoukkueisiin. TPS:n naiset nousivat mitalijoukkueeksi 31 vuoden tauon jälkeen, kun Haltian valmentama joukkue voitti SM-hopeaa kauden 2016 päätteeksi. Haltian valmentamista tepsiläisistä yhteensä seitsemän naista pelaa nykyisin jalkapalloa ammatikseen ulkomailla. Haltia on lisäksi toiminut muun muassa Palloliiton tuutorina sekä naisten U23-maajoukkueen valmentajana.

Parin vuoden tauon jälkeen Haltia palasi viime kaudeksi TPS:n naisten päävalmentajaksi. Haastava kausi päättyi TPS:n putoamiseen Kansallisesta liigasta.

Taktista näkemystä

Paimion Hakan naisten edustusjoukkueen sekä B-tyttöjen valmennuksesta päävastuun ensi kaudella kantaa ​ Kari Löytönen . Yhteistyötä Löytönen ja Haltia ovat tehneet jo aiemminkin, valmentaessaan kaudella 2019 Hakan C-tyttöjä. Hakan naisilla sekä B-tytöillä on tulevalla kaudella yhteinen valmennustiimi, johon lisäksi kuuluvat Hakan miesten edustusjoukkueen pitkäaikainen pelaaja ​Miikka Länsimies ​ sekä B-tyttöjen päävalmentajana monta kautta toiminut ​ Antti Veijola ​.

– Valmennustiimissä Samilla on suuri rooli harjoitusten suunnittelussa ja vetämisessä. Hän tuo etenkin taktista näkemystä joukkuepelaamiseen, kertoo Löytönen.

Hakan naisten edustusjoukkue sekä B-tytöt harjoittelevat läpi kauden yhdessä. Harjoituksissa onkin paikalla usein yli kolmekymmentä pelaajaa. Yhteinen harjoittelu ja valmennustiimi mahdollistavat junioreiden nousun edustusjoukkueeseen.

Haltia ehti ohjata KHT Soikalla vain yhdet harjoitukset, kunnes pahentuneen koronatilanteen takia joukkueet suuntasivat aikaistetulle joululomalle.

– Ensimmäisistä harjoituksista jäi hyvä fiilis. Pelaajat tekivät kovin töitä ja harjoituksissa oli hyvä tekemisen meininki, Haltia kehuu.

Hakan naiset putosivat loukkaantumisten värittämän kauden päätteeksi ensi kaudeksi naisten kolmoseen. Vaikka sarjataso laski, pyritään joukkueen toimintaa kehittämään entistä laadukkaammaksi.

– Yritämme pitää ehjän harjoittelukauden ja rakentaa joukkueelle selkeän pelitavan. Me valmentajat olemme tosissamme mukana tässä ja sitä odotan myös hyvällä tavalla pelaajilta, toteaa Löytönen.

PINJA AKKANEN/ PAIMION HAKA