Urkukulttuurin uusi tuleminen

0

Urut eivät yleensä ole ensimmäinen soitin, joka tulee lasten mieliin soittoharrastusta miettiessä. Vieras soitin se on monille aikuisillekin. Kuitenkin, tämä monipuolinen ja historiallisesti merkittävä soitin tarjoaa laajan skaalan musiikillisia mahdollisuuksia aina perinteisistä klassisista ja kirkkosävellyksistä nykypäivän uusiin ilmaisutapoihin, kuten esimerkiksi elokuva- tai pelimusiikin esittämiseen. Uruilla yksi soittaja voi loihtia kokonaisen orkesterin äänimaiseman.

Lapset elävät digitaalisessa maailmassa, jossa heidän huomiostaan kilpailee suuri määrä erilaisia ärsykkeitä. Tässä ympäristössä perinteisten soittimien kuten urkujen tutuksi tekeminen vaatii uusia innovatiivisia lähestymistapoja. Urkumusiikki.fi, joka on vuoden 2024 alussa julkaistu internetissä toimiva pelillinen oppimisympäristö, vastaa tähän tarpeeseen. Sivusto tarjoaa kokemuksen, joka yhdistää musiikin ilon, pelillisyyden ja opetuksen.

Urkujensoiton opetukselle on avautunut uusia mahdollisuuksia laadukkaiden kotikäyttöön tarkoitettujen sähköurkujen ansiosta. Lisäksi täysipainoinen urkujensoitto on ollut aikaisemmin mahdollista aloittaa vasta silloin, kun jalat ovat yltäneet jalkiokoskettimistolle, mutta nykyään on saatavissa lasten pituuden huomioon ottavia jalkiokoskettimistoja, jotka asennetaan kiinteän koskettimiston päälle.

Vuoden alussa käyttöönotetut Helsingin Musiikkitalon urut edustavat urkujen rakentamisen nykyaikaa. Ne eivät ole pelkästään musiikillinen instrumentti, vaan myös visuaalinen taideteos, joka täydentää Musiikkitalon arkkitehtonista kauneutta. Uruissa on sähköisesti toteutettuja apulaitteita, jotka auttavat luomaan aivan uudenlaisia sävelmaailmoja.

Helsingin Musiikkitalon uudet urut ja Urkumusiikki.fi ovat esimerkkejä siitä, miten perinteiset soittimet ja moderni teknologia voivat yhdistyä luomaan uudenlaisia musiikillisia kokemuksia. Urut eivät ole enää vain kirkkojen ja konserttisalien seinillä komeilevia jättiläisiä, vaan eläviä instrumentteja, jotka heräävät henkiin lasten ja nuorten mielikuvituksessa.

Urkujen musiikkimahdollisuuksista kertoo myös elokuva- ja pelimusiikkikonsertti Piikkiön kirkossa 10.3. Silloin konsertissa kuullaan tuttuja säveliä mm. Star Warsista, Super Mariosta, Pirates of the Caribbeanista ja Frozenista.

Tiina Ilonen

Kirjoittaja on Piikkiön seurakunnan kanttori ja musiikkiopetuksen yrittäjä.