
PAIMIO
Paimion Mikaelinkirkon remontista ei vielä ole tarkempia suunnitelmia, eikä siten myöskään julkistettavaa kustannusarviota, mutta seurakunta on päättänyt, että ensi kesän alussa kirkko otetaan pois käytöstä.
– Teimme päätöksen ottaa kirkko pois käytöstä, koska tilanne siellä ei mikrobivahinkojen suhteen ole ainakaan parantunut, päinvastoin. Jo puolessa tunnissa siellä oleilu tuntuu epämukavana tuoksuna vaatteissakin, kertoo kirkkoherra Miika Rosendahl .
Päätöksen taustalla on tarve suojata henkilöstöä, jolle kirkko on työtila sekä toki myös seurakuntalaisia. Päätös tehtiin näin syksyllä myös siksi, että seurakunnan toiminnassa ehditään varautua ajoissa muihin tilaratkaisuihin.
Kirkon vaurioiden laajuudesta ei myöskään saada tarkempaa tietoa ennenkuin kirkon lattiarakennetta päästään avaamaan. Senkin vuoksi on tärkeää, että kirkkotilat päästään tyhjentämään ja tutkimaan mitä voidaan säästää ja mitä ei. Tietoa tarvitaan myös peruskorjauksen suunnittelun etenemiseksi.
– Samalla todennäköisesti selviää myös se, haluaako Museovirasto tutkia kirkkoa lähemmin.
Muut kirkot ja tilat käyttöön monipuolisesti
Isommat kirkolliset tapahtumat järjestetään kesästä lähtien todennäköisesti Sauvon kirkossa ja toki muissakin seurakunnan kirkoissa Karunassa ja Pyhän Jaakobin kirkossa Hevonpäässä. Esimerkiksi kesän rippikoulujen konfirmaatiokirkko on pääsääntöisesti Sauvon kivikirkko.
Osa jumalanpalveluksista toteutetaan Mikaelintalossa eli nykyisessä seurakuntatalossa, jossa käytössä on ison salin lisäksi kappeli. Kirkkoherra Rosendahl arvioi, että tässä kohden seurakunnalle avautuu hyvä mahdollisuus kokeilla uudenlaista jumalanpalveluselämää, kun tilat ovat joustavat ja kahvittelukin onnistuu helpommin.
– Jos on nätti kesäsää, niin jotain toimituksia voi tapahtua ulkonakin.
Joskus aikoinaan hautaan siunaaminenkin oli siellä hautapaikalla, hän pohtii.