Tuplavaalit kiinnostivat alueella keskimääräistä enemmän – innokkaimmat äänestäjät Sauvossa

0
Vaalipäivän äänestys oli ennakkoäänestystä vilkkaampaa niin Paimiossa, Sauvossa kuin Kaarinassakin. Kuva: Suvi Pulliainen.

PAIMIO, SAUVO, KAARINA

Sekä kunta- että aluevaalit kiinnostivat Peimarin alueella äänestäjiä koko Suomen keskiarvoa enemmän. Kun kuntavaaleissa yleinen äänestysprosentti jäi 54,2 prosenttiin, suuntasi Paimiossa uurnille 57,6 prosenttia äänioikeutetuista, Kaarinassa 60,7 prosenttia ja Sauvossa 63,0 prosenttia. Sauvolaisten lukema oli samalla maakunnan toiseksi suurin. Ainoastaan Kustavissa vaalit kiinnostivat enemmän, jopa 74,5 prosenttia äänioikeutetuista. Kaarina jakoi neljännen sijan Paraisten kanssa ja Paimio oli kuudestoista.

Vaikka sauvolaiset pääsivät vertailussa kärkisijoille, oli luvussa pudotusta edellisiin vaaleihin verrattuna 3,3 prosenttiyksikköä. Paimiossa sen sijaan kirittiin kuntavaaleissa 2,6 prosenttiyksikön ja Kaarinassa 1,8 prosenttiyksikön nousuun.

Aluevaalien äänestysprosentti Varsinais-Suomen hyvinvointialueella asettui 54,3 prosenttiin. Koko maan keskiarvo oli 51,7 prosenttia. Seudun aktiivisimmat äänestäjät löytyivät näissäkin vaaleissa Sauvosta: 60,3 prosenttia käytti äänioikeuttaan. Kaarinassa ei jääty kauas, sillä 59,5 prosenttia äänioikeutetuista löysi tiensä aluevaaliuurnille. Paimiossa äänestysprosentti aluevaaleissa oli 55,9 prosenttia.

Kaikissa kolmessa kunnassa nousua edellisistä aluevaaleista oli useamman prosenttiyksikön verran: Sauvossa 4,1, Paimiossa 4,7 ja Kaarinassa 5,7. Maakunnallisessa vertailussa Sauvo oli kolmas, Kaarina jakoi taas neljännen sijan Paraisten kanssa ja Paimio oli neljästoista.