Paimiossa elettiin kuluvana tiistaina historiallisia aikoja. Uusi päiväkoti avasi ovensa Oinilan asuinalueelle. Historiallisen tapahtumasta tekee se, että kyseessä on ensimmäinen uusi kunnallinen päiväkotirakennus yli kolmeenkymmeneen vuoteen.
Päiväkoteja on toki avattu tuona ajanjaksona muitakin. Uudet rakennukset ovat kuitenkin olleet yksityisten palveluntuottajien teettämiä ja kunnalliset varhaiskasvatuksen ryhmät ovat saaneet sopeutua muihin käyttötarkoituksiin alun perin suunniteltuihin tiloihin.
Oinilan tapauksessa Paimion päättävissä elimissä käytiin vilkasta keskustelua siitä, tarvitaanko kuntaan kunnallinen päiväkoti vai voisiko palvelun ulkoistaa yksityisille markkinoille. Lain mukaan varhaiskasvatuksen järjestämisvastuu on aina kunnalla. Keinot sen järjestämiseksi sen sijaan ovat moninaisemmat. Palvelun voi kunnalle tuottaa myös yksityinen toimija.
Lopulta kunnallisen vaihtoehdon kannalle kallistuttiin yksimielisesti. Uutta päiväkotirakennusta ihastellessa on helppo todeta myös onneksi. Miljoonainvestoinnin hyödyt valuvat muuallekin kuin hoidossa olevien lasten ja heidän perheidensä hyväksi, sillä päiväkotirakennuksen suunnittelussa on jo alusta alkaen elänyt idea tilojen monikäyttöisyydestä.
Oinilan päiväkodin ytimestä löytyvää liikuntatilaa on tarkoitus jakaa paikallisten liikuntaseurojen ja yhdistysten käyttöön iltaisin ja viikonloppuisin. Pihalle rakennettu grillikatos palvelee alueella ulkoilevien retkitarpeita silloin, kun päiväkodin ovet ovat kiinni. Lisäksi kirjaston kanssa tehdään yhteistyötä pienen päiväkotikirjaston perustamiseksi. Mahdollisuuksia lisäkäyttöön on tämän lisäksi varmasti muitakin.
Mikään ei toki estä yksityistä palveluntuottajaa tarjoamaan samanlaisia mahdollisuuksia omissa tiloissaan. Yritysmallissa, jossa tavoitteena on kuitenkin tuottaa voittoa sijoittajille, on vaikea nähdä tilannetta, jossa vastaavia tiloja tarjottaisiin samalla hinnalla (eli ilmaiseksi).
Moneen muuntuvien tilojen myötä Paimioon saatiin jotain sellaista, josta kuntalaisen kannattaa olla ylpeä, oli oma lapsi sitten varhaiskasvatuksen piirissä tai ei. Yhdessä ja muutkin käyttäjäryhmät huomioiden saadaan veroeuroille varmasti paras vaste.