Uusi katsomo kohoaa PiPSin pyhättöön pikavauhdilla – ”Meillä voidaan tosissaan puhua kotikenttäedusta”

0
Sauvolaisen Huuhka Sport Oy:n työntekijät pystyttivät uutta katsomoa Rungon kentälle perjantaina navakassa tuulessa keskellä raekuuroa. PiPSin puheenjohtaja Mirva Knaapi ja toiminnanohjaaja Heli Paakki uskovat, että sääsuojasta on paljon hyötyä kentällä myös tulevaisuudessa.

PIIKKIÖ

Piikkiön POP Pankki -areenalle Rungon koulun kupeeseen ja aivan 110-tien varteen nousee parhaillaan katettu uusi jalkapallokatsomo. Rakennushanke liittyy olennaisesti Piikkiön Palloseuran miesten edustusjoukkueen nousuun 20 vuoden tauon jälkeen alueellisesti korkeimmalle sarjatasolle eli Kolmoseen. Sen lisäksi katsomosta on myös iso hyöty koko PiPSin olosuhdekehityksen kannalta.

– Miesten edustusjoukkueen peleissä katsomotila alkoi auttamatta käydä aivan liian pieneksi viime syksyn otteluissa, mutta toki kyse on olosuhteiden kehityksestä ihan koko seuran näkökulmasta. Kahden katetun katsomon myötä vanhempien ja katsojien on viihtyisämpää seurata otteluita kentän laidalla junioreiden peleistä aina isompia turnaustapahtumia myöden, PiPSin puheenjohtaja Mirva Knaapi korostaa.

Piikkiöön kuluvalla viikolla valmistuva katsomo koostuu kahdesta 82-paikkaisesta hieman toisistaan erillään olevasta kokonaisuudesta. Maansiirtotyöt katsomoiden perustamiseksi tehtiin pääsiäisen jälkeen, ja tällä viikolla katteiden alle asennetaankin jo penkkirivejä.

– Kolmessa rivissä, 80 paikkaa per katsomo, eli yhteensä 164 katettua katsomopaikkaa. Kapasiteetin pitäisi riittää nyt hyvin ainakin valtaosassa kentällä järjestettävistä tapahtumista, Knaapi iloitsee.

Leader-tuke jopa puolet?

Uuden katsomon lisäksi POP Pankki -areenalla uusitaan kuluvan vuoden aikana myös joukkueiden vaihtopenkkikopit. Kaikkiaan kustannusarvio koko olosuhdekehityspaketille on noin 75 000 euroa, josta jää parhaassa tapauksessa PiPSin kustannettavaksi vain puolet. Seura on nimittäin hakenut Leader Varsin Hyvä ry:ltä avustusta projektille, ja tuota avustushakemusta puollettiin yhdistyksen viimeisimmässä kokouksessa.

– Se asia on vielä kesken, mutta totta kai olemme toiveikkaita tuen saamiseksi. Myös Kaarinan kaupunki on mukana tukemassa Rungon kentän olosuhteiden kehitystä, ja loput kustannuksista saadaankin kasaan PiPSin pitkän aikavälin olosuhteiden kehittämisrahastosta, Knaapi kertoo.

Hänen mukaansa katsomohanke on kustannuksiltaan erittäin maltillinen jos ottaa huomioon sen, minkä kokoluokan rakennelmista puhutaan.

– Meidän uusi katsomo on ollut aiemmin esittelykäytössä Salossa, ja se siirtyy pienten muokkausten kera nyt Piikkiöön. Katsomon on rakentanut sauvolainen Huuhka Sport Oy, ja he myös vastaavat katsomon pystyttämisestä Piikkiössä. Saimme katsomon noin puoleen hintaan verrattuna uuden vastaavan katsomon rakentamiseen.

50-vuotinen katsomo

POP Pankki -areenan uudelle katsomolle povataan käyttöiäksi jopa seuraavat 50 vuotta. Kun katsomo ja uudet vaihtokopit valmistuvat kesän aikana, siirtyy sen jälkeen katse hiljalleen kentän laidalla oleviin pukukoppi- ja yhä puuttuviin wc-tiloihin.

– Kehitettävää riittää näidenkin hankkeiden jälkeen. Pukukoppitilat ovat varmasti yksi asia, mutta toinen on wc-tilat. Tällä hetkellä koulun wc-tilat ovat ainoat lähialueella, eikä niitäkään päästä hyödyntämään kuin ajoittain. Kentän laidalle tarvittaisiin ehdottomasti wc-tilat niin yleisölle kuin kentän käyttäjille, Knaapi sanoo.

Piikkiön Palloseuran lisäksi olosuhdekehityksestä hyötyvät myös lähialueen jalkapalloseurat KaaPo ja LTU turnaustapahtumissa, mutta myös Kaarinan Nappulat juniorijalkapallon osalta.

MaPS saapuu vieraaksi uusitun areenan vihkiäisiin

Uuden katsomon vihkiäisottelu on edessä tulevana lauantaina, kun PiPSin miesten edustusjoukkue kohtaa kauden ensimmäisessä kotipelissään Maskun Palloseuran. Sitä ennen PiPS kohtaa kuitenkin jo tänään tiistai-iltana Sauvossa paikallisvastus Peimari Unitedin.

– Vielä ollaan kauden alussa ja joukkueen peli hakee lopullista muotoaan. Varmasti joudumme siis puolustuspeli edellä menemään sekä turvautumaan hieman suoraviivaisempiin ja nopeampiin hyökkäyksiin, ennakoi PiPSin miesten päävalmentaja Atte Mäki.

Niin Mäki kuin koko joukkue odottaa toki jo vesi kielellä lauantaita, jolloin sarjaan pitkän tauon jälkeen noussut PiPS pääsee pitkästä aikaa esiintymään kotiyleisölle uuden katsomon edessä.

– Voitimme viime kaudella jokaisen kotiottelun, joten näen, että meillä voidaan tosissaan puhua kotiedusta. Kenttä on hieman muita sarjan kenttiä pienempi ja tuo tiiviin tunnelman. Uusi katsomo luo varmasti vielä lisää yhteisöllisyyttä ja fiilistä peleihin, etenkin jos penkkirivit ovat täynnä PiPSin kannattajia. Vielä kun saataisiin kunnolliset pukutilat, voitaisiin puhua melkeinpä stadionista, Mäki maalailee.

Jalkapallon miesten Kolmosta Peimari Utd–PiPS ti 29.4. Sauvon Hakkispaanalla kello 19 alkaen ja Piikkiön uuden katsomon avausottelu PiPS–MaPS la 3.5. kello 14 alkaen Piikkiön POP Pankki -areenalla.