Ilmassa oli maanantaina entisaikojen tupaillan tunnelmaa, kun Paimion Keskustan kuntayhdistys juhli satavuotisia vaiheitaan Sukselan entisen kyläkoulun salissa.
Lisäpotkua tasavuosien juhlintaan toi Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen. Hän ei ainoastaan piipahtanut paikalla, vaan piti puolen tunnin puheen ja istui lisäksi hyvän tovin juhlayleisön joukossa.

– Nyt ollaan yhdessä keskustan historian keskeisimmistä ympäristöistä. Veikkaanpa, että ilman paimiolaisia ei koko puoluetta nykyisin olisi, tai ainakin se olisi aivan erilainen kuin nyt.
Paljon sanottu. Vai onko sittenkään? Kaikkosen juhlapuhe nivoutui – monilta osin – Paimion Sukselassa köyhiin oloihin syntyneeseen V. J. Sukselaiseen ja hänen mittavaan ja ansiokkaaseen valtiomiesuraansa.
Sosiaalinen muutosvoima
Kaikkonen muistutti, että 1900-luvun alun maaseutu-Suomessa kannatettiin SDP:tä. Taustalla oli muun muassa torppareiden sorrettu ja epävarma asema.
– Tähän ympäristöön syntyivät Pohjanmaalla syksyllä 1906 Maalaisliitto ja Paimiossa Vieno Johannes Sukselainen.

– Suomen ja Maalaisliiton varhaiset vuodet ovat kehystarina Sukselaisen elämälle, mutta hänen tarinansa kertoo paljon siitä, miten Maalaisliitosta kasvoi aito muutosvoima, joka kykeni haastamaan sekä vasemmiston että oikeiston ja rakentamaan nykyistä hyvinvointi-Suomea, Kaikkonen jatkoi.
V. J. Sukselainen oli kansanedustaja, pääministeri, Keskustan puheenjohtaja ja Kelan pääjohtaja.
– Paimion oma poika oli keskeisessä roolissa, kun vanhoillisesta Maalaisliitosta tehtiin sosiaalinen uudistuspuolue. Sukselainen puhui yhdyskuntasuunnittelun, sosiaalivakuutuksen, perhekustannusten tasauksen ja kehitysaluepolitiikan välttämättömyydestä, Kaikkonen totesi.
– Sukselainen muokkasi puolueestamme vahvan sosiaalisen muutosvoiman.
Vaaleista välitodistusnykyhallitukselle
Antti Kaikkonen ehti Sukselan satavuotisjuhlinnan lomassa valottaa Kunnallislehdelle lyhyesti puolueensa keskeisiä alue- ja kuntavaaliteemoja.
Eräs Keskustan keskeisistä aluevaaliteemoista on, että ”Sotea pitää korjata ja parantaa”. Antti Kaikkonen, miten ja millä rahalla?
– Antamalla ainakin yksi vuosi enemmän aikaa hyvinvointialueiden talouden tasapainottamiselle. Nykyisellä kertarysäys-meiningillä esimerkiksi monet ikäihmiset jäävät vaille välttämättömiä palveluja. Keskusta haluaa säilyttää muun muassa Kela-kyydit ja lähipalvelut. Menojen karsinnan aikataulujousto olisi selkeästi edullisin, miltei ilmainen, keino välttää sote-katastrofi.
Kuntavaaleihin Keskusta lähtee muun muassa teemalla ”Peruskoulu kuntoon!”. Mistä pitäisi aloittaa?
– Uudistuksia ja konsultteja on läkähtymiseen saakka. Nyt tarvitaan hengähdystauko ja työrauha. Inhimilliset ryhmäkoot ja erityisopetusta sitä tarvitseville. Enemmän aikaa varsinaiselle opetustyölle uuvuttavan raportoinnin sijaan.
Joko vaali-into alkaa näkyä kentällä?
– Se on vähitellen nousemassa ja kohonnee viikko viikolta. Uskon, että näissä kunta- ja aluevaaleissa moni äänestäjä haluaa antaa välitodistuksensa myös maan hallitukselle.