Kun joidenkin arvovalinnat muuttuvat yhteiskunnallisiksi päätöksiksi ja laeiksi, toisten arvovalinnat jäävät syrjään. Ikääntyneiden ääni ei nouse päätöksenteon keskiöön muiden äänien rinnalla ilman ikääntyneiden omaa aktivisuutta.
Äänestysaktiivisuutta voidaan parantaa eri keinoin. Läheinen voi auttaa ikääntyneen ihmisen kotiäänestysmahdollisuuden selvittämisessä, antaa ikääntyneelle kuljetusapua äänestyspaikalle pääsemisessä ja avustaa hyvissä ajoin ennakolta henkilöllisyyden todentamista varten tarvittavan asiakirjan hankinnassa.
Vielä ei ole myöhäistä myöskään ryhtyä itse ehdokkaaksi alue- tai kuntavaaleihin. Iäkkäiden kokemus osallisuudesta päätöksentekoon on heikentynyt viime vuosina.
Yli puolet yli 60-vuotiaista kokee, että ikääntyneitä kohdellaan huonosti tai vähätellään poliitikkojen kannanotoissa, tiedotusvälineissä ja sosiaalisessa mediassa. Tämä tiedetään vuonna 2024 tehdyn 60+ -parometrin pohjalta (Eläkeliitto ry ja Tutkimustie Oy)
Samalla tiedetään, että äänetysaktiivisuus huolestuttavasti laskee iän myötä. 87-vuotiaista vain puolet äänesti eduskuntavaaleissa.
Nyt on aika ilmoittautua ehdokkaaksi ja varmistaa, että ikääntyneen läheisen mahdollisuus käyttää äänioikeuttaan tulevissa vaakeissa onnistuu.
Vaaleissa ei anneta valtaa, vaan vaaleissa otetaan valta.
Leena Järvi
Eläkeliiton Varsinais-Suomen vaikuttajavastaava