Maalaisromantiikka kukkii Kyysilässä – maanviljelijöiden kodissa arvostetaan käytäntöä ja sisustetaan vaalein sävyin

0
Sanna Sillanpää on kodin sydän, joka huolehtii maanviljelijäperheen ruokahuollosta ja kodista. Syksyn tulon huomaa kynttilöistä, joiksi kelpaavat nykyisin leditkin. Kuva: Eveliina Portnoj

PAIMIO

Pari kertaa pitää ajaa ohi, ennen kuin kuusiaidan takaa erottaa upean 1700-luvulta ponnistavan maalaismiljöön. Olemme saapuneet Kappaan, vanhimpaan kolmesta Kyysilän kantatilasta. Ei lienee epäselvää, kuka talossa on isäntä – se taitaa olla Sanna ja Ari Sillanpään Musti-kissa, joka osallistuu kaikkeen työntekoon ja tutkii epäilevästi vierasta pihamaalla. Tuvassa on kuitenkin lämmin vastaanotto ja tunnelma.

– Tällainen tämä on, Sanna Sillanpää esittelee vaalein sävyin sisutettua miljöötä.

Omenat on kerätty lasimaljaan ja pöydältä löytyy syksyn sävyisiä kynttilöitä. Orkideatkin viihtyvät viileähkössä talossa, joka on sijainnut samalla paikalla ties kuinka kauan.

– Arin isän isä osti tämän vuonna 1927, mutta talo on rakennettu ehkä 1800-luvun lopulla. Kukaan ei oikein tiedä tarkkaa ajankohtaa.

 

Leivinuuni on talossa enää ainoa tulisija, mutta remontit ovat lisänneet lämpöenergiaa. Jokainen huone on yksitellen kunnostettu pesutiloja lukuun ottamatta. Kuva: Eveliina Portnoj

Ei eloa museossa

Pihalla siintävä vanhin aittarakennus pitää sisällään pienen maatalousmuseon, joka kertoo satojen vuosien historiasta Kyysilässä. Taloon 1990-luvun alussa miniäksi muuttanut Sillanpää ei kuitenkaan halua elää museossa, vaikka pitääkin vanhoista huonekaluista.

– Tiedän, että moni ajattelee toisin, mutta itse olen niitä myös maalannut, hän kertoo vanhaa lehmien lypsykaappia esitellessään.

Siinä on valkoinen pinta, kuten kodin yleisilmeessä muutenkin. Silti talon historia huokuu joka raosta. Kylmä kodissa ei silti vielä lämpimän syksyn aikaan ole. Siksei tuvassa ole vielä pitkiä räsymattojakaan, jotka sinne talveksi ilmestyvät.

– Ilmalämpöpumppu meille tuli neljä vuotta sitten ja ikkunat on vaihdettu. On ollut myös uuneja, mutta tuolta on aikanaan niitä purettu, Sillanpää osoittaa salia kohti.

 

Orkideat eivät Sanna Sillanpään mukaan pysy kaikilla hengissä, mutta tässä talossa ne kestävät. Muuten Sillanpää ei tunnustaudu viherpeukaloksi. Kuva: Eveliina Portnoj
Vaalea harmonia on yhteinäinen koko kodissa salia lukuun ottamatta. Kuva: Eveliina Portnoj

 

Vaikka he ovat harkinneet toisinaan kakluunien palauttamista, se on jäänyt aikeeksi.

– Ehkä, kun elämä on aika hektistä maanviljelyn kanssa, käytäntö on aika tärkeää. Ei tehdä liian vaikeaksi asioita.

Sillanpää suree myös elintasosiiven rakentamista talon etuosaan, jossa oli aikoinaan viehättävä veranta. Nyt tilalla on kuitenkin mukava maisematila yhteiseen ajanviettoon ja juhliin puutarhassa.

 

”Elintasosiipi” kylpyhuoneella rakennettiin 1960-70-luvulla moniin historiallisiin koteihin.
Siivellä on kuitenkin käyttöä perheen juhlissa – täällä on esimerkiksi vietetty ylioppilasjuhlia.

 

Aikanaan Kyysilän sali on ollut kylällä tärkeä kokoontumispaikka, kun ei ollut televisiota ja nykyisen kaltaista työelämää. Osa huonekaluista on yhä alkuperäisiä saliin kuuluneita. Ehkä tilassa on silloinkin ollut joulukuusi samassa nurkassa, josta se kohta taas näkyy tupaan asti.

– Sali on ihana, mutta onhan se ihan liian vähällä käytöllä. Juhlia ja joulua täällä vietetään. Ari on antanut nyt luvan tuoda kuusen sisään viikkoa ennen joulua, emäntä Sillanpää nauraa.

 

Monet huonekalut ovat olleet salissa jo silloin, kun talo on sukuun tullut sata vuotta sitten.
Sanna Sillanpää rakastaa vanhoja huonekaluja, jotka ovat vielä salissa alkuperäisessä värityksessä. Tilaan kertyy muutakin tavaraa, koska sitä käytetään niin harvoin.

