Antti Lehtisen yritys Antin Ajoneuvohuolto Oy on toiminut Sauvossa jo 20 vuotta ja saanut vakiintuneen asiakaskunnan.
– Suurin osa asiakkaistani on tietysti sauvolaisia, mutta mukana on myös paljon pääkaupunkiseudulta tulevia kesäasukkaita, Lehtinen kertoo.
– Korjaan autoja ja maatalouskoneita. Myyn autojen ja traktoreiden renkaita ja pidän yllä rengashotellia. Renkaisiin liittyvä toiminta muodostaakin jo melko suuren osan liikevaihdosta.
Lehtisellä on myös huoltoauto, jolla pääsee paikan päälle tekemään korjaustyöt. Usein se onkin helpoin tapa, kun isot maatalouskoneet kaipaavat korjausta.
– Tässä toiminnassa on erilaisia sesonkiaikoja. Renkaidenvaihdon kanssa on kiirettä keväällä ja syksyllä. Keväällä, kun rengassesonki päättyy, alkavat maatalouskoneiden huollot. Talvisin teen vielä lumitöitä traktorilla Turussa, Lehtinen kuvailee.
– Välillä on todella kiirettä ja päivät venyvät iltayhteentoista. Saan jonkin verran apua isältäni ja muilta eläkeläisiltä, jotka käyvät hakemassa varaosia Salosta tai Turusta. Korjaamon pitäminen Sauvossa on siinä mielessä hankalaa, että varaosien hakureissuun menee helposti tunti tai kaksi.
Kiinnostus autoihin ja koneisiin vei yrittäjäksi
Lehtinen kertoo olleensa aina kiinnostunut autoista ja koneista. Teini-iässä kiinnostuksen kohteena oli mopojen ja peltoautojen korjaaminen. Lehtinen kävi autopuolen ammattikoulun ja meni töihin salolaiseen Toyota-merkkikorjaamoon.
– Olin siellä viitisen vuotta. Siinä sivussa tein korjauksia ja huoltoja iltaisin kotona. Kun asiakkaita alkoi olla tarpeeksi, ryhdyin yrittäjäksi.
– Töitä on riittänyt sen jälkeen. Ainoana poikkeuksena oli korona-ajan alku, jolloin kaikki pysähtyi täysin.
Lehtinen uskoo, että töitä riittää, kun tekee työnsä hyvin ja on joustava. Antin Ajoneuvohuollolla onkin iso joukko asiakkaita, jotka ovat olleet mukana alusta asti.
– Tällä hetkellä tuntuu siltä, että työt ovat vain lisääntymässä. Ihmiset korjauttavat enemmän vanhoja autoja, kun taloudelliset ajat ovat huonot.
Runsaasta työmäärästä huolimatta Lehtisellä ei ole ajatuksia kasvattaa yritystään.
– Se vaatisi ainakin kolmen työntekijän palkkaamista, jotta se olisi kannattavaa. Sen takia pitäisi myös rakentaa uusia tiloja.
Korjaamon nykyiset tilat on rakennettu Lehtisen kotitalon entiseen navettaan. Toiminnan laajentaminen johtaisi myös uusien kalliiden korjaamolaitteiden hankkimiseen.
Ukrainassa on huutava pula talvirenkaista
Sauvossa on paljon ukrainalaisia kausityöntekijöitä ja sotaa paenneita ihmisiä. Monet heistä ovat löytäneet tiensä Lehtisen korjaamon asiakkaiksi. Ystävystyminen ukrainalaisten kanssa on synnyttänyt omanlaisensa avustusprojektin sotaan joutuneelle maalle.
Renkaiden vaihtotyöstä ja rengashotellin pidosta jää paljon sellaisia autonrenkaita, jotka alkavat olla tiensä päässä suomalaisten mittapuiden mukaan.
– Ukrainassa ei ole samanlaisia millimetrivaatimuksia renkaiden kulutuspinnoille kuin meillä. Siellä on huutava pula etenkin talvirenkaista, Lehtinen toteaa.
– Tähän mennessä olen vienyt muutamia rengaskuormia ukrainalaisten varastoon Turkuun, mistä he toimittavat ne Ukrainaan.
Lehtinen toteaa, että hänen kauttaankin voi toimittaa ukrainalaisille käyttökelpoisia renkaita, jos joku haluaa lahjoittaa niitä.