Sauvon kevytväylä valmistuu aikataulussa, vaikka mutkiakin matkassa oli – ”Keskustelu lähti somessa aika villiksikin”

0
Iso kallioleikkaus ja sen potentiaalinen lohkeamavaara aiheutti huolta kesällä, jonka seurauksena kallioseinämää on tilkitty tartuntapulteilla syksyn aikana. Kevytväylän pitäisi olla Sauvossa avoinna liikenteelle marraskuun loppuun mennessä.

Sauvo

Sauvon kevytväylä- ja kiertoliittymähankkeet ovat valmistumassa aikataulussaan, eli marraskuun loppuun mennessä. Sauvon-Kemiöntien, Saustilantien ja Karunantien risteykseen pian valmistuvan kiertoliittymän valmistumisaikataulun suhteen ei ole ollut epäilyksiä, mutta kevytväylähankkeen seisahtuminen elo–syyskuussa nosti esiin kysymyksiä mahdollisista mutkista väylän valmistumisessa.

– Keskustelu lähti somessa aika villiksikin, niin kävin siellä myös vastailemassa kysymyksiin. On totta, että kesällä kallioleikkauksen ja siihen liittyvien epävarmuustekijöiden takia työmaa siltä kohdin seisahti vähäksi aikaa. Ely-keskuksen piti tehdä uudet mittaukset kallionseinämän vakaudesta ja tulosten saamisessa kesti varmasti kesälomakaudenkin takia vähän odotettua pidempään, urakasta vastaavan Oteranin työmaapäällikkö Joonas Särvä kertoo.

Siitä huolimatta, että kevytväylähanke odotteli loppukesällä varmistusta kallioseinämän vahvistustarpeesta, on syys–lokakuun aikana kiritty menetettyä aikaa kiinni. Kallioseinämässä paljastuneen lohkeamavaaran takia leikkaukseen on viimeisen parin viikon aikana porattu 16 noin 3-metristä tartuntapulttia, joiden avulla seinämä kestää varmasti.

– Kaikkiaan pultteja on noin sadan metrin matkalla. Vaikka työmaa on saattanut näyttää ulospäin siltä, että hommat eivät etene, on koko ajan edistytty muualla kevytväylän tekemisessä, Särvä muistuttaa.

Asvaltointi jo pitkällä


Lokakuun puolivälin häämöttäessä ollaankin tilanteessa, jossa kevytväylää on asvaltoitu Lautkankareelta jo lähes kallioleikkaukseen asti. Viimeisetkin pinnoitteet levitetään baanalle seuraavan kahden viikon aikana.

– Urakkasuunnitelman mukaisesti asvaltoinnit on tehty lokakuun loppuun mennessä ja valmis työ luovutetaan tilaajalle marraskuun loppuun mennessä. Aikataulussa ollaan, Särvä vahvistaa.

Kaikkiaan urakka tulee siis kestämään runsaat puoli vuotta, kun kaivinkoneet saapuivat Sauvon–Kemiöntien varteen huhtikuun lopulla.

Infra-rakentamiseen erikoistunut Oteran Oy – jonka pääkonttori sijaitsee Espoossa – on Sauvon kevytväylähankkeen pääurakoitsija ”projektinjohtomallilla”. Käytännössä se on merkinnyt sitä, että Oteran vastaa hankkeen työnjohdosta, koordinoinnista ja aikataulutuksesta. Työpanos ja konevoima ostetaan alihankkijoilta. Työn tilaajina ovat Ely-keskus ja Sauvon kunta.

Saustilantien ja Kemiöntien risteykseen marraskuussa valmistuva kiertoliittymä on oma erillinen urakkansa, jonka urakoitsijana on myös Oteran.