Kyysilän Monica Geller

Sesongin koristeluja yli Halloweenin odottavan joulufanin haaveisiin kuuluukin, että jokaisen huoneen voisi jouluna sisustaa eri värein.

– Rakastan joulua, silloin minulla tarvitsisi olla iso kartano. Siellä olisi vihreä, punainen ja hopeanvärinen huone.

 

Historiallisen salin hämyinen tunnelma kaipaa rinnalleen vaaleita tekstiilejä ja yksityiskohtia. Sanna Sillanpää sisustaa mielellään kynttilöillä. Kuva: Eveliina Portnoj

 

Yleisesti Sillanpää pitää sisustusfilosofianaan rönsyilevää linjaa, vaikka arvostaa myös minimalismia. Kuitenkin modernissa, tavarattomassa kodissa vierailtuaan Sillanpää palaa mielellään takaisin omaansa.

– Tämä on kuitenkin se oma elinpiiri. Tänne on aina ihana tulla.

 

Vintin kamarin lattia on peräisin tuvan kattolankuista. Ne voivat hyvin olla jopa 1700-luvulta peräisin. Kuva: Eveliina Portnoj

 

Sisustamisessa Sillanpäällä ei välttämättä ole punaista lankaa.

– Tykkään maalaisromantiikasta ja vanhasta, sekä suomalaisesta designista. Kaikki menee niitä yhdistellen. Olen vähän kuin Frendien Monica Geller, hän nauraa.

Mitäs se tarkoittaa?

– Tykkään pitää kodin siistinä, mutta kiireajassa saa ottaa rennosti. En puutu kiviin lattialla, kun miehillä on kiire.

 

Vanhat lapiot ovat päätyneet talonpoikaismuseon seinälle.
Kappa-tilan vanhin rakennus on vanha aitta, joka nyt toimii pienenä talonpoikaismuseona.

Ari Sillanpää arvostaakin puolisonsa panostusta kotiin ja ruokahuoltoon tämän käydessä toisaalla päivätöissä.

– Jollei vatsa ole täynnä, ei tästä tulisi mitään, hän nauraa matkalla eteiseen.

– Meillä on täällä aika perinteinen työnjako. Miehet hoitavat maanviljelyspuolen, minä ruokaa ja kodin.

 

Isännät Musti ja Ari Sillanpää.
Isännät Musti ja Ari Sillanpää.
Ari Sillanpään päivä on kohta pulkassa. Toinen työmies Musti jahtasi vielä saaliiksi hiiren.
Tilalla viljellään kaikkia viljoja sekä sokerijuurikkaita. Kaksospojat Atte ja Aleksi jatkavat isäntinä. Äiti toivookin, että jompi kumpi heistä muuttaisi aikanaan päätaloon.
Kesäisin näky vastapäisille pelloille on upea. Tilalla oli vielä lehmiä vuoteen 1971 asti. Vanha navetta jäi pyörätien alle 1990-luvulla. Vasemmalla päärakennus ja oikealla Ari Sillanpään isoäidin torppa.

Täällä asuvat:

Sanna ja Ari Sillanpää, sekä tulevat isännät, vuonna 1993 syntyneet kaksospojat, joista toinen asuu tilan lähellä. Toinen asuu Turussa ja kolmas poika Tampereella.

Talo: Miltei 300 neliön kantatila Kappa Kyysilässä. Päätalon alakerrasta löytyy tupa, makuuhuone, välikamari ja sali, remontoidulta vintiltä kaksi makuuhuonetta ja tv-tila. Pihalta löytyy Arin isoäidin torppa, vanha museoaitta, savusauna ja pihasauna maanviljelyssä käytettyjen hallien ja kuivurin lisäksi.

Parasta kodissa: Lämpö ja kodikkuus. Tämä on sananmukaisesti koti, jossa on vietetty elämän parhaat hetket.

Haasteet kodissa: Ikuinen remontti, veto ja kylmyys

 

”Tämä on se paikka, missä lapset on kasvaneet ja ollaan vietetty parhaat hetket”, Sanna Sillanpää toteaa Kyysilän raitilla.

Kolme Sanna Sillanpään sisustusvinkkiä:

1. Sisusta fiiliksen mukaan.

2. Hyödynnä vuodenajat – sillä saa aina sisustukseen uutta. Keväällä tulee aina pastellia, syksyllä okraa ja vihreää. Kylmä kesä oli mustavalkoinen.

3. Kynttilät, pöytäliinat, tyynynpäälliset ja torkkupeitot ovat helppo tapa tuoda vaihtelua väreihin.

 

Uuden ja vanhan yhdistäminen miellyttää Sanna Sillanpäätä. Oman kodin ei tarvitse olla museo, kun vieressä on sellainen. Kuva: Eveliina Portnoj

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän