
SAUVO
Sauvon koulunuorisotyöntekijä Saara Ojanperä vastaa iloisena puhelimeen Kunnallislehden kysyessä kuulumisia Norjasta. Ojanperä vieraili Oslosta 40 kilometriä pohjoiseen sijaitsevassa Drammenin kaupungissa International Partnership Building Activity -nimisessä tapahtumassa 15-vuotiaiden sauvolaisnuorten Emilia Reposen ja Iida Birkströmin kanssa. Juhannuksen jälkeisellä viikolla tehtyyn kuuden päivän matkaan he saivat Erasmus-rahoituksen, joka oli ensimmäinen laatuaan Sauvossa.
Mistä matkassa oli oikein kysymys?
– Tapahtumassa tarkoitus oli tutustua eri organisaatioihin, mitä nuorisovaihdolla voitaisiin saada aikaan. Me edustimme Sauvon kuntaa, mutta esimerkiksi Virosta oli ryhmä yhdeltä nuokkarilta (nuorisotalolta), Ojanperä kertoo.
Nuorisopalvelu toimii Ojanperän mukaan eri maissa eri tavalla. Drammenissa oli tulijoita Maltalta asti, joten kyse oli nimensä mukaan kansainvälisestä tapahtumasta. Tutustumisen lisäksi oli tarkoitus saada uusia ideoita, kehittää nuorisovaihtoa ja luoda yhteys toisiin nuorisopalveluita tuottaviin organisaatioihin.
– Nuorisovaihdosta voi olla käsitys, että mennään ulkomaille pariksi päiväksi, siellä on kivaa ja mennään pois. Tarkoitus on, että reissussa saadaan jotain aikaan, esimerkiksi sosiaalisten taitojen kehittämistä ja kulttuurivaihtoa, Ojanperä selventää.
Matka oli todella antoisa ja onnistunut.
– Ehdottomasti! Löydettiin myös vaihtokumppani. Jos saadaan yhdessä aikaan nuorisovaihto, se olisi strateginen kumppanuus, jossa jatkossa voi kehittää proggiksia (projekteja).
Tapahtuman aikana Ojanperä yllättyi, kuinka moni haluaa tulla Suomeen ja nimenomaan Sauvoon.
– Vähän siinä oppi arvostamaan sitä, mitä itsellä on tarjottavaa, hän iloitsee.
Sauvolaisuudesta voi siis olla ylpeä, eikä tuntea minkäänlaista alemmuutta pikkupitäjän tarjonnasta kansainvälisellä mittapuulla. Uusi hankerahoitushaku tulee ajankohtaiseksi syksyllä, johon Ojanperä suuntaa jo katseensa.
Juttua muokattu: vaihdettu yhteyden luominen toisiin nuorisopalveluita tuottaviin organisaatioihin uusien sijaan.