Tanssi voi opettaa lapsille vuorovaikutustaitoja – kiinnostaisiko kurssi?

0
Paritanssi opettaa kehonhallintaa ja myös sitä, miten tulla toimeen parin kanssa.

Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi viime vuoden keväällä yli 3,8 miljoonaa euroa Seuratoiminnan kehittämistukea urheiluseuroille eri puolelle Suomea. Tanssiurheiluseura Bolero sai Tanssilla taitoa elämään -hankkeeseen 18 000 euroa. Tuella on käynnistetty Kaarinassa ja Turussa jo syyskaudella ja nyt maaliskuussa käynnistetään Paimiossa lapsille suunnattuja tanssikursseja, sillä hankkeen ytimessa on opettaa vuorovaikutustaitoja paritanssin kautta. Ryhmiin ehtii vielä mukaan.

Parin kanssa toimiminen ja tanssiminen yhdessä on jatkuvaa vuorovaikutusta ja näiden valmiuksien opettelu on hyödyllistä monilla elämän osa-alueilla. Oppilaat oppivat peruselementtejä eri paritansseista ja samalla opiskellaan vuorovaikutuksen taitoja.

Hankkeen avulla toteutettavissa ryhmissä pyritään kehittämään taitoja tuoda ongelmallisia asioita esille rakentavalla tavalla. Yhdessä lasten kanssa pyritään ratkaisemaan mahdollisia ongelmatilanteita positiivisella tavalla. Tärkeä taito – niin tanssissa kuin muussakin elämässä – on taito kuunnella toisen mielipiteitä ja reflektoida ja pohtia niitä suhteessa omiinsa.

– Lasten vanhemmilta on tullut hyvää palautetta siitä, että paritanssia harrastavista lapsista huomaa erityisen hyvin sen, että toisten lasten huomioiminen on näille luonnollista, toteaa hanketta vetävä Carina Ahti seuran tiedotteessa. Ahti on myös Suomen Tanssiurheiluliiton liittohallituksen jäsen.

Selkeästi tanssimisen liittyvä tavoite on kehittää lapsille taitoja kuunnella omaa kehoaan ja sen liikettä suhteessa muihin ihmisiin. Luonnollisesti keskeisenä sisältönä näissä ryhmissä on vakio- ja latinalaistanssien perusteisiin ja rytmeihin tutustuminen sekä laajemmin liikkumiseen liittyvien perustaitojen opettelu. Alkeisrymissä tutustutaan mm. seuraaviin tansseihin: hidas valssi, quickstep, samba ja cha-cha.

Hankkeesta saatuja tuloksia ja malleja on tarkoitus jakaa koko Suomeen yhteistyössä Suomen Tanssiurheiluliiton kanssa. Koulujen ja varhaiskasvatuksen opettajille on tarkoitus myös tuottaa materiaalipaketteja hankkeen tulosten pohjalta.

Kurssit Kaarinassa ja Paimiossa


Kaarinassa hankkeen alaisuudessa tammikuun viimeisenä sunnuntaina alkaneen ryhmän kohderyhmänä ovat jo koulunsa aloittaneet lapset. Ryhmä kokoontuu Ammattiopisto Livian Tuorlan toimipisteen liikuntasalissa sunnuntaisin klo 13. Samassa paikassa on lauantaina 8.3. maksuton tanssitapahtuma Come dancing, jossa klo 10 alkaen on erilaisia tanssitunteja hiphopista paritanssiin 6-10 -vuotiaille lapsille ja iltapäivän puolella myös aikuisille, joille tarjotaan mm. parisalsan ja fuskun alkeita.

Paimiossa alkaa siis aivan uusi hankkeen alainen alkeisryhmä sunnuntaina 9.maaliskuuta klo 15.30 Vistan koulun 3-salissa. Tämä kuusi kertaa kokoontuva ryhmä on kohdennettu 5-8 -vuotiaille. Paimiossa vakio- ja latinalaistanssien alkeisryhmätoimintaa on ollut tarjolla viimeksi noin 10 vuotta sitten. Aikuisille on tänäkin keväänä tarjolla oma alkeisryhmänsä.

Kevään ryhmätunnit jatkuvat huhti-toukokuun taitteeseen asti.

Lisätietoa löytyy seuran sivuilta osoitteesta boleroturku.fi sekä Carina Ahdilta, carina.ahti@gmail.com, 040 5716100.