
PAIMIO
Keskellä kotaa sijaitsevan kamiinan lasiluukun takana leimahtelee liekki ja tulipesän lämpö hohkaa vastaan ulko-ovelle asti. Suojaritilällä verhoillun kamiinan vieressä Väinö Heinonen ja Eino Numminen mittailevat juuri sopivaa seinien paikkaa rakenteilla olevaa autokatosta varten. Tilaa pitäisi olla ainakin viidelle pikkuautolle ja yhdelle isommalle maataloustraktorille.
– Tästä tulee sittenkin iso parkkihalli. Meillä on autoja niin paljon, 4-vuotiaat pojat tuumivat.
He ja 11 muuta 4–5-vuotiasta lasta kuuluvat poikkeukselliseen paimiolaiseen varhaiskasvatusryhmään. Kolme viikkoa toiminnassa ollut Tapiolan päiväkodin kotaryhmä viettää valtaosan hoitopäivistään ulkona tai päiväkodin pihamaan pienen metsäsaarekkeen reunaan syksyn aikana pystytetyssä kodassa. Päiväohjelma koostuu aivan samoista asioista kuin sadan metrin päässä ison punatiilisen rakennuksen sisätiloissa: leikeistä, oppimisesta ja ryhmätehtävistä.
Ruokailemassa kotaryhmä käy vielä talven viileydessä sisätiloissa, mutta ateriahetketkin on tarkoitus toteuttaa ulkona kevään lämmetessä.
– Olemme me jo aiemminkin syöneet ulkona metsäretkillä. Hyvin sujuu, ja ruoka maistuu vain paremmalta ulkona, tietää 5-vuotias Minja Taipale.

Leikki ennen kaikkea
Kun lapsilta kysyy mikä kotaryhmässä on toistaiseksi ollut parasta, nousee yksi sana vastauksissa ylitse muiden: leikki. Ja nimenomaan kaikenlaiset ulkoleikit.
– Kaikki ulkona oleminen. Viime viikolla saimme tehtyä lumiukot, mutta ne sulivat aika äkkiä pois. Lumileikkejä tietysti odotetaan, tuumivat Taipale ja Jasmin Al-Zaidi.
Kotaryhmässä on kaikkiaan 14 paikkaa, joista ainoastaan yksi on enää vapaana.Tapiolan päiväkodin johtaja Heli Seppänen ja kotaryhmää vetävä varhaiskasvatuksen opettaja Katja Tiittanen sanovat, että paikkaan on juuri tullut yksi hakemus.
– Kotaryhmä on tuntunut herättävän isoa kiinnostusta, mikä tietysti ilahduttaa meitä. Ryhmäkokoa ei voi kuitenkaan kasvattaa, sillä tilat ja henkilökunta on mitoitettu 14 lapsen mukaan, he korostavat.

Kaiken kaikkiaan kotaryhmän alkutaival on sujunut odotetun hyvin.
– Vielä somistellaan kotaa ja totutellaan uuteen päivärytmiin, mutta kaiken kaikkiaan alku on sujunut oikein hienosti. Kodasta on jo nyt tullut lapsille mieluisa tukikohta, Tiittanen hymyilee.
Tapiolan päiväkodin kotaryhmän toimintaan pääsee tutustumaan kuluvan viikon torstaina avoimien ovien iltapäivässä kello 15–17.
