Paimio-juoksu juhlii viiskymppisiä – ”Siitä voi olla ylpeä”

0
arkistokuva

PAIMIO

Paimion kaupungintalolta startataan tulevana sunnuntaina jo 50:ttä kertaa Paimio-juoksuun. Kymmenen tai viiden kilometrin reitille lähtee ennakkoilmoittautumisten perusteella ainakin kymmeniä juoksijoita, mutta lopullinen määrä voi juhlajuoksussa nousta tästä vielä kalkkiviivoilla merkittävästi. Näin uskoo ainakin järjestävän seuran, Paimion Urheilijoiden puheenjohtaja Hermann Kössi .

– Suurin osa ilmoittautuu juoksuun vasta paikan päällä sunnuntaina, joten ennakkoilmoittautumisten perusteella on mahdoton sanoa, moniko reittejä lähtee lopulta kiertämään. Toivotaan kuitenkin, että enemmän kuin viime vuosina keskimäärin, Kössi miettii.

Viime vuonna Paimio-juoksuun starttasi 30 juoksijaa, kun esimerkiksi neljää vuotta aiemmin ennen korona-aikaa lähtijöitä oli 59.

– Korona-aika oli toki haastavaa myös juoksutapahtuman järjestämisen kannalta, mutta siitä voi olla ylpeä, että Paimio-juoksu on järjestetty jokaisena vuotena myös 2020-luvulla. Vaikka parina vuotena tapahtuma sijoittuikin turvallisuustekijöiden takia Paimion urheilupuiston ja Rivonmäen ulkoilureitistön maastoon. Ja tällöin tapahtuma oli myös poikkeuksellisesti syyskuussa huhtikuun sijaan, Kössi kertaa.

Kaksi eri matkavaihtoehtoa

Ensimmäistä Paimio-juoksua kirmattiin siis huhtikuussa 1975, ja sen jälkeen matkaan on lähdetty vuosittain. Juoksutapahtuman alkuvuosina matkavaihtoehtoina oli 17, 12, 9, tai 6,5 kilometriä. Kaikkien aikojen ensimmäiseen Paimio-juoksuun starttasi 44 juoksijaa, ja 17 kilometrin matkan voitti tuolloin Risto Alakorpi ajalla 53.38. Vuotta myöhemmin moninkertainen SM-mitalisti Pekka Päivärinta nipisti tuosta voittoajasta vielä viisi sekuntia pois.

– Onhan Paimio-juoksuun osallistunut vuosien varrella useita kotimaisia huippunimiä. Suosituimmillaan tapahtuma oli 1980- ja 90-luvuilla, jolloin peräti 17 kertana osallistujamäärä ylitti 200:n. Ennätys kirjattiin 1983, jolloin viivalla oli kaikkiaan 283 juoksijaa, Kössi sanoo.

Tänä vuonna Paimio-juoksu on jaettu kahteen matkaan: 10 ja 5 kilometriin. Lisäksi lapsille on tarjolla erillinen Pussitiejuoksu, joka koostuu 1–3 kertaa kierrettävästä 800 metrin pituisesta reitistä.

– Ja kuten tapoihin on kuulunut jo yli 40 vuoden ajan, kaikille osallistujille jaetaan muistoksi osallistujamitali. Nyt 10 kilometrin reittiä on myös viilattu sen verran, että se on todellakin tasan kymmenen kilometrin lenkki aiemman noin 9,7 kilometrin sijaan.

Vähäjokipolku uutuutena

Uutta juhlavuotena on nimenomaan viiden kilometrin reitti, joka kulkee kaupungintalolta Vistantietä Vähäjokipolulle, ja sieltä takaisin Vistalle.

– Reitti piti ottaa ohjelmaan jo 2020, mutta tuolloin korona sotki suunnitelmat. Vaikka matka on puolet lyhyempi kuin kymmenen kilometrin lenkillä, ovat varsinkin Vähäjokipolun jyrkät nousut sellaisia, että sykkeen saa varmasti nousemaan, Kössi veikkailee.

Järjestävän seuran puolelta toivotaan, että juhlavuoden tapahtuman järjestelyyn saataisiin mahdollisimman paljon vapaaehtoisapua.

– Toiveena olisi, että meitä vapaaehtoisia olisi eri tehtävissä sellainen kolmisenkymmentä, mutta tällä hetkellä näyttää, että pariinkymmeneen jäädään. Jos vain tuntuu siltä, että haluaa tulla auttamaan, löytyy tekemistä kilpailupäivän aikana varmasti, Kössi vinkkaa.

Juhlavuoden juoksun kunniaksi Paimion kaupunki tarjoaa osallistumisen kaikille tänä vuonna 50 vuotta täyttäville, eli vuonna 1974 syntyneille paimiolaisille. Lähtöviivalle pääsee, kunhan käy ennen juoksua ilmoittautumispisteen kautta vilauttamassa henkilöllisyystodistusta, josta syntymävuosi ilmenee.

Kaikkien aikojen 50:s Paimio-juoksu sunnuntaina 28.4. kello 12 alkaen. Lähtö- ja maalialue Paimion kaupungintalon edustalla.