Paimion ja Sauvon vasemmisto yhdistyi

0

Vasemmistoliiton Paimion ja Sauvon osastot ovat yhdistyneet. Vasemmistoliiton Paimion syyskokous hyväksyi äskettäin yhdistyksen uusiksi jäseniksi Sauvon Vasemmistoliiton jäsenet.

Sauvon paikallisosasto on siirretty ns. lepotilaan, eikä yhdistyksellä ole enää toimintaa. Nyt paimiolaiset ja sauvolaiset vasemmistoliittolaiset toimivat yhdessä rintamassa Vasemmistoliiton Paimion osaston sateenvarjon alla. Ensi kevään kevätkokoukseen mennessä harkitaan Vasemmistoliiton Paimion osaston nimen muuttamista niin, että nimestä käy ilmi yhdistyksen nykyinen toiminta-alue.

Vasemmistoliiton Paimion osaston syyskokous valitsi nykyisen puheenjohtajiston toiselle kaudelle. Puheenjohtajana jatkaa Henri Toukonen ja varapuheenjohtajana Jonna Henninen . Johtokunnan varsinaisiksi jäseniksi valittiin Anu Klemola, Pekka Kuosmanen, Tomi Nieminen ja Lauri Simola . Varajäseneksi johtokuntaan valittiin Marko Pekkarinen . Kaikki valinnat olivat yksimielisiä.

Vasemmistoliiton Paimion osaston syyskokous päätti esittää Tomi Niemistä Varsinais-Suomen Vasemmistoliiton piirin puheenjohtajaksi. Piiriin syyskokous valitsee puheenjohtajiston ja piirihallituksen Liedossa 30. lokakuuta.

Poliittisen tilannekatsauksen kokousväelle antoi Kaarinan Vasemmistoliiton puheenjohtaja, Kaarinan kaupunginvaltuutettu, V-S hyvinvointialueen varavaltuutettu ja Vasemmistoliiton puoluevaltuuston 1. varapj. Katri Kapanen .