Kerro, kerro kohtaloni on moderni satu

0
Sauvolaiset Saga Nuutinen, Rasmus Vänttinen ja Eeli Kanervo pääsivät teatteriin yhdessä päiväkotiryhmänsä kanssa. Kuva: Jaana Pakarinen.

– Ihan hyvä oli kyllä! Viisivuotias Rasmus Vänttinen toteaa reippaasti heti esityksestä tultua Eeli Kanervon ja Saga Nuutisen nyökytellessä vieressä. Lapset ovat tulleet Sauvon päiväkoti Hakkiskodosta katsomaan Paimioon tuoretta lastenteatteriesitystä Kerro, kerro kohtaloni, joka sai ensi-iltansa Paimion Teatterissa maaliskuun lopussa.

Yhtään ei jännittänyt ja ilkeä Pahatarkin oli ”tosi hyvä”. Ensimmäinen kerta teatterissa tämä ei ollut kenellekään, vaan teatterissa on käyty aiemmin yhdessä perheiden kanssa.

Lastennäytöksistä järjestetään Paimion Teatterissa aina päivänäytöksiä, joiden katsojat koostuvat pääosin koululaisista ja päiväkotilapsista. Kerro, kerro kohtaloni -esityksen keskiviikkoiseen aamunäytökseen tuli Sauvon päiväkotilasten lisäksi Hanhijoen koululaisia. Heistä yhdeksänvuotias Viola Suomi ja kahdeksanvuotias Elsa Blomroos kertoivat myös pitäneensä esityksestä.

– Kaikki oli hyvää. Peilijuttu oli paras, he sanovat.

Peilijutulla tytöt viittaavat laulu- ja tanssikohtaukseen, jossa Lumikin tytär Ofelia kyllästyy ulkonäkökeskeisyyteen ja ”kerro, kerro kuvastin” -tyyppiseen peilailuun äitinsä tapaan.

Viola Suomi ja Elsa Blomroos tykkäsivät Kerro, kerro kohtaloni -esityksessä omien sanojen mukaan ”kaikesta”. Kuva: Jaana Pakarinen.

Hyviksiä ja pahiksia

Kerro, kerro kohtaloni -näytelmä kertoo kuuluisien satuhahmojen lapsista, jotka aloittavat opiskelun legendojen koulussa. Tavoitteena on oppia omien vanhempiensa viitoittama kohtalo ja alkaa seurata sitä. Kaikki eivät kuitenkaan halua seurata kohtaloaan, vaan tahtoisivat mieluummin valita oman elämänpolkunsa. Kuten näytelmän ohjannut ja käsikirjoittanut Martta Entonen käsiohjelmassa kertoo: ”Omia juuria saa ja tulee kunnioittaa, mutta niihin ei kannata takertua.”

Entosen käsikirjoitus ja ohjaus yhdistää kiehtovalla tavalla perinteisiä satuja ja tuo ne nykyaikaan. On hyviksiä ja pahiksia sekä opettavaisuutta, kuten saduissa kuuluu. Samalla kuitenkin pohditaan, pitääkö prinsessojen elää kuten stereotyyppiset prinsessat elävät, ja syntyykö joku oikeasti pahaksi. Näytelmän yksi kiinnostavimmista hahmoista onkin Pahattaren tytär, Veronica, jota näyttelee Liina Posti . Saduissa pahisten olemuksiin ei yleensä perehdytä, mutta tässä näytelmässä Pahattaren ilkeydelle löytyy lopulta koskettava syy.

Pahattaren tyttären (Liina Posti) ja Ruususen tyttärien (Senja Poikonen ja Venla Lunden) välille syntyy eripuraa, jota rehtori (Tiitus Pietilä) rauhoittelee Kerro, kerro kohtaloni -näytelmässä. Kuva: Marika Mulari.

Sivuhahmot hauskuuttavat

Vaikka Kerro, kerro kohtaloni on moderni satu, ei sitä ole tuotu liikaa nykyaikaan, eikä näin ollen ole rikottu sadun taikaa. Satumaisuus säilyy läpi esityksen, minkä lisäksi eri hahmot tuovat esitykseen hauskuutta. Roolitus onkin mennyt nappiin; muun muassa Saga Koivisto velmuilevana Pinokkion tyttärenä, Klaara Koristo suorapuheisena Pepin tyttärenä sekä Tiitus Pietilä teetä hörppivästä hassusta hatuntekijästä inspiroituneena kahviaddiktina rehtorina ovat osuvia.

Eikä unohtaa sovi sivuhahmoja. Näytelmässä viitataan siihen, miten satujen sivuhahmot jäävät usein vain hauskoiksi sivullisiksi, mutta nyt nekin ovat päässet legendojen kouluun. Mukana on muun muassa pellejä sekä ryhmä apinoita, jotka ovat mitä ilmeisimmin herra Tossavaisen sukulaisia.

Tällä kertaa nämä sivuhahmot eivät jää päähenkilöiden varjoon edes pienten katsojien mielestä. Lasten lempihahmoja kysyttäessä vastaus ei yllättäen olekaan yksi prinsessoista eikä edes prinsseistä.

– Pellet olivat hauskimmat, Rasmus Vänttinen toteaa.

– Parhaita olivat apinat, Viola Suomi ja Elsa Blomroos kertovat.

Kerro, kerro kohtaloni
Paimion Teatteri, Vistan näyttämö
Esitykset 26.4. saakka.

Näytelmässä näyttelee parikymmentä lasta ja nuorta. Kuva: Marika Mulari.