”Niin pal oli kaikkea, ettei kaikkea ehtinyt”

0
Master Chef-kisoista tuttu Rami Oksanen perusti Tuukka Urpin kanssa lähiruokateemaisen Pop up- pisteen Vistan markkinoille. Tarjolla oli pizzaa ja burgereita ja jonottamaan joutui käytännössä koko päivän ajan.

PAIMIO

Hauskoja hetkiä, kokeiluja, jutusteluja ja suukin makeaksi. Siinä antia lauantaipäivältä Paimiossa, kun Vistalla järjestettiin markkinat ja Jokipuistossa Harrastusmessut.

Martat Anneli Räikkönen ja Ritva Lassila kertoivat, että marttatoiminnasta saa hyvin vinkkejä toimivaan arkeen.

– Meillä kävi sellainenkin hauska tuuri, että löydettiin tuolta pensaan juurelta tällainen kivi, jossa lukee riität . Oli kiva yllätys, kertoi markkinavieras Saila Sovela ja Valma esitteli käsi ojossa värikkäästi koristeltua kiveä.

Valma ja Saila Sovela tulivat Piikkiöstä jätskille ja törmäsivät markkinoihin. Ostopussukoissa oli koruja ja kivoja tarroja, kyniäkin, barbimekkokin oli löytynyt ja onnenpyörästä pyöräytetty karkkia.

Facebookissa on sivusto, jossa kivien piilottelun ideasta kerrotaan, että uniikit koristellut kivet piilotetaan muiden löydettäväksi ja heitä ilahduttamaan. Löydetyn kiven voi pitää itsellä tai piilottaa uuteen paikkaan. Hyvällä tuurilla kivi voi matkustaa pitkiäkin matkoja.

Pop up pizzaa ja burgereita

Koko pitkän markkinapäivän Rami Oksanen kavereineen paistoi hikisissä tunnelmissa pizzoja ja burgereita. Lähiruokateemainen kokkailu toi kojulle katkeamattoman jonon, sillä moni halusi testata mestarikokiksi tiedetyn ja tunnistetun kisaajan taitoja. Uuni oli kuumana heti kello 11 lähtien ja työ jatkui markkinoiden lopulle asti.

Pizzaa sai vaikkapa Hyssälän savustetulla leipäjuustolla, sekä Perkkiön tilan possunlihasta tehty chorizo-makkaralla ja savulampaalla. Mausteisuutta toivat mm. chilihunaja ja yrtit. Limemajoneesi ja tomaattikastike oli itse tehtyjä.

Sambaryhmä Makkia Dancers Salosta viihdytti markkinavieraita. Kuvassa meneillään akrobatianäytös, jossa liikkeet tehtiin melko pienellä ”matolla”.

Oli mistä valita

Harrastemessujen ja markkinoiden välillä seikkaillut yleisö saattoi markkinoilla kierrellä, katsella ja tehdä hankintoja, mutta harrastusmessuilla useissa kojuissa ja tapahtumatiloissa saattoi kokeilla jotain sellaista, mikä oli itselle vierasta. Jokipuistossa oli yli 40 osastoa, joissa monissa oli mahdollista myös kokeilla itselle uutta lajia tai vaihtaa ajatuksia. Messuille olivat jalkautuneet – ehkäpä vaalikevättä silmälläpitäen – myös useat puolueiden paikallisosastot.

Paimio Pesiksen Lauri Lehmus syötti, ja nuorempana enemmänkin pesäpalloa pelaillut Sami Hietikko iski napakasti monta osumaa. Paimion Pesis osallistuu harrastesarja Räpsä-cupiin varsin menestyksekkäästi.

Iltapäivän puolella Jokipuistoon suuntasi myös Paimion Pride-viikon päättänyt värikäs kulkue, jossa järjestäjien mukaan oli noin 70 marssijaa. Vastaanotto oli marssijoiden mukaan iloinen ja vastaanottavainen.

Pride-viikon marssijoina yhdenvertaisuuden sanomaa toivat esille Janica Vilen, Tiia-Mari Tiittanen, tapahtuman suojelija, kanadalainen sarjakuvapiirtäjä ja transaktivisti Sophie Labelle, Sari Vilen ja Jonna Henninen.

– Meille vilkuteltiin, tervehdittiin ja tunnelma oli kaikkineen tosi hieno. Meitä oli mukana kaikenikäisiä, ihan lapsiakin. Ja joitakin näytti liittyvän mukaan kulkueeseen myös matkalta, kertoi Jonna Henninen .

Viikon varrelta Tiia-Mari Tiittanen nosti esiin onnistuneina uusina juttuina perhekahvilan ja stand up-shown.