
Paimiossa järjestetään tulevana viikonloppuna 17.–18.8. Suomen Ladun frisbeegolfin mestaruuskisat. Kyseessä on valtakunnallisen ulkoilujärjestön jäsenille suunnatut kisat, jotka järjestää Turun Latu. Tapahtumaa tukevat Paimion Frisbeegolfseura ja Paimion kaupunki.
– Paimion rata on erittäin hyvä ja haastava. Se on monipuolinen, sillä siellä on niitty- ja metsäosuuksia. Se sopii hyvin kisaradaksi, mutta myös harrastajille, kilpailun johtaja Ari Tähkäpää Turun Ladulta kehuu.
Vaikka itse kisaan voivat osallistua vain Suomen Ladun jäsenet, on Vähäniituntien parkkipaikan vieressä sijaitseva multigolfrata kaikkien harrastajien käytössä koko viikonlopun. Tapahtuman aikana lajia pääsee myös testaamaan, sillä Turun Latu tuo paikalle kiekkoja. Yleisöä ja kilpailijoita palvelee kisojen ajan pieni buffet.
Osallistujia viikonlopun kisoissa on noin 30. Suurin osa Suomen Ladun frisbeegolfia harrastavista jäsenistä ei kisaa virallisissa kisoissa, vaan harrastaa lajia omaksi ilokseen. Tähkäpää kertoo, että tuleviin mestaruuskisoihin osallistuvista löytyy jonkin verran muidenkin lajien harrastajia, esimerkiksi maastopyöräilijöitä ja polkujuoksijoita.
– Heidän saamisensa mukaan kisoihin heittämään koreja kerran vuodessa on plussaa latuyhdistysten toiminnalle, Tähkäpää sanoo.
Kilpailut alkavat lauantaina kello 10 ja sunnuntaina kello 11. Kisoissa kisataan sekä yksilötasolla että parikilpailussa.

”Tavoite täytyy olla”
Turun Ladulla frisbeegolfia harrastaa 16 hengen vakioporukka, joka kiertää säännöllisesti Varsinais-Suomen alueelta löytyviä ratoja. Treenejä pyritään järjestämään kesäkaudella kahdesti viikossa. Koska toinen treeniaika on keskellä päivää, iso osa osallistujista on eläkeläisiä.
– Aloitimme tänä vuonna +65-vuotiaiden Hyvinvointia ulkoilusta -toiminnan, ja se on saanut hyvän suosion. Jatkamme sitä syksyllä ja toivottavasti ensi vuonnakin, Tähkäpää kertoo.
Tähkäpäätä frisbeegolfissa viehättää onnistumisen mahdollisuus. Hänen mukaansa on aina plussaa, jos saa hyvän heiton ja kiekon osumaan koriin.
– Myös luonnossa ja metsässä liikkuminen tekee hyvää, mutta aina täytyy olla jokin tavoite, ettei vaan turhaan kierrellä pururatoja. Ja se tavoite on korin saaminen, Tähkäpää selittää.
Aivan ensipuraisulla hän ei frisbeegolfin lumoihin ajautunut. Kymmenen vuotta sitten Tähkäpää kokeili itselleen vierasta lajia ensimmäistä kertaa.
– Minulle iskettiin silloin kiekko kouraan ja olin sitä mieltä, että ei tämä kyllä ole minun lajini. Kokeilin sitten kuitenkin vielä uusiksi ja sitten se tarttui, hän naurahtaa.