Emma Tainio kovassa vireessä Tampereen SM-halleihin: ”Ennätys on selkeä tavoitteeni, miksei finaalipaikkakin”

0
Paimion Urheilijoiden Emma Tainio uskaltaa odottaa itseltään ennätystä ja mahdollisesti 200 metrin finaalipaikkaakin. Kuva on viime kesältä Lahden Kalevan kisoista. Kuva: Julian Rauhaniemi

YLEISURHEILU Viikonloppuna (17.–18.2.) käytävissä yleisurheilun SM-hallikilpailuissa on mukana vain yksi peimarilaisurheilija, Paimion Urheilijoiden sprintteri Emma Tainio. Seudun osallistujakato ei silti välttämättä tarkoita menestymättömyyttä: Tainio on ollut talvella erinomaisessa vireessä erityisesti 200 metrin juoksussa.

Paimiolainen pikakiituri on parantunut kuluvan kauden aikana ”kakkosen” halliennätystään liki kolmella kymmenyksellä. Digitaalit osoittivat kuun alussa Helsingissä lukemia 24,64, kun Tainion entinen, parin talven takainen ennätysnoteeraus oli 24,91.

Huomionarvoista on, että Tainio kipitti tuoreen ennätyksensä 200 metrin halliradalla. Tampereella juostaan niin kutsutulla ylipitkällä radalla, jonka mitta on 300 metriä. Kaarteet ovat täten loivemmat ja kovempien tulosten tekeminen lähtökohtaisesti helpompaa.

On itse asiassa harhaanjohtavaa sanoa, että Tainio on parantunut halliennätystään tänä vuonna kolmella kymmenyksellä. Todellisuudessa parannus on 16 sadasosaa, sillä paimiolaisen paras kellotus sisäradoilta ennen kuluvaa sesonkia oli nimenomaan Tampereella vuonna 2021 vilistelty 24,80. Virallisen ja ylipitkän radan tuloksia tarkastellaan kuitenkin useimmiten erillään, koska niillä juokseminen on tyystin erilaista.

– Uskon totta kai kovempiin aikoihin, kun kilpailu käydään ylipitkällä radalla. Ennätys on selkeä tavoitteeni, miksei finaalipaikkakin, Tainio totesi kilpailuviikon keskiviikkona.

Tainio ei ole juossut tänä vuonna lainkaan ylipitkällä radalla. Kauden kotimaisessa tilastossa hän on sijalla 10, kun mukaan lasketaan vain virallisella 200 metrin radalla juostut ajat.

– Finaaliin tarvittaneen aika, joka on 24 ja alaosia. Minulla on täydet mahdollisuudet siihen, Tainio pohtii.

”Kuntoni on hyvä. Tämä on ollut paras harjoituskauteni tähän mennessä.”

Kakkosesta päämatka

200 metriä juostaan jälkimmäisenä kilpailupäivänä eli sunnuntaina. Naisten mittelöön on ilmoittautunut mukaan 36 sprintteriä, joten kato alkueristä finaaliin on kovaa. Pirkkahallissa on kuusi kiertävää rataa, eli saman verran on tarjolla loppukilpailupaikkojakin.

Tainio lähtee luottavaisin mielin kohti viikonloppua.

– Kuntoni on hyvä. Tämä on ollut paras harjoituskauteni tähän mennessä. Se on ollut ehjä, ja olen saanut tehtyä kaikki valmistavat treenit SM-kisoja varten.

Tainio on linjannut valmentajansa Jarmo Rasin kanssa, että panostus on nyt nimenomaan 200 metrille.

– Kakkonen on nyt päämatkani, ja treeniohjelma on sen mukainen. Paljon on tullut juostua, pikamenijä kiteyttää.

Ulkoradoilla Tainio on juossut 200 metriä parhaimmillaan aikaan 24,33. Ennätys on viime kesältä.

”Huhtikuun alussa lähdemme treenileirille Teneriffalle, ja kevät meneekin sitten pitkälti niissä merkeissä.”

Kesää kohti

Tainio on ilmoittautunut SM-kisoihin myös 60 metrille.

– Mutta en ole vielä varma, juoksenko sen, hän totesi keskiviikkona.

Paimiolaisen paras noteeraus kuudeltakympiltä on tämän vuoden osalta 7,72. Ennätyksen voi sanoa olevan huomattavasti kovempi, 7,61.

Vuonna 2003 syntynyt Tainio kilpailee vielä tämän ja ensi vuoden 22-vuotiaiden sarjassa. Ikäluokan omat SM-kilpailut ovat reilun viikon päästä Mustasaaressa.

– Siellä juoksen molemmat matkat, Tainio paljastaa.

Hallikausi on lopulta vain välietappi kohti kesää.

– Huhtikuun alussa lähdemme treenileirille Teneriffalle, ja kevät meneekin sitten pitkälti niissä merkeissä, Tainio päättää.