Vuokratalon rahoituspäätös viivästyi – kilpailutus tehtiin uusiksi

0
Kuva luonnostellusta uudesta vuokrakerrostalosta, jonka parvekkeet aukeaisivat Kauppatielle. KAS asuntojen toimitusjohtaja Jarmo Kuosa uskoo myönteiseen rahoituspäätökseen ja siihen, että hanke käynnistyy ensi keväänä.

PAIMIO

KAS asunnot Oy: vuokrakerrostalon rakentaminen Paimion keskustaan odottaa vieläkin Varken eli entisen Aran rahoituspäätöstä. Lidlin ja Meijeritien talojen väliin suunnitelun seitsenkerroksisen vuokratalon rahoituspäätöstä odoteltiin jo aiemmin, mutta hanke piti kilpailuttaa uusiksi.

KAS asunnot Oy:n toimitusjohtaja Jarmo Kuosa kertoo, että Varke ei missään kohden ole kyseenalaistanut itse hanketta, mutta edellytti että rakentamisen hinta on alempi. Niinpä talon hankesuunnitelmaan piti tehdä pientä karsintaa.

– Arkkitehtisuunnittelussa arkkitehti oli tehnyt pientä exstraa, kuten vaikka suunnitellut kaksi vessaa kolmioihin ja myös ulkoseinien tiilimuuraus herätti kysymyksiä.

Kuosan mukaan uusi kilpailutus onnistui hyvin ja hinta tippui enemmänkin kuin odotettiin. Rakennusalan suhdannetilanne heijastui siis tässä mielessä positiivisesti tähän hankkeeseen, eli urakoitsijat viilasivat katteitaan.

– Odotamme nyt Varken rahoituspäätöstä loppuvuoteen, ehkä marraskuulle ja sitten hankkeen pitäisi käynnistyä keväällä, Kuosa vakuuttaa.

Hän muotoilee jopa niin, että uudelleenkilpailutus onnistui ja hinta on nyt kohdallaan, joten hän olisi hyvin yllättynyt jos Varke ei rahoitusta myöntäisi. Paimion vuokra-asuntotilanne ja sijainti kasvuseudulla tukevat tätä.

Mikäli aikatauluajatus pitää, ja työt käynnistyvät ensi keväänä, uuden vuokrakerrostalon pitäisi olla muuttovalmis siitä vuoden kuluttua.

KAS asunnot Oy.llä on Paimiossa tällä erää lähes 250 vuokra-asuntoa, joiden vuokrausaste on käytännössä sataprosenttinen. Suunniteltuun uuteen taloon tulee 37 asuntoa, ja koko vaihtelee yksiöistä kolmioihin.

Talon kupeeseen on mahdollista myöhemmin toteuttaa toinenkin vuokrakerrostalo. Se ratkeaa sen myötä, miten tämä uudiskohde vetää. KAS asunnot Oy:llä on valmius toiseenkin uudistaloon.

KAS asunnot Oy on vuonna 2001 perustettu valtakunnallinen vuokra-asuntoyhtiö, jolle Paimion kaupunki siirsi omat vuokra-asuntonsa parikymmentä vuotta sitten. Yhtiöllä on noin 8200 vuokra-asuntoa ja 400 asumisoikeusasuntoa lähes 40 paikkakunnalla.

FAKTA


Hissitalo, 7 kerrosta


Kaikissa 37 asunnossa on lasitetut parvekkeet Kauppatien suuntaan. Kolmioita on seitsemän ja kaksioita 12, loput yksiöitä.

Talopesula ja kuivaushuone on veloituksetta asukkaiden käytössä, mutta kaikissa asunnoissa silti tilavaraus pesukoneelle ja kuivausrummulle.

Tilava, esteetön talosauna. Viikoittainen saunavuoro kuuluu vuokraan.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän