Päätoimittaja Tukia kirjoitti jutussaan (11.3.) että ”… keskustelu eteni varsin yllätyksettömänä siihen nähden, että muutamien viikkojen päästä häämöttävät vaalit, joissa pitäisi erottua”. Olen ylpeä siitä, ettei tässä ihmisoikeusteemaisessa paneelissa nähty merkittäviä eroja mielipiteissä.
Olen sekä ehdokkaana, kuntalaisena, naisena että äitinä todella iloinen siitä, että meillä ehdokkailla puoluetaustoistamme riippumatta oli yhteneväinen näkemys sukupuolten välisestä tasa-arvosta. Keskustelumme oli vahvasti arvo- ja ihmisoikeusperustainen.
Älkööt äänestäjät kuitenkaan huoliko. Kun avaa vaalikoneista keskustelijoidemme vastaukset, paljastuu eroja niin talous- kuin koulutuspoliittisistakin mielipiteissä. Jokaiselle äänestäjälle löytynee siis varmasti oikea (nainen) äänestettäväksi. On pelkästään onni, että emme erottautuneet niinkin perustavanlaatuisessa ihmisoikeuskysymyksessä kuin sukupuolten välisessä tasa-arvossa. Meillä on asia Sauvossa hyvin hallussa – ja uskon että näin on jatkossakin.
Maria Nikkari
Vasemmistoliitto