Haka taisteli, mutta VG-62 veti pitemmän korren

0
Tätä herkkua on taas luvassa. Viime viikonlopun pelit ovat vähin erin historiaa, ja nyt aatokset rientävät jo kohti ensi lauantain Haka-PKS -paikallismatsia.

PAIMIO, JÄÄKIEKKO Paimion Haka pelasi lauantaina kotijäällään kaksi erää varsin mainiosti aina vaarallista Naantalin VG-62:ta vastaan. Kolmaskaan erä ei ollut Hakalta surkea, mutta sen verran vaisu kuitenkin, että kaivattu tasoitus jäi tekemättä.

Päälle päätteeksi VG-hyökkääjä Aleksi Huttunen pääsi ajassa 57:15 tuikkaamaan vierasjoukkueelle 3–5 voittolukemat. Kyseessä oli ylivoimamaali.

Haka laukoi kaksi erää hanakasti, ja olisi kenties ansainnut ottelussa enemmänkin kuin kolme maalia. Kotijoukkueen maalintekotaidot hupenivat kuitenkin viimeisessä erässä, eikä Haka kovinkaan montaa kertaa päässyt enää kunnon tekopaikoille.

Pisteiden valossa Hakan tehokkaimmat olivat lauantain ottelussa Verneri Paijula ja Aleksi Sillanpää, jotka kumpikin hankkivat kaksi syöttöpistettä. Hakan maaleista vastasivat Nietos Mattila, Mikke Laurila ja Kristian Tikka.

Nähtäväksi jää, sisuuntuiko Haka kotitappiostaan sen verran, että kykenee täysipainoisesti haastamaan paikallisvastustajansa Paimion Kiekkoseuran ensi lauantain paikalliskamppailussa.

Kiekko putoaa OP-Areenalla jäähän kello 17.30. Otteluisäntänä on Haka, joka majailee 21 pisteellään lohkon kuudennella sijalla. PKS johtaa tasaista runkosarjaa 28 sarjapisteellä.

Koska kyseessä on kuuma paikalliskamppailu, niin jälleen kerran on suositeltavaa tulla paikalle hyvissä ajoin.