
PAIMIO, PIIKKIÖ, KAARINA
Turun ja Helsingin välille suunnitellun Länsiradan ratasuunnitelmat Turun Kupittaalta Salon Hajalaan ovat parhaillaan nähtävillä liikenne- ja viestintäviraston verkkosivuilla. Suunnitelmia pääsee tarkastelemaan heinäkuun 12. päivään saakka. Ratalain mukaan kiinteistön omistajilla ja muilla asianosaisilla sekä niillä, joiden asumiseen, työntekoon ja muihin oloihin suunnitelma vaikuttaa, on mahdollisuus tehdä muistutus suunnitelmista. Muistutukset tulisi tehdä viimeistään 12. heinäkuuta klo 16.15, ja sen voi jättää sähköpostitse tai postitse.
Paimion kaupungin tekninen johtaja Juha Saarinen kertoo, että kaupungin lausuttavaksi suunnitelmat tulevat vasta elokuussa, kun tekninen lautakunta kokoontuu kesätauon jälkeen. Tällöin suunnitelmista tehdään virallinen lausunto.
– Silloin katsotaan läpi kaikki kaavat ja verrataan niitä ratasuunnitelmiin. Mitään isoa ei pitäisi tulla, sillä meillä ne on päivitetty jo viime vuoden puolella vastaamaan tilannetta, Saarinen sanoo.
Kaupungin puolesta tärkein asia ratasuunnitelmissa on Vistan alikulun parantaminen. Mikäli ratasuunnitelmat toteutuvat, parannetaan alikulun korkeus normaaliksi, Saarinen kertoo. Nykyisellään alikulku on liian matala esimerkiksi rekkaliikenteelle.
Länsiradan eli niin kutsutun Tunnin junan tavoitteena on rakentaa Turun ja Helsingin välillä osittain kaksiraiteinen junayhteys, jonka myötä esimerkiksi Lohjalle saataisiin junayhteys. Radan rakentaminen mahdollistaisi myös lähiliikenteen kehittämisen radan varrella.
Länsirata Oy:n mukaan ratayhteydelle voitaisiin lisätä jopa 15 uutta asemapaikkaa, joista yksi olisi Paimio.