
Naisten Kolmosta 2.5.
PaiHa–LiePa 6–1 (3–1)
JALKAPALLO Paimion Haka pelasi perjantaina kotiavauksensa Naisten Kolmosessa Liedon Palloa vastaan. Haka vei viime kaudella nimiinsä joukkueiden molemmat kohtaamiset, ja myös tällä kertaa pisteet jäivät Paimioon.
Joukkueet tarjoilivat yleisölle viihdyttävän ja fyysisen ottelun, jossa erotuomari jakoi keltaisia kortteja molemmille osapuolille. Ottelun tähtipelaajana kunnostautui täksi kaudeksi Piffenistä Hakan paitaan siirtynyt Matilda Heikkilä , joka aloitti maalien tehtailun jo viidennellä peliminuutilla. Avausosumassa Maisa Ikäheimonen antoi terävän syötön takatolpalle, josta Heikkilä liukui pallon maaliin. Tämän jälkeen LiePa sai otetta pelistä ja oli lähellä tärkeää maalia, mutta Hakan maalivahti Kiira Kaivola venyi upeaan Urheiluruutu-torjuntaan.
15. minuutilla Heikkilä oli taas asialla, kun hän puski Elli Sepän tarjoileman kulmapotkun LiePan verkkoon. Puolen tunnin kohdalla Hakan puolustus rikkoi rangaistuspotkun arvoisesti. Vierasjoukkueen Terhi Ristolainen ei epäröinyt, vaan kavensi pilkulta tilanteeksi 2–1. Juuri ennen tauolle menoa Haka onnistui tärkeässä pukukoppimaalissa, kun Heikkilä viimeisteli hattutemppunsa Louisa Gührin murtavasta syötöstä.
PaiHa-kone jauhoi loppuun asti
Toisella jaksolla maalien rakentelua jatkoi sama Hakan kolmikko. Hyvässä pelivireessä oleva Ikäheimonen onnistui maalinteossa sijoittamalla läpiajosta pallon ohi maalivahdin. Lisäksi Heikkilä kiitti Gührin ja Ikäheimosen syötöistä ja iski ottelussa vielä kaksi maalia lisää. Näin ollen hyökkääjän illan saldona oli siis huimat viisi osumaa.
– Oli hienoa päästä tekemään maaleja ja auttaa joukkue voittoon. Sisuunnuimme viime pelistä ja pelasimme vahvan ottelun, vaikka se olikin fyysisesti vaativa. Kiva napata kotiavauksesta täydet pisteet, Heikkilä iloitsee.
Ottelu päättyi lopulta Hakan selvänumeroiseen 6–1-voittoon. Vaikka kotijoukkueella oli pelissä heikompia jaksoja, on myös Hakan päävalmentaja Sami Haltia tyytyväinen joukkueensa esitykseen:
– Peli oli meiltä riittävän vahva kokonaisuus. Vaikka olimme välillä pulassa, saimme pidettyä kovalla työllä pelin kasassa.
Paimion Hakan naisten edustusjoukkueen pelit jatkuvat perjantaina kello 19.30 kotona, kun Tampere United saapuu vieraaksi Paimioon. TamU on Hakalle tuttu ja haastava vastustaja, jota joukkue ei ole onnistunut vuosien varrella vielä voittamaan kertaakaan. Viimesyksyinen ottelu Paimiossa päättyi kiikarilukemissa tasapeliin.
Myös Suomen Cup jatkuu Hakan osalta pian, kun joukkue kohtaa 2. kierroksella Kolmosessa pelaavan Hyvinkään Palloseuran. Ottelu alkaa Paimiossa sunnuntaina 11.5. kello 19.