Joka toinen tulee valituksi Paimion seurakunnan kirkkovaltuustoon

0
Arkistokuva Sauvon kirkko

PAIMIO,SAUVO

Marraskuun seurakuntavaaleissa Paimion seurakunnassa on 50 ehdokasta. Ehdokaslistojen jättöaika meni kiinni torstaina kello 16. Naisia ehdokkaista on 30 ja nuoria alle 30-vuotiaita on neljä.

Ehdokaslistoja on neljä, kuten edellisissäkin seurakuntavaaleissa. Pisimmän ehdokaslistan jättivät Keskusta ja sitoutumattomat valitsijayhdistys, jolla on 21 ehdokasta. Yhteinen seurakuntamme valitsijayhdistyksellä on 12 ehdokasta, Yhteiskristillisellä valitsijayhdistyksellä yhdeksän ja Tulkaa kaikki valitsijayhdistyksellä kahdeksan.

Tällä kertaa ehdokkaita on 50, kun neljä vuotta sitten heitä oli 53. Ehdokkaista 14 istuu jo nykyisessäkin kirkkovaltuustossa.

Sauvosta ehdokkaita on 19, eli enemmän kuin viimeksi, jolloin sauvolaisia oli vain 13. Vaalilautakunta käsittelee jätetyt asiakirjat 15.9.2022 klo 18 alkavassa kokouksessaan, joten teoriassa jotain muutoksia voi tulla.

Seurakuntavaaleissa on Paimion seurakunnassa äänioikeutettuja lähes 8300.

Paimion seurakunnan seurakuntavaaleissa valitaan 27 uutta kirkkovaltuutettua. Vaalien varsinainen äänestyspäivä on 20.11., ja ennakkoäänestys on ajalla 8.-12.11.

Piikkiön seurakunnassa vaalit ovat kaksiosaiset, sillä siellä valitaan jäsenet paikalliseen seurakuntaneuvostoon sekä sitten Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän kirkkovaltuustoon. Nämä listat julkaisemme myöhemmin.

Paimion ehdokaslistat

Tulkaa kaikki valitsijayhdistys:

*Riitta Rantanen, eläkeläinen, kartanpiirtäjä Paimio, Timo Virta, eläkeläinen, toimistosihteeri Paimio, Heli Vuorela, sosiaaliohjaaja Paimio, Kenneth Finnholm, muurari, laattamies Sauvo, Raija Högmander, eläkeläinen, perhepäivähoitaja Sauvo, Eeva-Kaarina Sundberg, sosiaaliohjaaja Sauvo, Pekka Toivonen, levyseppä, eläkeläinen Sauvo, Jonna Kimari sosionomi Paimio.

Yhteinen seurakuntamme valitsijayhdistys:

Pipsa Allén, osastonhoitaja Paimio, Rauno Berg, eläkeläinen Paimio, *Lauri Harkia, asiakaspalveluvastaava, sosionomi AMK Paimio, *Elina Järvinen, yrittäjä Paimio, *Jenni Lehmus, parturi-kampaaja Paimio, Mari Lehtikankare-Toivonen, sairaanhoitaja amk, maatalousyrittäjä Sauvo, Laura Liikkanen, opiskelija Sauvo, Päivi Liimatainen, lääkäri Paimio, *Riikka Salminen, vanhempi asiantuntija Paimio, Ida-Maria Tanhua, FM, yrittäjä Sauvo, Katja Tiittanen, varhaiskasvatuksen opettaja Paimio, *Harri Vuorinen, yrittäjä, toimitusjohtaja Sauvo.

Yhteis-kristillinen valitsijayhdistys:

Martti Heikkilä, eläkeläinen, yrittäjä Sauvo, *Eeva Heurlin terveydenhoitaja, diakonissa Paimio, Helme Högblom, eläkeläinen, perushoitaja Sauvo, *Silvia Koski, musiikin maisteri, kanttori Sauvo, Ritva Numminen, terveyskeskusavustaja, lapsikylävanhempi Paimio, Ossi Suomi, eläkeläinen, huoltoasentaja Paimio, Kaarina Tammi, eläkeläinen Paimio, Kirsi Taskinen, perhepäivähoitaja Sauvo, Jouni Ylitalo erikoismaalari Paimio.

Keskusta ja sitoutumattomat valitsijayhdistys:

Erja Alander TaM, koulukäyntiohjaaja Sauvo, Jaana Elo yrittäjä, opettaja Sauvo, Katriina Ervelä opettaja, terveystieteen maisteri Sauvo, Jarmo Heimo arkkitehti, eläkeläinen Paimio, Martti Heurlin alkutuottaja Paimio, *Harri Joukas maanviljelijä Paimio, Niklas Kallio opiskelija Paimio, Kristina Karlsson sairaanhoitaja AMK, eläkeläinen Paimio, Pirjo Kemppainen lastenhoitaja Paimio, *Jaakko Kivisaari terveyskeskuslääkäri evp Sauvo, Nina Koivisto kiinteistönhoitaja-suntio, agrologi Paimio, *Juha Kuopila maanviljelijä Paimio, Santeri Pessi valtiotieteen kandidaatti Sauvo, Pasi Pöri insinööri, eläkeläinen Paimio, Pauli Rastas eläkeläinen Sauvo, *Terhi Reponen kehitysvammaisten ohjaaja Paimio, Marika Ruohonen eläkeläinen Paimio, Vertti Silver IT-konsultti, insinööriopiskelija Paimio, *Janina Sippola sosionomiopiskelija, emäntä Paimio, Timo Sjöblom kirkon nuorisotyönohjaaja Sauvo, *Satu Tuominen eläkeläinen Paimio.

( tähdellä merkityt ovat nykyisiä valtuutettuja)