PAIMIO Paimionjoen vedenpinta on noussut poikkeuksellisen korkealle ja lipoo esimerkikiksi Jokipuistossa jo istutuksia ja rakennelmia. Veden pinta jatkaa vieläkin nousuaan. Jokipuiston kohdalla joessa oleva saari on jo kadonnut. Tiettävästi Paimionjoessa on seilannut omille teilleen ainakin yksi yksityinen grillikatos.

Tulviva joki keräsi jo aamupäivällä runsaasti katsojia. Jokipuistoa vastapäätä asuva Aija Saloranta kertoo, että vastaavissa korkeuksissa joki olisi ollut viimeksi kymmenkunta vuotta sitten. Toisella puolella jokea kävi kuvia nappaamassa Asko Ahvenniemi, joka muisteli omakohtaisia kokemuksia vuodesta 1980, jolloin oli pahat tulvat. Silloin mm. ohikulkutiellä tie meni poikki.
– Se oli silloin lokakuuta, viikkoa aiemmin tuli ensin kovasti lunta ja sitten kävi samalla tavoin, että se suli ja oli sateita.

Paimion kaupungin tekninen johtaja Juha Saarinen kertoi puoliltapäivin, että toistaiseksi tulvatilannetta seurataan, paitsi Jokipuistossa myös esimerkiksi Karhunojalla. Ainakaan vielä ei ole tarvinnut ryhtyä erityisiin toimiin, mutta tarvittaessa liikennöinti esimerkiksi matonpesupaikan alueelle suljetaan.


