
PAIMIO
Paimion Palvelukeskussäätiön rakennuttama uusi kehitysvammaisten asumisyksikkö on noussut hyvää vauhtia Koivulinnan alueen kupeessa Haltiantiellä. Marraskuussa siellä otetaan käyttöön 15 asuntoa, joista osassa tulevien asukkaiden on mahdollista ohjatusti harjoitella itsenäistä asumista ja osassa sitä jo harjoittaa.
Viime marraskuussa aloitetut rakennustyöt ovat jo näkyvästi muotoutuneet päärakennukseksi ja asuntolaosaksi. Rakentamisen klassinen juhlahetki järjestettiin tiistaina, kun päärakennuksen peruskiveen muurattiin kapseli, johon on talletettu työmaan tiedot ja tilannekuva rakennusajasta.

Kehitysvammaisten asumisyksikkö on Paimiossa toinen Palvelukeskussäätiön toteuttama yksikkö, ja se toteutetaan Varsinais-Suomen hyvinvointialueen käyttöön. Varhan edustajana paikalla ollut Vammaispalveluiden johtaja Sari Hietala totesi, että tiloissa kiteytyykin Varhan kehitysvammaishuollon pitkäjänteinen linja. Sen mukaan tuetaan ja kehitetään kehitysvammaisten mahdollisimman itsenäistä asumista.
Hankkeelle saatiin 50 % Aran avustus ja 50% korkotukilaina, millä on merkittävä vaikutus asumiskustannuksiin.
Haltiantien asumisyksikkö tarjoaa valmistuttuaan asukkailleen ajanmukaiset tilat, joissa asukkaat voivat elää arkeaan hieman tuetusti tai sitten pitkälti omatoimisesti ja itsenäisesti. Osassa asuntoja on omat keittiöt ja myös tilojen myöhempään muunteluun on varauduttu jo suunnittelussa ja rakentamisessa.

– Rakennukset on rakennettu sadan vuoden pitoajalle ja niissä on pyritty huomioimaan tulevat muutostarpeet. Kaikkiin huoneisiin rakennetaan jo nyt keittiövaraus, mikäli tarpeet muuttuvat tulevaisuudessa, kertoo rakennuttajan, eli Paimion Palvelukeskussäätiön toimitusjohtaja Taisto Nuutinen.
Esimerkiksi päärakennuksessa on niin sanottu tuulettuva alapohja, joka on kosteusturvallinen ja mahdollistaa osaltaan myös myöhempiä muutostarpeita.
Omatoimista arkea
Haltiantien asumisyksikkö tulevat asukkaat siirtyvät Timperintiellä vuosituhannen alusta toimineesta Peimarin asumisyksiköstä. Siellä nykyiset tilat ovat jo käyttöikänsä päähän ehtineessä kerrostalossa. Asumisyksikköä edustanut Mika Salminen totesikin muuraustilaisuuden jälkeisessä kahvitilaisuudessa, että muutto tuo asukkaille suuren parannuksen.
– Timperintiellä meillä on yhdeksällä asukkaalla pienet huoneet ja vain kolme vessaa ja suihkua käytössä. Odotamme kaikki muuttoa valoisalla ja positiivisella mielellä.
Haltiantien yksikkö on toinen Paimiossa oleva kehitysvammaisten asumisyksikkö. Edellisessä Koskelan yksikössä asukkaat ovat ympärivuorokautisen hoidon piirissä.

FAKTA
Rakennusten kokonaisala yhteensä 1303 m2
Rakennushankkeen kokonaiskustannukset 3.791 milj. euroa, alv. 0%
Hankkeen kokonaisurakoitsija on Laawa Oy.
Hankkeen pääsuunnittelija ja arkkitehti on Markku Mäki-Opas Laitila Arkkitehdit Oy:stä
Valvonnasta vastaa HLC Oy, projektipäällikkö Olli Hokuni ja työmaavalvonnasta Klaus Aaltonen