Tätä olkitaloa ei paha susi puhku kumoon: ”Helppoa kuin heinänteko”

0
Jari Petäjämäki valitsi olkiseinälevyt omaan taloonsa, joka on viimeistelytöitä vaille valmis. Vieressä yhtiökumppani Niklas Samppa. Kuva: TS/Jane Iltanen

Teksti: TS/Pekka Hakanen

– Isyysvapaalla rakensin itselleni taloa olkielementeistä ja innostuin asiasta valtavasti, kertoo rakennusmestari Jari Petäjämäki.

Samoilla työmailla toiminut yrittäjä Niklas Samppa kuunteli aikansa Petäjämäen puheita ja innostus tarttui myös häneen. Lopputuloksena oli uuden yrityksen, Pure Home Nordicin perustaminen.

– Jari oli niin innostunut asiasta, että sai minutkin kiinnostumaan, Samppa kertoo.

Petäjämäki on ollut rakennusmestarina monilla työmailla. Samppa taas on ollut rakennusalana yrittäjänä vuodesta 2013.

– Tein aikoinani pari alppitaloa Leville. Se lisäsi uskoa, että pärjään tällä alalla, Samppa kertoo.

Yrityksen kolmas omistaja on Mika Leinonen.

Seinäelementti muodostuu eristävistä olkilevyistä ja puurungosta. Elementin paksuus vaihtelee käyttökohteen mukaan. Kuva: TS/Jane Iltanen

Vastavirtaan

Petäjämäki ja Samppa myöntävät, että aika ei ole paras mahdollinen uuden yrityksen perustamiselle.

– Pieniä rakennusyhtiöitä menee vähän väliä konkurssiin, mutta me perustimme uuden. Onhan se vähän erikoista, Pure Homen toimitusjohtajana toimiva Petäjämäki tuumaa.

Samppa ja Petäjämäki kuitenkin uskovat, että ekologisella ja täysin kierrätettävällä tuotteella on edessään hyvä tulevaisuus. Kierrätettävyydestä kertoo, että talon tullessa käyttöikänsä loppuun voi oljet ja saven levittää vaikka pellolle.

Myös ilmastopäästöjen suhteen materiaali on neutraali.

Paimioon on rakenteilla reilun 1 000 neliön halli, josta noin neljännes tulee Pure Homen käyttöön. Maansiirtotyöt ovat tontilla jo käynnissä, ja tuotantoon tila on tarkoitus saada ennen ensi kesää.

Hallin rakentaa ja omistaa Rakennus Huuhka Oy ja Pure Home toimii tiloissa vuokralaisena.

Tavoitteena on, että Ecococon-olkilevyistä rakennetaan ensi vuonna Paimion uudessa hallissa seinäelementtejä työmaakäyttöön.

Omien rakennuskohteiden ohella Pure Homen tavoitteena on myydä oljesta valmistettuja seinäelementtejä muille rakennusyhtiöille.

Olkilevyt toimittaa slovakialainen Ecococon, jolla on Slovakian lisäksi tehdas Liettuassa. Suomessa ei ole teollisesti oljesta rakennuslevyjä valmistavaa tehdasta.

Olkielementti on kooltaan yleensä 80 senttiä leveä, 280–300 senttiä korkea ja 40 senttiä syvä.

Varsinais-Suomessa olisi saatavilla runsaasti elementteihin sopivaa olkea, mutta valmistajaa ei ole löytynyt. Petäjämäen mukaan he ovat Suomessa ainoita, jotka kokoavat olkielementeistä seinäelementtejä.

Savirapattuun olkielementtiseinään voi työstää erilaisia syvennyksiä. Kuva: TS/Jane Iltanen

”Helppoa kuin heinänteko”

Olkielementtien pääkilpailijana Petäjämäki pitää hirsitaloa.

Olki- ja hirsitalon hinnalla ei hänen mukaansa ole juuri eroa. Olkielementeistä tehdyt talot ovat kuitenkin huomattavasti energiatehokkaampia kuin hirsitalot.

– Materiaalista pystyy rakentamaan passiivitaloja. Käyttökustannukset ovat selvästi matalammat kuin hirsitalossa, Petäjämäki sanoo.

Olkielementti vaimentaa tehokkaasti myös ääniä. Petäjänmäen mukaan se pienentää äänen volyymiä 54 desibelillä.

Olkielementeistä tehdyt talot ovat myös hengittäviä. Sampan mukaan materiaali sopisi hyvin esimerkiksi koulujen ja päiväkotien tapaisiin julkisiin tiloihin.

Elementtien käsittely ei vaadi erikoistyökaluja.

– Helppoa kuin heinänteko, Petäjämäki sanoo olkilevyjen käsittelystä.

Mallikappale olkielementistä. Kuva: TS/Jane Iltanen

Asenteista kiinni

Pure Home rakentaa myös perinteisistä materiaaleista valmistettuja pientaloja. Yhtiön tavoitteena on, että kolmen vuoden päästä olkielementeistä voisi tulla jo puolet yhtiön tuloista.

Petäjämäki sanoo, että he eivät tyrkytä olkea asiakkailleen. Rakennuttaja itse päättää materiaalin valinnasta.

Samppa ja Petäjämäki myöntävät, että rakentamisessa asenteet muuttuvat hitaasti. Olki mielletään helposti viherpipertäjien keksinnöksi, joka ei kestä aikaa.

Petäjämäki myöntää, että uusien ratkaisujen tuominen rakentamiseen on hankalaa. Alalla pidetään tiukasti kiinni vanhoista opeista.

– Tämä on asenteista kiinni, Petäjämäki myöntää.

Petäjämäen mukaan oikein käytettynä olkielementti kestää hyvin Suomen kylmiä ja kosteita olosuhteita. Kun elementin pinta savirapataan, niin talo tasapainottaa kosteusvaihteluja. Näin sisäilman pitäisi pysyä miellyttävänä.

Ruotsissa oljen käyttö rakentamisessa on paljon pidemmällä kuin Suomessa.

– Malmössä tehdään parhaillaan 12-kerroksista taloa olkielementeistä, Petäjämäki kertoo.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän