Lääkäripalvelu jäämässä Sauvoon, labran siirtoa KTO:lta mietitään

0

PAIMIO, SAUVO, KAARINA

Varha alkaa ensi viikolla tehdä jatkopäätöksiä palvelujen sijainnista. Järjestämisjaosto käsittelee palveluverkkoesitystä keskiviikkona, ja sen jälkeen päätös siirtyy aluehallitukselle.

Aiemmista tiedoista poikkeavia isoja muutoksia ei ole tiedossa Turun itäpuoliselle alueelle, sillä aluevaltuusto päätti palveluverkon seitsemän sote-keskuksen ja 16 sote-aseman sijainnista jo kesäkuussa. Kaarinassa ja Paimiossa ovat jatkossa laajojen palvelujen sote-asemat, ja Sauvossa sote-piste.

Vasta myöhemmin on luvassa tarkennusta siihen, millaiset palvelut missäkin palvelupisteessä ovat. Tiettävästi Sauvon sote-pisteen palveluihin on kuitenkin jäämässä päivittäinen lääkärivastaanotto. Tätä on puoltanut linjaus, jonka mukaan lääkäripalvelut ovat jäämässä sote-pisteisiin, joissa on ollut yli tuhat vuosittaista vastaanottokäyntiä. Sauvossa käyntejä on ollut reilusti tätä enemmän.

Paljon kohua herättäneet laboratoriopalvelut säilyvät Paimiossa, mutta edelleen on epäselvää, missä. Tällä kertaa esitykseen on kirjattu, että laboratoriopalvelujen siirtoa KTO:lta takaisin sote-asemalle eli Paimion terveysasemalle selvitetään. Laboratorioiden näytteenottopalveluja on jatkossakin saatavilla myös Sauvon ja Kaarinan sote-keskuksen lisäksi Piikkiön sote-pisteissä.

Perustasoinen vuodeosasto säilyy niin Kaarinan kuin Paimion terveysasemilla.

Niinikään suun terveydenhuollon palvelut ovat säilymässä seudulla nykyisellään. Esityksissä on linjaus, että kouluikäisten suun terveydenhuollon palvelut järjestetään mahdollisimman lähellä sijaitsevassa hammashoitolassa tai aikaa myöten jopa kouluille vietävinä liikkuvina palveluina.

Myös toimintakykyä tukevien palvelujen keskittämisessä näyttää edelleen siltä, että Peimarissa moni asia pysyy lähivuodet ennallaan. Peruslinjaus on, että näitä palveluja keskitetään sote-keskuksiin, mutta niitä voidaan tuottaa myös alueellisesti. Käytännössä näitä palveluja on Kaarinan sote-keskuksen lisäksi laajalti Piikkiön sote-pisteessä, Paimion sote-asemalla ja edelleen myös Sauvossa.

Esimerkiksi vammaisten asumispalveluissa tapahtuu tulevina vuosina vain vähän muutoksia. Paimiossa yksi vanha asumisyksikkö korvataan uudella.

Littoisista terveydenhuollon palvelut keskitetään Kaarinan keskustaan, mutta esimerkiksi lastenneuvola pysyy Littoisissa.

Digitaalisten ja puhelimen kautta annettavia palveluja kehitetään monipuolisemmiksi, mutta tämän työn myönnetään vievän vuosia. Lisäksi liikkuvien palvelujen kehittäminen jatkuu, ja siinä kyse on siitä, että asiakkaiden sijaan ammattilaiset siirtyvät kysynnän mukaan palvelemaan eri toimipaikoissa.

– Suunnittelemme palveluverkkoa Varhan tavoitteiden mukaisesti ja taloustilanteen sallimissa puitteissa. Säästöjä saadaan tehostamalla tilojen käyttöä ja luopumalla vajaakäytöllä olevista sekä huonokuntoisimmista tiloista. Huolehdimme palvelujen saatavuudesta vahvistamalla etäpalveluja. Esimerkiksi avoterveydenhuollossa on tavoitteena viiden vuoden päästä hoitaa noin puolet käynneistä etäpalveluna, järjestämisjohtaja Antti Parpo sanoi Varhan perjantaina julkistamassa tiedotteessa.

Luonnollisesti näiden päätöksen kuten myös johtamisjärjestelmään tekeillä olevien muutosten seurauksena luvassa on myös jatkossa yt-neuvotteluja, joita on käytävä myös siinä tapauksessa, että henkilöstön työpisteet muuttuvat.

Yhtä kaikki laskelmien mukaan jatkossa Varhan asukkaista yli 95 prosenttia saa sote-keskus- tai -asematason palveluja korkeintaan 20 minuutin ajomatkan sisällä kotoaan. Varhan valtuuston linjauksen mukaisesti sote-piste-tasoisia palveluita on tulossa alueen jokaiseen kuntaan. Säästöjä syntyy siitä, että 17 nykyistä terveysasemaa suljetaan ja niiden avoterveydenhuollon palvelut siirretään lähimpään toimipisteeseen tai palvelut rajataan sote-pisteiden palveluiksi.

Tällaista luvassa

  • Palveluverkko on saavutettava ja koostuu kiinteistä palvelupisteistä sekä monipuolisista digitaalisista ja liikkuvista palveluista.Palveluverkkoa kehitettäessä tavoitteena tehokas tilojen käyttö ja digitaalisten palvelujen käytön lisääntyminen. Tätä edesauttaa jo lähivuosina yhden yhteisen sote-palvelujen mobiilisovelluksen saaminen käyttöön koko Varsinais-Suomessa. Ratkaisuissa huomioidaan toiminnan tehostus talouden vuoksi sekä kiinteistöjen kunto, henkilöstön saatavuus ja käytettävissä oleva muu kapasiteetti.Kivijalasta vapautuu tiloja, kun palveluja siirtyy etäpalveluksi. Varha pyrkii vähentämään vuokralla olevia huonetiloja noin 67 000 neliön verran ja vuokrakuluissa se tarkoittaa noin 10 miljoonan säästöä.

    Vuonna 2026 tavoitteena on, että avoterveydenhuollon kontakteista noin 40 % toteutettaisiin etäasiointina. Myös ilta-aikaisten palvelujen tuottamista mietitään nykyistä laajemmin.

    Liikkuvina palveluna on jo kehitetty kotisairaala-ja kotisaattohoitopalveluja sekä ensihoidon palvelujen sovittamista ikääntyneiden asiakkaiden äkillisiin palvelutarpeisiin. Jatkossa tulossa mm. lapsiperheiden, mielenterveys-ja päihdeasiakkaiden, vammaisten ja ikääntyneiden koteihin vietäviä asiantuntija- ja kuntoutuspalveluja.

    Suun terveydenhuollon palvelujen vieminen pyörien päällä kouluihin, asumisyksiköihin tai muihin toimipisteisiin, joissa ei ole varsinaista hammaslääkärin vastaanottotilaa.