Kiitos juhlavuodesta jo nyt

0

Eläkeliitto Paimion yhdistys ry antaa lämpimät kiitokset 700-juhlavuottaan viettäville Paimion seurakunnalle ja Paimion kaupungille kaupunkilaisten ja seurakuntalaisten hyväksi tekemästä työstä. Juhlavuonna on runsaasti tilaisuuksia, missä voimme kokea yhteisöllisyyttä, nauttia historiasta ja kulttuurista. Paikallislehtemme on aktiivisesti lähtenyt talkoisiin mukaan jakamalla kaikkiin talouksiin ilmaiseksi muhkean paketin Paimion historiaa. Siinä riittää lukemista pitkin vuotta.

Paljon on vuosisatojen varrella tapahtunut. Mukavaa on paimiolaisena perehtyä aiempiin tapahtumiin ja olla ylpeä kotikaupunkimme rikkaasta historiasta.

Paimion kaupungilla on paljon tarjolla eläkeläisille. Aktiivisuutta on tarjolla liikunnan saralla, meillähän on hyvät liikuntamahdollisuudet ja lisää on rakenteilla. Lisäksi löytyy Paimion opisto, Paimion parantola, Mun Paimio, ystäväpiirit. Kaikilla näillä on mahdollisuus torjua yksinäisyyttä, lähteä kaverin kanssa liikkeelle tai yksinkin voi mennä ja saada mukavaa seuraa. Senioritalotkin on hoidettu, samoin Föli-matkustuskin on saatu kuntoon kirjaston palvelutarjonnasta puhumattakaan.

Paimiolaisia aktivoidaan iltatoreille, harrastusmessuille yms. Paimio 700-juhlavuonna menoja on tarjolla niin, että päätä huimaa.

Paimion seurakunta järjestää paljon tapahtumia lapsille, nuorille, miehille, naisille ja senioreille. Vilkasta puheensorinaa ajankohtaisista ja välillä jo menneistäkin asioista, kahvittelua ja ohjelmaa.

Toimintaa pyörittävät lukuisat vapaaehtoiset eri järjestöistä. Myös retkiä on tarjolla, jotta pääsee näkemään muutakin kuin kotinurkkia. Kutojille on tarjolla seuraa ja villasukilla voidaan ilahduttaa mm. iäkkäämpiä asukkaita.

Tässä kannanotosssa ei pysty mainitsemaan eikä kiittämään kaikkia ja kaikesta. Kiitos kaikille, jotka järjestätte senioreille iloisia ja virkistäviä juttuja. Kiitos mahdollisuuksista kokoontua tiloissanne ja tavata muita senioreita. Hyvää juhlavuotta Paimion seurakunnalle ja Paimion kaupungille sekä kaikille senioreille ja muille kaupunkilaisille!

Eläkeliitto Paimion yhdistys ry:n kevätkokous 31.3.2025