
Ulko-ovi aukeaa ja sisältä tepastelee vastaan pituusjärjestyksessä kolme koiraa; Terttu, Free ja Milli, jotka käyvät tervehtimässä tulijaa ja saattavat toimittajan sitten sisälle. Terttu on talon asukas, mutta Free ja Milli ovat täällä hoidossa.
– Free on vasta kolme ja puoli kuukautta ja täällä nyt päivähoidossa. Milli on hoidossa kymmenen päivää, kertoo Maria Waltari.
Piikkiöläinen Waltari on tuore yrittäjä. Hän avasi kotinsa yhteyteen koirahoitolan, Mamin Kultakoirat syyskuun alussa. Koirahoitola on siitä erikoinen, että se tarjoaa täysin kodinomaista hoitoa koirille; koirille ei ole suljettuja häkkejä ja koirat saavat muutenkin kulkea vapaasti talossa ja ulkonakin, jos ovat sellaisia etteivät karkaa. Koirat saavat jopa nukkua yönsä Waltarin vieressä jos niin haluavat.
– Takapihalle on tulossa vielä aitaus, jotta sellaisetkin koirat, jotka saattaisivat lähteä hajujen perässä karkuun voivat ulkoilla pihalla, Waltari kertoo.
Eri huoneiden välillä on portteja, jotta koiria voi tarvittaessa laittaa eri tiloihin esimerkiksi ruokailuiden ajaksi.
Lähiruokaherkkuja
Waltarin koirahoitola on paitsi kodinomainen ja häkitön, kuulostaa se varsinaiselta luksuslomailulta koirille. Hoitojaksoon kuuluu muun muassa koiran kynsien leikkausta, turkin hoitoa ja kerran viikossa käydään ulkoilemassa Paimion koirametsässä. Koska koiria on kerralla hoidossa vain maksimissaan neljä, saavat koirat yksilöllistä hoitoa.
Lisäksi Waltari tekee itse koirille erilaisia herkkuja.
– Tälläkin hetkellä uunissa on paahtumassa peuranluita, joita saan tutulta metsästäjältä. Lisäksi teen esimerkiksi kalannahasta koirille sipsejä ja maksasta herkkunameja, hän kertoo.
Koirahoitola kartanoalueella
Waltari ei aina ole ollut eläinalalla, mutta pitkä historia hänellä koirista kyllä on.
– Minulla on ollut lähes 50 vuotta aina koira tai koiria. Lisäksi minulla on kuusi lasta, joten kasvatuskokemusta on, hän hymyilee.
Hän työskenteli aiemmin myynti- ja markkinointialalla, mutta muuton yhteydessä kypsyi ajatus jättäytyä oravanpyörästä. Nyt hän pyörittää koirahoitolaa päätoimenaan.
Waltari muutti tammikuussa Turusta Piikkiöön, Linnunpään kartanon alueelle.
– Olen paluumuuttaja. Linnunpään kartanon on aikoinaan ostanut isoisäni ja nyt kartanon maatilan omistaa serkkuni. Rannassa on myös muiden serkkujeni vapaa-ajanasuntoja, hän kertoo.
Kartanoaluetta ympäröi luonto ja metsät, joten se on ihanteellinen paikka koirien ulkoilun kannalta.
Ensin tutustutaan
Terttu-koiran lisäksi Waltarilla on kissa, Haruki, jonka kanssa hoitoon tulevien koirien pitäisi tulla toimeen.
– Kunhan ei yritä tappaa kissaa, niin kyllä Haruki osaa mennä tarvittaessa piiloonkin. Toisaalta se mielellään haluaa myös olla osa koiralaumaa. On eri asia, jos koira ulkona haukkuu kissalle; sisätiloissa tilanne voi olla ihan erilainen, koska koirat vaistoavat, että se on kissan koti, Waltari kertoo.
Koska hoitokoirat ovat vapaana kodissa, pitää hoitoon tulevan koiran tulla toimeen myös muiden koirien kanssa.
– Haluan, että jokainen koira käy ensin tutustumassa tänne ennen kuin otan sen hoitoon. Ensin jutellaan puhelimessa ja tutustumaan tullessa menemme Tertun kanssa ulos vastaan ja käymme pienellä lenkillä. Tertun pitää hyväksyä uusi koira, Waltari sanoo.
Joskus on käynyt niinkin, että Waltari ei ole voinut ottaa tutustumaan tullutta koiraa hoitoon.
– Yleensä kyllä jos on ihan perustottelevainen koira, niin hoito onnistuu.
Kysyntää on
Waltarilla on ollut koiria hoidossa jo Kaarinasta, Raisiosta, Naantalista, Salosta, Sauvosta ja Raumalta saakka.
Tämänkaltaiselle hoitolalle on selvästi kysyntää.
– Koirahoitoloille on kysyntää enemmän kuin on tarjontaa. Olen jutellut toisen piikkiöläisen koirahoitolan, Pia´s Dreamdogsin omistajan kanssa ja hän toivotti minut sydämellisesti tervetulleeksi alalle, mitään kilpailuasetelmaa meillä ei ole.
Waltari kertoo, että koiran voi tuoda hoitolaan, vaikkei omistajat olisi edes lähdössä matkalle.
– Joskus elämäntilanne voi olla sellainen, ettei koiralle vaan hetkellisesti löydy tarpeeksi aikaa. Täällä koirat voivat saada virikkeellistä virkistyslomaa, Waltari kuvaa.