”Puusepän työ on hyvää vastapainoa konttorityölle”

0
Timo Suominen siirsi yrityksensä Paimiosta Karunaan viime kesänä.

Puusepän ammatti oli Timo Suomisen haave jo lapsena.

– Luulen, että se on isoisäni peruja. Hänellä oli pientila ja siellä puusepän verstas, joka oli yksi lempipaikoistani. Siitä se ehkä jäi takaraivoon, hän kertoo.

Myöhemmin hän lähti opiskelemaan puusepäksi ja on tehnyt puusepän töitä monessa yrityksessä, muun muassa Paimion Puupojilla.

– Sieltä siirryin töihin paimiolaiselle venealan yritys Navixille ja siellä olen konttoritöissä yhä. Työtittelini on vanhempi teollinen muotoilija, eli se on ihan tietokonetyötä, hän kertoo.

Oman yrityksen perustaminen kuitenkin myös iti mielessä ja sen Suominen perustikin vuonna 2019.

– Ajattelin, että olisi kiva tehdä jälleen ihan käsillä jotain ja perustin sivutoimisen puusepän yrityksen vuonna 2019 ja varsinainen ensimmäinen toimintavuosi oli 2020.

Puusepän töitä Suominen tekee päivätöidensä jälkeen.

Paimiosta Karunaan

Suomisen yritys toimi alussa nimellä Paimion Verstaa ja se sijaitsi nimensä mukaisesti Paimiossa, kuten Suomisen kotikin. Hän kuitenkin etsi lähiseudulta parempia työtiloja.

– Viime kesänä löysin Karunasta tilan, jossa itse asiassa onkin työskennellyt aikoinaan puuseppä, ja vieläpä venepuuseppä, mikä oli sattumaa, koska itsekin olen päätyössä venealalla. Ja hänkin oli etunimeltään Timo!

Varsinaisen kotinsa Suominen piti Paimiossa, mutta yrityksensä hän siirsi Karunaan ja samalla nimi lyheni pelkäksi Verstaaksi. Verstaan pihapiirissä sijaitsee myös mökki, jota Suominen pitää nyt kakkoskotinaan.

– Varsinkin kesäaikaan asun pääosin täällä, hän kertoo.

Sivutoimi

Verstaa on Suomisen sivutoimi ja siellä hän työskentelee päivätöiden jälkeen. Pelkkä harrastus se ei kuitenkaan ole.

– Tämä on minulle hyvä kombo, eikä ole tarkoitus jättää päivätöitä. Puusepän hommia on ollut hyvin, ja esimerkiksi syksyllä karvan verran liikaakin. Kuitenkin jos olisi päätoiminen puuseppä, niin joutuisi haalimaan ihan kaikki hommat mistä vain saa, nyt voi vähän katsoa, että mitä kannattaa tehdä ja mitä ei, hän kuvaa.

Suominen kertoo, että puuseppänä häntä työllistävät eniten vanhat ikkunat. Lisäksi hän kunnostaa esimerkiksi ovia ja vanhoja huonekaluja.

– Koska toimintani on sivutoimista, niin pääasiassa teen suhteellisen pieniä projekteja.

Korjaustöitä hän kertoo tekevänsä laidasta laitaan.

– Jos vaikka sohvasta on tukijalka poikki, niin sellaisen voin korjata, kunnostaa puuhuonekalujen viiluja, lakkapintoja tai vaikkapa koiran järsimän huonekalun.

Hän tekee huonekaluja myös alusta saakka itse, mutta niitä kysytään korjaustöitä harvemmin. Lisäksi hänellä on olemassa oma huonekalumallisto, ja näitä kalusteita hän valmistaa tilauksesta.

Suomisella on myös oma kalustemallisto, josta kuvassa A12-niminen jakkara.

Isältä pojalle

Suominen kertoo, että halpojen huonekalujen tulo markkinoille on syönyt puusepän töitä.

– Se on sellainen pikamuotiin verrattava ilmiö. On helpompi mennä hakemaan vaikkapa Ikeasta huonekalu kuin teettää se paikallisella puusepällä. Ja onhan se tietysti kustannuskysymys monelle.

Puusepällä teetetyssä huonekalussa on kuitenkin etuna kestävyys, ekologisuus – koska niissä käytetään usein lähellä kasvaneita puita – ja itse asiassa hintakin voi tulla loppujen lopuksi edullisemmaksi.

– Puusepän huonekalu kun kestää isältä pojalle ja pojanpojalle – ja jos sitä huoltaa ja korjaa niin vieläkin pidempään, Suominen toteaa.

Vaikka huonekalujen halpatuotanto on syrjäyttänyt käsitöitä, ei Suominen kuitenkaan usko puusepän alan kuolemaan.

– Tämä on maailman vanhimpia ammatteja, joten tuskin se tulee jatkossakaan mihinkään häviämään. Luulen, että ala tulee vain entistä enemmän pienenemään ja erikoistumaan, hän toteaa.