Sauvon Urheilijat palkitsi parhaansa

0
Sauvon Urheilijoiden palkitut vuonna 2022.

Sauvon Urheilijat palkitsi marraskuun puolivälissä tuttuun tapaansa kauden parhaitaan urheilijoitaan ja muilta osin kunnostautuneita seuratyöntekijöitä. Suojalan palkintoillassa suurimmat pystit lähtivätkin tällä kertaa yleisurheilevien siskosten, Saima ja Siina Kossan mukaan. Saima valikoitui seuran vuoden urheilijaksi, kun taas pikkusisko Siina pokkasi vuoden junioriurheilijan pystyn.

Muita mainittavia tunnustuksia illan aikana olivat muun muassa vuoden valmentajan, vuoden jalkapalloilijoiden sekä kierto- ja muistopalkintojen saajat. Myös kaikki seuran valmentajat ja muut seuratoimijat huomioitiin tilaisuudessa.

Seurapalkitut 2022

Jalkapallo

 • Janne Suomisen muistopalkinto (reilu pelaaja): Antti Santala
 • Alf Ölanderin kiertopalkinto: Minna Oksanen

  Joukkueiden palkittavat

 • Vuoden pelaaja miehet: Eero Seppälä
 • Vuoden pelaaja naiset: Katarina Viitakoski

  Vuoden tsempparit

 • Puolustaja: Valle Valtonen
 • Hyökkääjä: Konsta Sarkiola

Lentopallo

 • Vuoden lentopalloilija naiset: Marjaana Kankaanranta
 • Vuoden lentopalloilija miehet: Hannu Loukonen

Seurapalkinnot

 • Vuoden valmentaja: Kalle Himberg
 • Vuoden urheilija: Saima Kossa
 • Vuoden junioriurheilija: Siina Kossa