
PAIMIO/ Jouni Lehtiranta
Pari viimeisintä vuotta ovat olleet Paimion Sähkömuseossa aktiivisen toiminnan vuosia. SLM 100 -juhlavuosi väritti vuotta 2023 lukuisine tapahtumineen ja näyttelyuudistuksineen. Sähkölähteenmäen satavuotisjuhlan historiaa taltioitiin myös tekemällä yli kymmenen videohaastattelua.
Museon talkoojoukosta Arja Aalto ja Pekka Harkia jatkoivat haastattelumateriaalien työstämistä myös kuluvan vuoden puolella. Museon näyttelyssä sekä museon YouTube-kanavalla onkin nyt katsottavana kahdeksan, kestoltaan 12 – 39 minuutin mittaista työntekijähaastattelua.

Arja Aalto palkittiin Sähkömuseon tunnustusmitalilla torstaina ahkeroinnistaan näiden haastattelujen parissa. Huomionosoitus julkistettiin Sähkömuseon perinteisessä, toimintakauden päättävässä, joulukahvitilaisuudessa. Tunnustusmitaleita on museossa myönnetty vuodesta 2003 alkaen. (Ei siis vuodesta 2023. Korjaus pe 13.12. klo 9)
Vuoden 2024 toimintaa museossa on sävyttänyt myös sekä Suomen Museoliittoon että Museokorttijärjestelmään liittyminen. Museokortilla museoon kävi toukokuun lopun jälkeen tutustumassa noin 340 museovierasta.
Opetusiltapäivät jatkuivat
Sähkömuseo toteutti jo toisena syksynä peräkkäin Opetusiltapäivä Paimion Sähkömuseossa -hanketta. Kuluneena syksynä museossa vieraili 5. tai 6. -vuosiluokan koululuokkia kahdeksasta varsinaissuomalaisesta kunnasta. Luokille museovierailut, opetussisällöt ja niihin liittyneet bussikuljetukset ja välipalat olivat maksuttomia. Hanke toteutettiin Sähkötekniikan ja energiatehokkuuden edistämiskeskus STEK ry:n tuella.
Vierailujen aikana tarjotusta sähkötekniikkaan ja sähköturvallisuuteen liittyvästä opetussisällöstä vastasi seitsemän museon talkoolaista eli Museomuurahaista. Opetuksessa hyödynnettiin myös STEK:n tuottamia animaatiomateriaaleja.
Koululaisilta ja luokkien opettajilta saatu palaute oli viime vuoden palautteiden tapaan kiittävää. Käytännön järjestelyistä tuli kaikilta luokilta korkeimmat arvosanat. Opettajilta tuli kiitosta siitä, että Sähkömuseossa jaettu opetusmateriaali antoi mielenkiintoisen lisän ympäristöopin aiheisiin. Oppilaat toivoivat, että hieman enemmän olisi ollut mahdollista kiertää museossa omatoimisesti. Seuraavat lausahdukset kertovat kuitenkin mieleen painuneista museovierailuista: ”Menisin tänään vaikka uudestaan”, ”Museon esineiden tutkiminen oli kivaa”.
Kohti juhlavuosia
Pian alkava vuosi 2025 merkitsee Sähkömuseolle kahden juhlavuoden huomioimista. Paimio 700 -juhlavuoteen museo osallistuu sekä omalla ohjelmallaan että osallistumalla yhteisiin ohjelmahankkeisiin. Jälkimmäisiin kuuluu esimerkiksi 10.5. järjestettävä Eläköön Paimio Race -tapahtuma, jossa leikkimieliseen kisaan osallistuville Sähkömuseo tarjoaa yhden toimintapisteen.
14. kesäkuuta museossa vietetään puolestaan Avointen ovien päivää museon 30-vuotissyntymäpäivän kunniaksi. Juhlapäivän lisäksi on tarkoitus järjestää myös esittelypäivä Askalan voimalaitoksen ympäristössä ja tuottaa paimiolaisen sähköteollisuuden historiaan liittyvä näyttely museon teemanäyttelytilaan.