
Lajitteluasemilla ja jätekeskuksissa tilastoitiin yhteensä 340 945 asiakastapahtumaa. Aiempi ennätys asiakastapahtumissa oli koronavuodelta 2020, jolloin niitä kirjattiin 317 625.
– Asiakasmääriä nosti osaltaan runsassatoinen omenavuosi. Viime vuonna lajitteluasemien kautta kiersi kierrätettäväksi lähes 520 000 kiloa omenoita, mikä on yli kolminkertainen määrä edellisvuoteen verrattuna. Muutoin lajitteluasemien jätemäärät kehittyivät suurin piirtein samassa suhteessa asiakasmäärän kanssa, LSJH:n materiaalipäällikkö Marko Kokkonen kertoo tiedotteessa.
Lajitteluasemille viedään nyt rutkasti sekä siivous- että puutarhajätteitä.
– Esimerkiksi risuja ja haravointijätettä. Ne otetaan vastaan maksutta. Paljon tulee myös varastojen sekalaista siivousjätettä sekä sähkölaiteromua ja poistotekstiiliä, Kokkonen toteaa.
Portit auki lauantaisinkin
LSJH:n lajitteluasemilla siirryttiin laajennettuihin aukioloaikoihin 1. huhtikuuta. Salon Korvenmäen ja Turun Topinojan lajitteluasemat ovat huhti-toukokuussa ja syys-lokakuussa avoinna arkipäivien lisäksi lauantaisin. Kesä-elokuussa Korvenmäki ja Topinoja ovat arkiaukiolojen lisäksi auki kerran kuussa lauantaisin.
Isosuon (Raisio) ja Rauhalan (Parainen) lajitteluasemat ovat avoinna huhti-lokakuussa arkipäivisin kello 7–19, mikä tarkoittaa lisää aukiolotunteja sekä aamuun että iltaan. Myös näillä asemilla ollaan sesonkiaikaan avoinna kerran kuukaudessa lauantaisin.
Pienemmät asemat palvelevat sesonkiaikana joko kuun ensimmäisenä tai viimeisenä lauantaina. Osalla asemista myös arjen aukiolot lisääntyvät.
Lajitteluasemien kävijämäärät kasvavat talvikaudesta kesäkaudelle keskimäärin 64 prosenttia, LSJH:n tiedotteessa todetaan.
LSJH:lla on 13 lajitteluasemaa aina Utöstä Yläneelle. Kotitaloudet voivat viedä lajitteluasemille maksutta useita erilaisia jätelajeja, kuten vaarallisia jätteitä, rikkinäisiä sähkölaitteita, metalliromua, puujätettä, pakkausjätteitä ja poistotekstiiliä. Asemilla otetaan hinnaston mukaan vastaan kaikenlaista siivous- ja remonttijätettä.