Jos olisin paimiolainen, niin saattaisin olla hiukan kateellinen. Ei ole Paimiossa hienoa hiekkapohjaista merenrantaa, hyppytorneja eikä paviljonkeja. Ei. Vain pari pientä, sinänsä kivaa lampea, mutta niiden riesana vieraslajeja.
Muutaman tuhannen asukkaan Jurvassa – joka ei ole enää edes itsenäinen kunta – on paikallisen aviisin mukaan peräti kolme viihtyisää maauimalaa. Niiden ylläpidosta vastaavat muun muassa kyläyhdistykset.
Myös Kankaanpään Kuninkaanlähteellä on hieno maauimala. Se sijaitsee kymmenen kilometrin päässä keskustasta, mutta väkeä piisaa. Lämmitetty 25 metrin allas, syvyyttä enimmillään 2,5 metriä. Siellä on muistaakseni myös kiva pieni limsa- ja jäätelökioski.
Olisipa Alvar Aalto terveys- ja hyvinvointiaatteineen piirtänyt Paimion parantolan oheen pienen funkkis-maauimalan. Kyllä siellä kelpaisi nytkin loiskutella. Mutta ehkä se ei olisi aikoinaan ollut kovinkaan ideaali fasiliteetti tuberkuloosin torjuntaan.
Kun tulin Paimioon töihin nuorena toivorikkaana toimittajana vuonna 2002, saatoin mainita jonkun pääkirjoituksen ohessa, että olisipa kiva kun Paimioon saataisiin maauimala, kun järviä ja merenrantaa ei juurikaan ole.
Minua valistettiin, ettei se tokikaan ole mahdollista, koska Paimio saa pian uuden hienon liikuntahallin, ja kaikki rahat menevät siihen. Halli on tosiaankin – onneksi – tulossa. Jos kohta odottelua kestikin neljännesvuosisata. Miespolvet harmaantuivat. Lapset ehtivät varttua keski-ikäisiksi.
Sauvossa on hienoja merenrantoja, mutta uimareista alkaa olla pulaa, kuten asukkaistakin. Sauvolla lienee kuitenkin yhä takataskussaan muutama valttikortti koskien myös rantoja ja merellisyyttä. Toivottavasti joku niistä vedetään esille jo lähiaikoina.
Tämä oli hyvä uintikesä, kunnes alkoivat olympialaiset. Nyt kaikki katsovat sisällä televisiota. Ehkä Suomi saa taas pronssimitalin. Tai voihan mitaleja tulla vaikka kymmenen. Paikalla on 57 suomalaisurheilijaa, ja YU-kenttälajit ovat vasta alkamassa.
Onneksi pienemmätkin lajit saavat olympialaisissa mukavasti TV-näkyvyyttä. Se kannustaa monen vähemmän tunnetun lajin harrastajia myös täällä Peimarissa.