Putkirikko Vistantiellä katkaisi liikenteen aamulla – vuotokohtaa kaivetaan esiin parhaillaan

0
Turun Aluekaivuu Oy:n kaivuri kaivoi aamulla yhdeksän aikaan auki Vistantietä Valkojantien risteyksen tuntumassa.

PAIMIO
Putkirikko Ylä-Vistalla on katkaissut aamuyöstä liikenteen Vistantien ja Alvar Aallontien risteyksessä ja ajoyhteys on poikki tälläkin hetkellä Valkojantieltä Pyölintien risteykseen. Myös vedenjakelu alueella on toistaiseksi poikki, eikä vielä ole tietoa miten pitkään katkos kestää. Parhaillaan risteysalueella kaivetaan esiin mahdollista vuotopaikkaa.

Paikalta tavoitettu kaupungininsinööri Juha Saarinen kertoo, että vuotopaikkaa etsitään Valkojantien risteyksen tuntumasta, ja kun se löydetään, voidaan arvioida miten pitkään korjaukset vievät aikaa ja milloin vedentulo palautuu normaaliksi. Kaupunki päivittää ajantasaista tietoa kaupungin verkkosivuille.

Väliaikainen vedenjakelu on järjestetty osoitteessa Sähköyhtiöntie 4, eli toimintakeskus Apilan alueella.

Alkuun vedenjakeluhäiriö koski myös Paltapuiston palvelukeskusta ja ainakin osin koulukeskusta. Uimahalli on tänään suljettuna. Vesihuoltoinsinööri Petteri Kylä-Tuomola arvioi yhdeksän aikoihin, että vedentulo palvelukeskukseen saadaan palautettua aamupäivällä.

Vesi alkoi pulputa läpi asfaltin yöllä kello kahden aikoihin. Palokunta saapui paikalle ohjaamaan liikennettä kello kolmen aikoihin. SIMO PÄIVÄRINTA. 

Juha Saarinen toteaa, että putkirikon taustalla näkyy ikääntynyt verkosto. Kaupunki on tehnyt suunnitelman vesihuoltoverkoston päivityksestä, ja kiirehtii tietenkin toimenpiteitä. Viime vuosina tapahtuneet ja tämä Vistantien putkirikko kertovat selväsanaisesti korjaustarpeen kasvusta.

– Tämä Vistantien alla kulkeva verkosto on ainakin joltain osin 60-luvulta, ja kaikilta osin ei edes tiedetä minkä ikäisiä putkistot ovat, hän kommentoi.

Putkirikko valutti vettä ja häiritsi jonkin aikaa liikennettä myös Kaaritien ja Alvar Aallon tien kiertoliittymässä aamuyön tunteina, ja paikalla oli jonkun aikaa pelastuslaitoksen yksikkö ohjaamassa liikennettä.