
Paimion kaupunginvaltuuston keskiviikkoillan kokouksessa käytiin yllättävä ja tiukka äänestys julkisesta taiteesta. Äänestyksen kohteena oli yhteensä 30 000 euron määräraha, jota Paimio 700 -juhlavuositoimikunta oli huhtikuussa ehdottanut juhlavuotta koskevaa julkista taidehankintaa varten.
Kaupunginhallitus äänesti asian puolesta toukokuun alussa lukemin 6–4, joten jo ennakkoon oli tiedossa, että kesäkuun kaupunginvaltuuston kokouksessa taidehankinta tulisi herättämään näkemyksiä sekä puolesta että vastaan.
Julkisen taiteen hankintaa käsitelleessä pykälässä kaupunginhallituksen kuukausi sitten siunaama pohjaehdotus oli: 2024 talousarvioon varataan 10 000 euron määräraha hyvinvointilautakunnan irtaimen omaisuuden investointeihin ja annetaan ennakollinen sitoumus 20 000 euron määrärahasta vuoden 2025 talousarvioon, hyvinvointilautakunnan irtaimen omaisuuden investointeihin.
Eli lyhyesti ilmaistuna kaupunginvaltuuston päätettävänä oli se, sijoitetaanko kaupungin kassasta seuraavan kahden vuoden aikana 30 000 euroa julkiseen taiteeseen vai ei.
Puheenjohtajan ääni ratkaisi
Lopulta äänet asiassa menivät keskiviikkoillan valtuuston kokouksessa tasan 17–17. Keskustan rivit rakoilivat äänestyksessä eniten, sillä valtuutetut Kristina Karlsson (kesk.) ja Terhi Reponen (kesk.) äänestivät taidehankintaa vastaan, Ismo Tukia (kesk.) tyhjää ja muut puolueen valtuutetut hankinnan puolesta puheenjohtaja Mikko Lindbergin (kesk.) johdolla.
Myös kokoomuksen ryhmässä oli pientä hajontaa, sillä Klaus Haanpää (kok.) äänesti hankinnan puolesta, kun taas muu ryhmä pysyi jo kaupunginhallituksessa valitun linjan mukaisesti hankintaa vastaan. Lopulta äänestys ratkesi taidehankinnan hyväksi puheenjohtaja Lindbergin äänen perusteella.
Asiasta päädyttiin äänestämään, koska valtuutettu Timo Mäkelä (kok.) esitti Samu Salmisen (kok.) kannattamana, että kaupunginhallituksen kuukausi sitten tekemää päätösehdotusta ei hyväksytä kummankaan alakohdan osalta.
Juhlavuositoimikunta on perustellut julkista taidehankintaa muun muassa sillä, että Paimion juhlavuosi ansaitsee oman muistomerkkinsä, ja hankittavan teoksen tavoitteena on juhlistaa sekä tuoda esille paimiolaisuutta, paikallisuutta ja kaupungin 700-vuotisjuhlavuotta. Teoshankinnan uskotaan myös osallistavan kuntalaisia.